Zwiększenie produktywności: 5 prostych trików

Trzehc mężczyzn pedałuje na jednym rowerze

Zwiększenie produktywności nie oznacza większej ilości pracy. W rzeczywistości jest to kompletne przeciwieństwo. Bycie bardziej produktywnym oznacza wykonanie więcej zadań w krótszym czasie. Ostatecznym celem jest wykonanie całej pracy przy zachowaniu całkowitej wydajności, aby mieć więcej wolnego czasu.

Praca jest stresująca. Co za tym idzie, gdy jesteśmy zestresowani, jesteśmy mniej produktywni i łatwiej się męczymy. Takie okoliczności wprawiają nas w okropny nastrój. Możemy nawet zacząć odczuwać tego efekty poza miejscem pracy. Mimo że próbujemy jedynie nadążyć za wszystkim, co trzeba zrobić.

Jednak zwiększenie produktywności nie polega tylko na poprawie wydajności pracy. W rzeczywistości oznacza to poprawę jakości życia. Oznacza to, że nie pozwalasz, aby Twoja praca Cię pochłonęła. Oznacza to dbanie o siebie i osiąganie lepszych wyników. Dobre wieści! Istnieje wiele sposobów, które mogą Ci w tym pomóc. Za chwilę pokażemy Ci pięć z nich.

„Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego”.

Święty Franciszek z Asyżu

1. Zwiększenie produktywności na początku dnia

Wydajny dzień to dobry dzień. Zaczyna przybierać kształt w momencie, gdy się budzisz. Dlatego dobrze jest zacząć wstawać nieco wcześniej. Daje to dodatkowy czas, więc nie musisz spieszyć się od chwili zsunięcia stóp na podłogę.

Ważne jest, aby już sam początek dnia był osobisty i motywujący. Wizualizuj, jak będzie wyglądał Twój dzień, pozytywnie. Rozmawiaj z samym sobą i zainspiruj się. Staraj się nie zaczynać dnia pracy bez jasnego planu tego, co zamierzasz zrobić.

2. Szukaj skupienia i tego, co ważne

Zwiększenie produktywności opiera się na poprawie koncentracji. Oznacza to skupienie się na czymś konkretnym. Możesz to sobie ułatwić, z wyprzedzeniem określając, co jest naprawdę ważne i skupiając się na swoich zadaniach. Pomoże Ci to znaleźć Twój własny sposób wykonywania zadań.

Dobrym pomysłem jest wymyślanie motywów dla własnych kryteriów. Poniedziałek na jedno, wtorek na drugie itp. Słynna lista rzeczy do zrobienia (co zrobić najpierw i co potem) nadal działa. Specjaliści sugerują, by najpierw podejmować najmniej motywujące zadania, które są najbardziej irytujące, nużące lub trudne. Po ich wykonaniu można skupić się na reszcie.

Zwiększenie produktywności - porady

3. Określ, kiedy osiągasz najwyższą wydajność

Każdy ma inny cykl emocjonalny i biologiczny. Są pewne chwile, kiedy jesteśmy bardziej ożywieni i bardziej zmotywowani. Obserwuj siebie przez kilka dni, aby móc zidentyfikować te momenty. Twoim zadaniem jest określenie, kiedy Twoja wydajność jest najwyższa.

Pierwszy duży krok to odkrycie, kiedy czujesz najwięcej energii. Następnie wystarczy zaplanować najtrudniejsze zadanie na te chwile. Jest to jedna z najskuteczniejszych sztuczek, które umożliwiają zwiększenie produktywności.

4. Podziel swój czas i zadania

Łatwiej zarządzać czasem i zadaniami, jeśli są one podzielone na mniejsze części. Najlepiej podzielić je tak bardzo, jak to możliwe; to jedna sztuczka, która nigdy nie zawodzi. Przydziel konkretne przedziały czasu do każdego zadania, które zamierzasz wykonać. Ale zostaw też trochę czasu na niespodziewane zdarzenia i staraj się trzymać harmonogramu.

Upewnij się, że analizujesz swoją pracę podczas tej czynności. Znajdź najlepszy możliwy sposób na podzielenie zadań. Przypisz każdemu zadaniu określony czas i trzymaj się go. Pomoże Ci to lepiej się zorganizować i da Ci poczucie spełnienia.

Uchroni Cię to również przed niedoszacowaniem lub przeszacowaniem, ile potrzebujesz czasu na wykonanie danego zadania. Dzieląc zadanie na etapy, zachowasz o wiele większą świadomość, ile faktycznie potrzeba na nie czasu.

5. Wykryj mechanizmy i uprość

Każde zadanie wymaga wykonania pewnych powtarzalnych czynności. Często jednak tego nie zauważamy i za każdym razem powtarzamy te same czynności, choć wcale nie jest to potrzebne. Wyzwaniem jest określenie wszystkich zadań, które zawsze robisz dokładnie w ten sam sposób. Gdy już je zidentyfikujesz, zastanów się, czy istnieje jakikolwiek sposób na ich uproszczenie. Sprawdź, czy istnieje sposób na wykonanie więcej niż jednego z nich w tym samym czasie.

Zwiększenie produktywności - wykres

Dostępna jest aplikacja dla pewnego zadania, które wykonujesz każdego dnia. Wypróbuj ją. Ustaw określone godziny w ciągu dnia, podczas których całkowicie odłączysz się od mediów społecznościowych i telefonu. Badania wykazały, że ludzie tracą nawet jedną trzecią swojego produktywnego czasu na bezcelowe przeglądanie sieci.

Powyższe porady są łatwe do wdrożenia i przetestowania. Umożliwiają zwiększenie produktywności bez konieczności wprowadzania dużych zmian w Twoim planie dnia. Koniec końców wystarcza krótka analiza, lepsze planowanie i nowe nawyki. Te drobne rzeczy mogą zrobić naprawdę dużą różnicę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Nagles N. Productividad: una propuesta desde la gestión del conocimiento. Revista Escuela de Administración de Negocios [Internet] 2006 [consultado 11 abr 2022]; (58): 87-105. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=20605807
  • Marvel M, Núñez M, Rodríguez C. La productividad desde una perspectiva humana: Dimensiones y factores. Intangible Capital [Internet] 2011 [consultado 11 abr 2022];7(2): 549-584. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=54921605013
Scroll to Top