Napoleon Hill powiedział kiedyś: „Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć”. Pewnie się zastanawiasz, jak to możliwe. Czy można to zrobić za pomocą dowolnej metody? Prawdopodobnie nie. Niezależnie od tego, istnieje jedna metoda, która może być użyteczna. To zrównoważona motywacja.
Zrównoważona motywacja oznacza dokładnie to, co sugeruje jej nazwa: znalezienie równowagi w rzeczach, które lubimy i które nas interesują. Czasami wierzymy, że to, co naprawdę zbliża nas do naszych celów, to nasze ego lub wynik, a nie faktyczna praca i proces. Ta myśl może spowodować brak równowagi pomiędzy tym, co obecnie robisz, a tym, co chcesz osiągnąć.
„Punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie”.
Zrównoważona motywacja: równowaga między dwiema skrajnościami
Skoncentrujemy się na teoriach z UPAD Psychology and Coaching School, aby wyjaśnić to zjawisko. Ta instytucja opracowała kilka technik, aby pomóc dzieciom znaleźć prawdziwą motywację, nie odsuwać się od ich celów i nie schodzić z właściwej ścieżki, jaką jest nauka.
Koniec końców musimy przejść serię procesów uczenia się, aby osiągnąć nasze cele. Podczas tego procesu ważne jest, aby cały czas pamiętać o naszych motywacjach, tak abyśmy zawsze cenili to doświadczenie. W tym miejscu rozróżniamy dwie możliwe ścieżki: jedną ukierunkowaną na ego i jedną ukierunkowaną na ciężką pracę.
- Orientacja na ego prowadzi człowieka do bycia lepszą wersją siebie dla innych. Wartość osoby zależy od jej relacji interpersonalnych. Zawsze stara się zrobić wrażenie na innych, będąc najlepszą we wszystkim.
- Orientacja na ciężką pracę prowadzi człowieka do bycia lepszą wersją siebie dla samego siebie. Taka osoba rozwija swoje zdolności zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym.
Obie orientacje są zgodne i mogą współistnieć. Współistnienie takie rozwija się w większości przypadków, chociaż jedno z nich jest zawsze dominujące.
Aktualny obraz zarządzania motywacją: wynik czy wysiłek?
Zgodnie z doświadczeniem UPAD, motywacja zorientowana na wynik jest tą, którą obecnie wzmacniamy zamiast dwóch pozostałych. Co to znaczy? Oznacza to, że osiągnięcie celu jest najważniejszą rzeczą, pozbawiając znaczenia wszystko, co nie jest związane z celem.
Podróż i czas to zasoby, które koniecznie musimy zainwestować. Będzie to inwestycja, którą później zaklasyfikujemy jako sukces lub porażkę, w zależności od tego, czy osiągnęliśmy nasz cel czy nie.
Jednak zdaniem ekspertów UPAD skupienie się na motywacji do ciężkiej pracy byłoby znacznie bardziej pozytywne. W takim przypadku prawdziwym celem byłoby samodoskonalenie. Skupienie motywacji na wysiłku oznacza, że jednostka staje się bardziej pewna siebie. Nawet jeśli cel nie zostanie osiągnięty, jednostka i tak otrzyma ważną i istotną rzecz, która jest wartością samą w sobie.
To uczy nas, że nawet jeśli osiągnięcie naszych celów jest ważne, należy wziąć pod uwagę inne ważne lekcje i doświadczenia, takie jak: wytrwałość, praca zespołowa, stałe dążenie do bycia lepszym i ciężka praca.
Kierując się tym podejściem, nawet jeśli nie osiągniemy celu, nie będziemy uważać podróży za stratę czasu – wręcz przeciwnie, zdecydowanie będziemy uważać, że było warto.
„Przyjemność i działanie sprawiają, że godziny wydają się krótkie”.
-William Szekspir-
Co daje zrównoważona motywacja?
W dzisiejszych czasach, aby określić orientację motywacji danej osoby, niezbędna jest obserwacja. Kiedy już wiemy, jakie są cele tej osoby, możemy je wzmocnić lub zmienić, jeśli zwiększy to wartość tego, co zostało osiągnięte przy podobnym wysiłku.
Można porównać tę sytuację do meczu piłki nożnej lub rozgrywek w dowolnej innej dyscyplinie sportowej. Co jest lepsze: skupić się tylko na wyniku czy skupić się na realizacji, aby osiągnąć cel?
Jeśli ktoś skupi się tylko na wyniku, może pomyśleć, że każda metoda lub proces będzie dobra, by go osiągnąć. Być może wybierz właściwą metodę, ale co, jeśli nie?
Z drugiej strony, jeśli skupimy się na tym, jak możemy osiągnąć nasz cel, prawdopodobnie go osiągniemy. Dzieje się tak dlatego, że doświadczenie wiąże się z procesem uczenia się, przez który przechodzimy, kiedy chcemy osiągnąć nasze cele. Doświadczenie daje nam lekcje, których nigdy nie zapomnimy. Czujemy się też pełniejsi i bardziej zadowoleni.
Co o tym myślisz? Czy uważasz, że zrównoważona motywacja jest potrzebna? Wydaje się istotna, jeśli chodzi o uczenie się, ponieważ jest znacznie bardziej atrakcyjna, zwłaszcza dla dzieci i nastolatków, prawda?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Stoyanov, S. (2017). A theory of human motivation. A Theory of Human Motivation. https://doi.org/10.4324/9781912282517
- Spliethoff, H. (2010). Motivation. Power Systems. https://doi.org/10.1007/978-3-642-02856-4_1
- Maslow, A. H. (1975). Motivation and Personality. Motivation and personality. https://doi.org/10.1037/h0039764
- Mcclelland, D. C. (1961). Human Motivation. Human motivation. https://doi.org/10.1016/j.surfcoat.2012.04.005