Życie bez strachu – myślisz, że to naprawdę jest możliwe?

Strach może przybierać naprawdę wiele różnego rodzaju form i odmian. Jednak w głębi duszy tak naprawdę boimy się przede wszystkim cierpienia. Największy związany z tym problem polega z reguły na tym, że tak odczuwany strach przechodzi w postać dysfunkcyjną. Dowiedz się czegoś więcej na ten temat!

Życie bez siebie

Prawdopodobnie wiele razy myślałeś sobie, że życie bez strachu byłoby czymś naprawdę wspaniałym. Jednak prawda jest taka, że strach jest jedną z podstawowych emocji odczuwanych przez ludzi. To właśnie on chroni Cię przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Niestety jest to także emocja, która lubi czasem przejąć kontrolę nad Twoim umysłem. Utrudnia to w takich przypadkach stwierdzenie, czy dana sytuacja stanowi dla Ciebie prawdziwe zagrożenie, czy po prostu wydaje się takim. A to oznacza, że życie bez strachu byłoby czymś paradoksalnie niezwykle niebezpiecznym.

W dzisiejszych czasach strach w wielu przypadkach traci swoją funkcję adaptacyjną. Jedną z najczęściej spotykanych rodzajów obawy u współcześnie żyjących ludzi jest strach przed „nieznanym”. Powodem, dla którego jest on tak uniwersalny, jest to, że niepewność często powstrzymuje nas przed wybraniem określonej ścieżki w życiu.

Istnieje wiele obaw, których możesz nawet nie być świadomy. Takich jak na przykład strach przed porażką, staniem się zupełnie bezbronnym, strach przed odrzuceniem, przed „tym, co powiedzą ludzie”.

Są jeszcze rzecz jasna także i większe obawy, takie jak strach przed chorobą, śmiercią, utratą ukochanej osoby, starzeniem się, samotnością… Zasadniczo wszyscy boimy się tej, czy innej formy cierpienia. Ale czasami Twoje lęki powstrzymują Cię od pokazania pełni swoich możliwości.

Życie bez strachu? Najpierw rozpoznaj obawy, które Cię spowalniają

Strach może przybierać naprawdę wiele różnego rodzaju form i odmian. Jednak w głębi duszy tak naprawdę boimy się przede wszystkim cierpienia. Największy związany z tym problem polega z reguły na tym, że tak odczuwany strach przechodzi w postać dysfunkcyjną. Jeśli zdecydujesz się poświęcić kilka minut na lekturę dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, z pewnością dowiesz się o wiele więcej na ten właśnie temat!

Pomyśl o tych wszystkich rzeczach, których się boisz, i spróbuj dowiedzieć się, jaką Twój strach przybiera formę. Wywoływane przez niego wszelkie negatywne myśli, emocje i efekty fizyczne to specyficzne połączenie, o którym większość ludzi w ogóle nie myśli. I choć mogą się na pozór wydawać zupełnie od siebie niezależne, to fakty są takie, że wszystkie te negatywne czynniki żywią się nawzajem. Na dobre i na złe.

W ten sam sposób, w jaki emocje wynikające ze strachu wpływają na Twoje myśli i ciało, możesz odwrócić ten proces. Wystarczy, że zaczniesz używać swoich myśli i ciała tak, aby złagodzić wszelki strach i obawy.

Strach ma bowiem swoje własne życie. Jest szybki, krótki, pozostawiający Cię bez tchu i w zasadzie stały. Zatem zmiana faktycznego stylu oddychania może pomóc Ci się uspokoić. Co ciekawe, to naprawdę działa. Nawet jeśli wydaje Ci się na pozór niezbyt sensowne.

Historia, która kryje się za Twoim strachem

Musisz stanąć do konfrontacji ze swoimi obawami. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest dowiedzieć się, co dokładnie powoduje u Ciebie lęk w danym momencie. Jedną z naprawdę dobrych strategii prowadzących do celu jest zapisanie na papierze wszystkich informacji o tym konkretnym strachu i przeanalizowaniu jego możliwych przyczyn. Sam akt pisania może pomóc Ci wprowadzić porządek do tego całego mentalnego chaosu, który towarzyszy Twojemu lękowi.

Kobieta na łące

W niektórych przypadkach bardzo specyficzny strach jest tylko znakiem tego, że potrzebujesz lepszych narzędzi i zasobów. Jeśli powstrzymasz go przed sparaliżowaniem Ciebie i spróbujesz się skoncentrować i przeanalizować wszystkie okoliczności, będziesz w stanie znaleźć wiele cennych informacji o samym sobie. Takie posunięcie pozwoli Ci następnie uzyskać wiedzę na temat tego, jakie kroki podjąć dalej.

Kilka wskazówek pozwalających Ci na życie bez strachu

Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest nauczyć się ufać samemu sobie. Będziesz wtedy czuć, że masz wszystkie niezbędne zasoby, aby pomyślnie rozwiązać każdą potencjalną sytuację, która się pojawi na Twojej drodze. Nie możesz kontrolować wszystkiego, więc nauczenie się akceptacji samego siebie jest bardzo pomocnym rozwiązaniem.

Pomyśl tylko, jak przezwyciężyłeś trudne rzeczy w przeszłości i co zrobiłeś, by sobie z nimi poradzić. Teraz jesteś już silniejszy niż przedtem o swoje doświadczenia życiowe. Ale jeśli uważasz, że możesz stworzyć sobie w swoim życiu jeszcze więcej miejsca na rozwój pod tym konkretnym względem, spróbuj tak właśnie postąpić.

Strach

Życie bez strachu oznacza także to, że musisz przestać się bać porażki. Niepowodzenie jest tak naprawdę paskudnym synonimem nieudanej próby. Co więcej, w większości przypadków znajomość powodów porażki w rzeczywistości może zapewnić Ci narzędzia i umiejętności potrzebne do uzyskania sukcesu w przyszłości.

Życie bez strachu nie polega wyłącznie na wygrywaniu przez cały czas. Ale także – albo i przede wszystkim – na zdobywaniu doświadczenia, poznawaniu nowych rzeczy i uczeniu się nowych sposobów na pokonywanie niepowodzeń i trudności.

Twój strach nie zniknie, jeśli będziesz kurczowo trzymał się bezpiecznych rejonów

Jeśli zdecydujesz się trzymać się kurczowo wszystkich zapewniających bezpieczeństwo czynników, to takie postępowanie uczyni Cię więźniem swojego własnego strachu. Ograniczasz w ten sposób jedynie swój potencjał. Jeśli strach przed upadkiem, sprawieniem wrażenia kogoś głupiego lub zranieniem się powstrzymuje Cię od wykonania tego hipotetycznego skoku, pozwalasz w ten sposób, aby strach i lęk sprawowały ścisłą kontrolę nad Twoim życiem.

Większość z nas ma takie same obu tych rodzajów negatywnych emocji. Negatywne doświadczenia zapadają w pamięć, ale to nie znaczy, że nie miałeś także dobrych doświadczeń! Zapominanie o dobrej stronie rzeczy to po prostu kolejny sposób, który uniemożliwia Ci życie bez strachu.

Sugerujemy także przeczytanie książek lub artykułów traktujących o życiu innych ludzi. Dzięki temu możesz lepiej zobaczyć, jak sukces prawie zawsze przychodzi po niepowodzeniach i nieudanych próbach. Miej wiarę w to, że możesz nauczyć się na własnych błędach. Pozwól sobie na trochę bałaganu i chaosu. W ten sposób nauczysz się tego, jak może wyglądać życie bez strachu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lutz, Catherine (1988). Unnatural Emotions: Everyday Sentiments on a Micronesian Atoll and Their Challenge to Western Theory (en inglés). University of Chicago Press.
  • Marina Torres, José Antonio; López Penas, Marisa (2001). Diccionario de los sentimientos. Anagrama.
Scroll to Top