Życie pełną piersią? Oto 4 oznaki tego, że tego nie robisz

Życie pełną piersią? Oto 4 oznaki tego, że tego nie robisz

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2017

Bez wątpienia Twoje życie obejmuje między innymi tysiące planów na przyszłość. Mniejsze, większe, ważne lub zwyczajnie banalne. Różne zadania i czynności do wykonania, cele do osiągnięcia oraz ludzie z którymi dzielisz swoje życie.

Ale czasami zdarza się, że nie masz czasu, aby zrobić wszystko, czy choćby cokolwiek… Albo może tylko tak Ci się wydaje? Czy kiedykolwiek pomyślałeś już o tym, że być może po prostu marnujesz czas i zamiast tego mógłbyś coś lepszego zrobić ze swoim życiem?

Możliwe, że niektóre rzeczy, w które inwestujesz swoją energię, nie są Ci tak naprawdę do niczego potrzebne lub po prostu zajmują Ci zbyt wiele czasu. Do tego być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Czy naprawdę nie masz wystarczająco dużo czasu na swoje życie?

Czy też po prostu marnujesz go niepotrzebnie na rzeczy, które tak naprawdę do niczego prowadzą i nic Ci nie dadzą? Przeczytaj dalszą część naszego dzisiejszego artykułu i dowiedz się tego, czy możesz w jakiś sposób poprawić swoje życie na lepsze. Zapraszamy do lektury!

“Przeszłość przeminęła, nie wiesz jeszcze, co się wydarzy w przeszłości.
Ale teraźniejszość należy tylko do Ciebie”.
Przysłowie arabskie

1. Inwestujesz czas w coś, przez co Twoje życie nie ulega zmianie

Potrzebujesz regularnie chwil tylko dla siebie, które pozwolą Ci odłączyć się od obowiązków związanych z pracą i życiem codziennym. Musisz po prostu raz na jakiś czas “zresetować” swój umysł.

Jeśli jednak większość swojego czasu poświęcasz na takie “resetowanie”, to pod koniec dnia będziesz mieć nieodparte wrażenie, że nic istotnego nie zrobiłeś marnując jednocześnie czas.

Znajdź więc równowagę między pracą a odpoczynkiem. Wybierz te czynności lub zadania, które faktycznie coś oznaczają i mają jakiś konkretny efekt. Skup się na tym, co może Ci coś zaoferować, natomiast zapomnij w ogóle o czynnościach, z których nie będziesz mieć żadnego pożytku.

Zamknięcie się w sobie

Oczywiście możesz w tym momencie zacząć się zastanawiać, jakie to będą czynności.

Wśród różnych sposobów spędzania czasu, które wywołają u Ciebie poczucie, jakbyś marnował swój czas i swoje życie jest między innymi spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach (takich, które powodują trudności z zapamiętaniem wydarzeń, nie mówiąc już o “urwanym filmie”).

Jest to te jałowe spędzanie wielu godzin przed telewizorem i zanurzenie się bez reszty w mediach społecznościowych.

Jeśli chcesz spędzać czas ze znajomymi, poszukaj alternatywy wymagającej od Was jakiejś aktywności. Niech to na przykład będzie wspólny biwak lub choćby kolacja w domu. Wystarczy, że będziecie po prostu spędzać czas razem.

Wybierz te czynności, które pomogą Ci poprawić Wasze wspólne relacje. Takie postępowanie małymi kroczkami doprowadzi Cię do takiego życia, jakie zawsze chciałeś wieść.

2. Nie jesteś w stanie poprawić swoich umiejętności

Ludzie są genetycznie wręcz zaprogramowani do nieustannego uczenia się nowych rzeczy. Jednym ze sposobów na to, aby zmarnować sobie życie jest ograniczenie samemu sobie sposobności do ciągłego uczenia się i rozwijania własnych umiejętności oraz zdolności.

Pamiętasz wzmiankę na temat nieinwestowania czasu w działania i czynności, które niczego Ci nie zaoferują? Cóż, świetną alternatywą jest wykorzystanie tego czasu na coś konstruktywnego, jak na przykład granie w gry wymagające wysiłku umysłowego lub uczenie się jak największej ilości nowych rzeczy.

Pustka

Nieustannie ćwicz swój umysł i stawiaj przed nim jak najwięcej nowych wyzwań.

Rozwiązywanie różnych łamigłówek, takich jak krzyżówki i sudoku pomogą Twojemu mózgowi wspiąć się na wyżyny jego możliwości. Dzięki temu już niedługo będziesz całkowicie uzależniony od nowych wyzwań umysłowych, które zawsze Ci dają mnóstwo korzyści.

Kolejną świetną alternatywą dla rozwoju umysłowego jest poznawanie nowych umiejętności, począwszy od uczenia się, jak grać na na nowym, nieznanym Ci jeszcze instrumencie muzycznym, na nauce nowego języka skończywszy.

A jeśli chcesz czegoś, co zajmuje trochę mniej wysiłku, po prostu przeczytaj książkę.

“Nauczenie się tego, jak się skutecznie uczyć jest najważniejszą umiejętnością edukacyjną, jaką wynosimy z dzieciństwa. Należy intensywnie nad nią pracować przez całe życie, począwszy od pierwszych klas szkoły podstawowej.”
John Seymour

3. Mówisz i myślisz głównie w kategoriach negatywnych

Negatywne mówienie i nastawienie są świetnym sposobem na bezużyteczne marnowanie czasu. A co, jeśli ta negatywna postawa dotyczy bezpośrednio Ciebie lub Ty sam jesteś tematem takiej rozmowy? Wtedy sprawy mają się jeszcze gorzej. Pamiętaj, że to, co myślisz, staje się Twoją rzeczywistością.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co mówisz za każdym razem, gdy w Twoim życiu coś się dzieje? Czy potrafisz powiedzieć szczerze, że sam siebie traktujesz w pełni sprawiedliwie? Czy umiesz rozsądnie oceniać swoje możliwości?

Przemyśl uważnie swoje odpowiedzi na te pytania. Cały problem bowiem polega na tym, że kiedy napotykasz wyzwanie i zrezygnujesz z podjęcia prób jego zrealizowania między innymi wskutek negatywnego nastawienia od samego początku, to porażka jest właściwie pewna.

Oczywiście niełatwo jest przełamać ten nawyk, ponieważ nie jest wykorzystywany w sposób w pełni świadomy. To, co musisz zrobić, to zwracać uwagę na swój sposób mówienia i swoje własne nastawienie. Miej to na uwadze przez cały czas.

Jeśli dostrzeżesz negatywne podejście do danej sprawy, spróbuj pomyśleć nad tym, co możesz zrobić, aby choćby zmodyfikować swoje nastawienie. Możesz też po prostu zmusić swój umysł do pracy i utrzymywać go w stanie nieustannej zajętości, co pozwoli Ci uniknąć tych negatywnych myśli.

4. Nie robisz żadnych planów na przyszłość

Jak wyobrażasz sobie siebie samego za dziesięć lat? Co chciałbyś robić w tym konkretnym momencie w swoim życiu? w jaki sposób chciałbyś to osiągnąć?

Wprawdzie zgodnie z zacytowanym przez nas na początku arabskim przysłowiem należy pamiętać o tym, że Twoje życie tak naprawdę toczy się tu i teraz, to jednak nie należy zapominać o swojej przyszłości.

Stawianie sobie nowych celów daje Ci nieustanną motywację do kontynuowania wysiłków i pomaga uniknąć marnowania swojego czasu i wpadnięcie w pułapkę pustej egzystencji pozbawionej jakiegokolwiek znaczenia.

Nowe cele umożliwiają wykuwanie sobie kolejnych ścieżek i sprawiają wrażenie, że jest ciągle coś, nad czym możesz pracować tak, aby się nieustannie poprawiać i rozwijać.

“Przyszłość ma wiele nazw i możliwości. Dla ludzi słabych przeważająca większość z nich jest nieosiągalna. W przypadku obaw jest ona całkowicie nieznana. Ale dla odważnych jest to po prostu kolejna okazja. ”
Wiktor Hugo

Para na tęczy

Co zrobić?

Wielu ludzi prowadzi życie praktycznie jak zombie. Wstają rano, jedzą śniadanie, idą do pracy i wracają do domu wieczorem lub wręcz w nocy. Każdy dzień jest taki sam.

A kiedy wreszcie zdołają zmusić się do poświęcenia czasu na przeanalizowanie swojego życia, czują po prostu bezbrzeżną pustkę. Dzieje się tak, ponieważ nie wyznaczają sobie żadnych celów na przyszłość.

Skup się na jednym lub dwóch dużych celach, a następnie kilku innych mniejszych. Co powiesz na ukończenie zawodów z serii Ironman gdzieś do roku 2030? Ironman to słynny triathlon, który stawia ogromne wyzwania nawet przed najlepszymi sportowcami i jest godnym podziwu celem dla każdego mężczyzny i każdej kobiety.

Kiedy wyznaczysz sobie tak duży cel, możesz skoncentrować się na mniejszych, bardziej krótkoterminowych celach. Najlepiej takich, które stanowią małe kroczki w stosunku do głównego celu.

Na przykład w tym roku zamierzasz ukończyć półmaraton. W przyszłym roku Twoim celem stanie się bieg maratoński na trasie o pełnej długości. I tak dalej.

Nawet nie daj sobie szansy na rozpoczęcie marnowania tego prawdziwego cudu, jakim jest Twoje życie. Skorzystaj z tego wszystkiego, co masz do dyspozycji, wciąż się rozwijać i poprawiać.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest życie pełnią życia, ponieważ nigdy nie możesz wrócić do tego, co było, aby zmienić swoją przeszłość. Ale możesz zmienić swoją przyszłość. Nie zmarnuj jej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.