Zmiana nawyków – w jaki sposób ułatwić to zadanie innym?

Aby skłonić osobę do zmiany nawyków, musisz zacząć od szacunku i zrozumienia. Ocenianie i krytykowanie nie działają.

Kobieta. Zmiana nawyków

Zmiana nawyków to niełatwe zadanie. Jeszcze trudniejszym jest natomiast przekonanie drugiej osoby, że zmiana nawyków pomogłaby jej nie wyrządzać sobie krzywdy. Niewiele sytuacji może być tak frustrujące, jak widok, że ktoś z Twoich bliskich krzywdzi siebie z powodu złych nawyków.

Co więcej, czujesz się bezradny, gdy próbujesz wyrazić swoje obawy, a dana osoba albo całkowicie cię ignoruje, albo się obraża. Jeśli jednak chcesz pomóc komuś zmienić jego nawyki, musisz zacząć od szacunku i zrozumienia.

Generalnie narzucanie się i krytyka nie są dobrze przyjmowane. W końcu nikt nie lubi czuć się osądzany, ani tego, że ktoś inny decyduje, co powinien, a czego nie powinien robić. Dlatego ważne jest, aby być asertywnym podczas zgłaszania próśb lub sugestii dotyczących zmian. Oto kilka wskazówek, jak usprawnić komunikację.

Zmiana nawyków – jak przekonać drugą osobę

Miłość czy kontrola?

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, skąd bierze się pragnienie, by druga osoba zmieniła swoje nawyki. Czy to naprawdę wynika z troski o jej dobre samopoczucie, czy jest to potrzeba kontroli z Twojej strony? Czasem nie zdając sobie z tego sprawy, zachowujemy oczekiwania co do tego, jacy powinni być inni i frustrujemy się, gdy nie spełniają naszych wymagań.

Jednak każdy ma wolną wolę decydowania o tym, kim chce być i co chce zrobić ze swoim życiem. Rzeczywiście, próba zmiany kogoś nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, musisz zaakceptować daną osobę taką, jaką jest. Zadaj więc sobie pytanie, czy to, co chcesz zmienić, naprawdę jej szkodzi, czy nie.

Z drugiej strony jest całkowicie dopuszczalne, aby ktoś z problemami sercowo-naczyniowymi rzucił palenie. Chociaż nie jest w porządku nakłaniać kogoś do prowadzenia bardziej towarzyskiego życia, jeśli tego nie chce i jest z natury zamknięty w sobie.

Mężczyzna. Zachód słońca

Właściwy moment

To naprawdę ważne, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiedni moment, by przedstawić im swoje obawy lub opinię. W rzeczywistości bardzo przydatne może być poczekanie, aż dana osoba się do ciebie zbliży. Jeśli na przykład jest osobą dość agresywną lub drażliwą, w pewnym momencie prawdopodobnie pokłóci się z kimś i będzie się z tym źle czuła. Jest bardzo prawdopodobne, że wtedy poprosi cię o radę lub przynajmniej opowie, co się stało.

To idealny moment na wyrażenie swojego punktu widzenia. Ponieważ osoba przyszła do Ciebie, będzie bardziej otwarta na to, co masz do powiedzenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, będziesz musiał wybrać odpowiedni moment. Spróbuj odnieść się do tego, co Cię niepokoi, gdy jesteście sam na sam, w przyjemnym otoczeniu, a osoba jest w spokojnym nastroju. W środku burzy Twoje komentarze na pewno nie będą mile widziane.

Pewność siebie

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z asertywną komunikacją, gdy chcesz radzić sobie z delikatnymi kwestiami. Twoim pierwszym impulsem może być osądzanie lub obwinianie za złe nawyki, złą dietę, brak ćwiczeń lub brak wrażliwości. Jednak ta strategia nie pomoże ci zdziałać nic dobrego.

Przydatne może być zastosowanie techniki kanapkowej. Polega to na dołączeniu komplementu przed i po wiadomości, którą chcesz przekazać. W ten sposób osoba nie poczuje się zaatakowana. Wręcz przeciwnie, będzie w stanie dostrzec, że ją doceniasz i cenisz. Ostatecznie będzie się jedynie starać wyjaśnić lub poprawić swoją sytuację.

Spróbuj też skupić się na tym, co czujesz, a nie na tym, co osoba robi źle. Na przykład możesz powiedzieć im „Martwię się i smutno mi kiedy myślę, jak mało czasu ostatnio spędzaliśmy razem”, zamiast „Spędzasz cały dzień na pracy i nie zwracasz na mnie uwagi”.

Słońce w dłoniach

Zmiana nawyków – zaproponuj alternatywy

Często najlepszą opcją, aby skłonić kogoś do zmiany nawyków, jest zaangażowanie się osobiście i zaproponowanie alternatyw. Na przykład, jeśli chcesz, aby twój syn bardziej przykładał się do nauki, zasugeruj, abyście każdego popołudnia wspólnie odrabiali pracę domową. Lub, jeśli chcesz, aby przyjaciel ćwiczył więcej, ponieważ byłoby to dobre dla jego zdrowia, zaproś go do zapisania się na zajęcia z tobą.

Podobnie, jeśli chcesz, aby Twój partner był wobec Ciebie bardziej otwarty, zasugeruj samotną kolację raz w tygodniu i skorzystaj z okazji, aby porozmawiać o tym, jak się sprawy mają.

Nakłonienie innej osoby do zmiany nawyków nie jest łatwe. Niemniej jednak, jeśli naprawdę czujesz, że dana osoba potrzebuje zmiany, możesz jej pomóc zrozumieniem, szacunkiem i wzajemną komunikacją.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Castanyer, O. (1996). La asertividad. Expresión de una sana autoestima. Bilbao: Descleé de Brouwer.
  • Capafons, J. I., & Sosa, C. D. (2015). RELACIONES DE PAREJA Y HABILIDADES SOCIALES: EL RESPETO INTERPERSONAL. Behavioral Psychology/Psicología Conductual23(1).
Scroll to Top