Gdy ktoś traktuje Cię źle... Co zrobić?

Gdy ktoś traktuje Cię źle... Co zrobić?
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2021

Jeśli ktoś źle Cię traktuje pamiętaj, że odpowiedzialność nie leży po Twojej stronie. Pamiętaj, że to ludzie się mylą, to oni mają w sobie coś “nie tak”. To nie ty. To nie Twoja wina, ani odpowiedzialność.

Nic, absolutnie nic nie usprawiedliwia złego traktowania, złego gestu, złego słowa. Niestety, często zdarza się, że przyjmujemy złe słowa i złe gesty innych jak gdyby mieli rację.

Kiedy nadajemy znaczenie tym zachowaniom ludzie, którzy źle nas traktują mogą stać się dumni ze swojego zachowania. Mogą uwierzyć, że jest prawidłowe, a ich złe słowa są odbiciem rzeczywistości. Jednak nic bardziej mylnego. Ich działania odzwierciedlają ich ciemną stronę i wewnętrzne konflikty.

kobieta na łóżku źle się czuje

Dlaczego lepiej ignorować ludzi, którzy źle nas traktują?

Słowa, które mają na celu krzywdę drugiej osoby. Osądy, opinie, o które nikt nie prosił. Krytyka skierowane bezpośrednio przeciwko nam nie powinny być w ogóle brane pod uwagę. Ponieważ nie obraża ten, kto chce, obraża ten, kto może. Jeśli będziemy zwracać uwagę na ludźmi, którzy źle nas traktują dajemy im szansę zrobienia nam krzywdy. Zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Jak mówią, “to, co Jan mówi o Piotrze, mówi więcej o Janie niż o Piotrze”. Tak więc przed nadaniem znaczenia tym “radom”, “opiniom” lub “krytykom”, które nie przynoszą nam nic dobrego, nie są użyteczne ani prawdziwe musimy rozważyć intencje osoby przed nami.

Jednakże ta złość, którą w nas budzą nie jest zmarnowana, ponieważ ze wszystkiego możemy wyciągnąć jakąś naukę. Fakt, że niektórzy ludzie przewijają się przez nasze życie tylko po to, aby pokazać nam, że nie jesteśmy tacy jak oni, to wielka prawda.

Ponieważ wzajemny szacunek i dobre traktowanie są podstawowymi wartościami, aby zdrowo iść przez życie, czuć się spełnionym i w pokoju z samym sobą. W swoich działaniach ludzie, którzy źle traktują innych znajdują swoją karę.

Niezależnie od tego, czy jest widoczne, czy nie, negatywne zdarzenia zapadają w nasz umysł, a zatem nie pozwalają nam poznać tego uczucia satysfakcji i spełnienia, które osiągają ludzie, którzy szanują innych.

Nieobecność i ignorowanie, najlepszy sposób na ochronę poczucia własnej wartości

Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed ludźmi, którzy źle nas traktują jest nie tolerowanie takiego zachowania. Więzi emocjonalne są cenne i musimy dbać o siebie, dlatego ważne jest, aby ignorować i oddalić się od ludzi, którzy szkodzą naszemu poczuciu własnej wartości.

Jeśli zasieją w nas wątpliwości, złe samopoczucie i niechęć to znak, że powinniśmy trzymać się z daleko, bo mogą zatruć nam życie. Ludzie, którzy chcą nas skrzywdzić nie widzą nic więcej niż czubek ich własnego nosa. Dlatego będą nadal to robić, jeśli nie będziemy w stanie ich powstrzymać.

Dlatego też nie powinniśmy przywiązywać tak dużej wagi do tego, co ci ludzie robią, ale skupiać naszą uwagę na tym, czego możemy się z tego nauczyć. To pomoże nam stworzyć możliwości rozwoju i pracować nad poczuciem własnej wartości i naszą siłą.

kobieta z gołębiami

Zdrada, chłodne traktowanie i arogancja to ostre sztylety, które wbite w plecy bardzo bolą. Jednak najbardziej bolesną rzeczą jest myśleć, że znamy kogoś, kiedy tak naprawdę okazują się być zupełnie kim innym. Są ludzie, którzy pokazują swoje prawdziwe oblicze kiedy już Cię nie potrzebują i pokazują swoje prawdziwe zainteresowanie Twoją osobą.

Uznając, że są ludzie, którzy źle nas traktują możemy przeanalizować sytuację i przewidywać ich reakcje i intencje. Dlatego nasza tarcza obronna powinna być stworzona z naszej zdolności ignorowania i przewidywania tych złych słów lub złych działań.

Ten proces żałoby powstały przez rozczarowanie związane z poprzednimi relacjami pomoże nam zmienić nasze priorytety i szukać nowych źródeł, w których będziemy pokładać nasze zaufanie. Z pewnością to zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale do najważniejszych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.