Headhunting: czy wiesz jak to działa?

Headhunting: czy wiesz jak to działa?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2022

Jeśli spojrzymy na pierwotne znaczenie headhuntingu, nie będzie ono zbyt piękne. To naprawdę szokujące. Ale we współczesnym świecie termin ten ewoluował. Dziś headhunting jest popularną metodą rekrutacyjną.

Polega ona na szukaniu idealnego kandydata na stanowisko bez aktywnego poszukiwania pracy przez kandydata. Zadaniem headhuntera (pol. łowca głów) jest znalezienie osób, których profile najlepiej pasują do stanowiska. Headhunting jest swego rodzaju sztuką wyszukiwania. Opowiemy Ci o tym nieco więcej.

Headhunting – czemu służy?

Pojawiło się to stosunkowo niedawno. W latach 50. i 60. w Nowym Jorku firmy zaczęły używać tego jako sposobu na znalezienie wyszkolonych osób do zajmowania stanowisk kierowniczych. W tamtych latach małe firmy headhunterskie powstały w Stanach Zjednoczonych. Te później stały się wielkimi międzynarodowymi firmami headhuntingowymi.

jak działa headhunting

Obecnie ta metoda nie jest wykorzystywana wyłącznie dla kandydatów wysokiego szczebla. Służy głównie do znajdowania osób, których umiejętności są trudne do znalezienia. Może się zdarzyć, że brakuje ich na rynku, mają wysokie stawki lub mają niejako unikalne szkolenie, umiejętności lub kompetencje.

W jaki sposób odbywa się headhunting?

Internet i nowe technologie ogromnie pomogły i pod pewnymi względami przekształciły headhunting. Wcześniej, kiedy nie byliśmy tak “połączeni”, znalezienie kandydatów było znacznie trudniejszym zadaniem. Rekruterzy musieli używać własnej małej czarnej książki, aby szukać potencjalnych kandydatów.

Jednak dzięki mediom społecznościowym, poczcie e-mail i telefonom komórkowym ich praca stała się znacznie łatwiejsza. Ponadto istnieją teraz platformy zaprojektowane specjalnie w celu podkreślenia pracy, edukacji i doświadczenia każdej osoby. Wystarczy jeden wgląd, aby zobaczyć, czy ten profil jest tym, czego szukasz lub nie.

To jak katalog kandydatów, potrzebujesz tylko kilka kliknięć. Jednak pomimo widocznych oszczędności czasu, headhunting to długi proces, który przechodzi przez kilka etapów.

Etapy procesu

Zwykle firmy zatrudniają agencje headhuntingowe. Dają agencji bardzo konkretny profil dla stanowiska. W tym celu, słuchanie potrzeb ich klientów jest pierwszym krokiem.

  • Badanie profilu pracownika, którego potrzebuje klient: przeprowadza się różne dwustronne spotkania, aby ustalić, czego klient chce i czego nie chce. Jest to podstawa aż do końca ich pracy.
  • Klasyfikacja źródeł rekrutacji: media społecznościowe, kontakty, portale z zatrudnieniami, konkurencja, bazy danych… Headhunter przeszukuje wszystkie swoje sieci, tak jak łowca głów Sherlock Holmes.
  • Pierwszy kontakt z kandydatem: wyjaśniają, jakie jest oferowane stanowisko, profil, którego potrzebują i proszą o dodatkowe informacje.
  • Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych: czasem zaczynają się od rozmów grupowych, a następnie przechodzą do indywidualnych rozmów kwalifikacyjnych.
  • Tworzenie i prezentowanie raportu dla klienta na temat kandydata: tworzą małą kartotekę o kandydatach, których uważają za najlepszych.
  • Prezentacja kandydatów końcowych klientowi: oczywiście, to klient ma ostatnie słowo.
jak działa headhunting

Od wody kolońskiej po odzież

W dziale kadr bardzo ważnym aspektem jest CV kandydata lub historia jego kariery. Ale jest jeszcze jedna istotna część: ludzki dotyk, ten niewerbalny. Patrzą na wszystko. Od uścisku dłoni kandydata, ubrania, wyglądu, postawy podczas wywiadu, wody kolońskiej i sposobu wyrażania siebie.

Gdy łowca głów zauważy to wszystko, może sprawdzić, czy spełniają oni wymagania klienta, czy też nie. Rakesh Khurana, który ma tytuł doktora w Zachowaniu Organizacyjnym mówi, że praca specjalistów od headhuntingu polega na koordynowaniu, pośredniczeniu i weryfikowaniu. Decydują, kto jest utalentowany i kto powinien dostać się do sieci zapewniającej dostęp do elitarnych stanowisk.

Zalety headhuntingu

Istnieje wiele korzyści z headhuntingu. W porównaniu do tradycyjnych technik oszczędza to pieniądze i czas. Co wcześniej trwało tygodnie, teraz może zająć tylko kilka godzin. Ich indywidualne podejście, sposób optymalizacji zasobów i ich poświęcenie zapewniają pracodawcom zdrowie i spokój ducha, którego potrzebują.

Ponadto uzewnętrznienie procesu selekcji zwiększa prawdopodobieństwo, że znajdzie się idealnego kandydata. Ponieważ te headhuntingowe firmy są poświęcone wyłącznie znajdowaniu talentów, zrobią to lepiej niż jakikolwiek wewnętrzny dział HR.

Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry

Jeśli jesteś bezrobotny lub szukasz pracy, która jest lepiej dopasowana do Twoich preferencji, czemu by nie szukać samemu headhunterów? Dlaczego nie poszukasz headhunterów, aby “polowali” również na Ciebie?

Przede wszystkim warto zachować profesjonalny, aktualny profil w mediach społecznościowych. Kiedy już się tam znajdziesz, zidentyfikuj firmy, w których najbardziej chcesz pracować i odfiltruj swoje poszukiwania do pozycji, którymi naprawdę jesteś zainteresowany.

Poszukaj osób odpowiedzialnych za zatrudnienie… i dodaj je! Wcześniej byłeś niewidzialny. Ale robiąc takie małe kroki, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będą pamiętać o Tobie biorąc pod uwagę posadę, którą tak bardzo chcesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.