Rzucenie palenia - przygotowanie psychiczne

Rzucenie palenia - przygotowanie psychiczne
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Gdy dana osoba przygotowuje się do rzucenia palenia, oprócz zastosowania odpowiednich technik w celu przezwyciężenia uzależnienia fizycznego, należy również zastanowić się nad prawdziwymi przyczynami, które doprowadziły do uzależnienia i znaczeniem, jakie nabrał tytoń w jej życiu.

Decyzja o rzuceniu palenia często nie staje się rzeczywistością, ponieważ nie jesteśmy wystarczająco przygotowani psychicznie, aby to zrobić. Twoja wola może być silna, ale Twoje strategie kuleją. Być może nie jesteś pewien, dlaczego powinieneś to zrobić lub nie znasz korzyści z rzucenia palenia.

Uzależnienie od tytoniu jest nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Nie pali się po prostu z przyzwyczajenia, ale za tym działaniem istnieją powody, które możemy ignorować.

Papieros, mimo że jest szkodliwy, zapewnia również pewną formę dobrego samopoczucia lub ulgi, nawet jeśli jest to uczucie bardzo ulotne. Dlatego rzucenie palenia oznacza również porzucenie tych korzyści.

Mężczyzna z dymem na głowie
Nikotyna jest bardzo uzależniającą substancją i odejście od niej wymaga wysiłku, ale także w wielu przypadkach ćwiczeń i silnej woli. Ale nie wszystko ma związek z motywem organicznym. Kiedy dana osoba zaczyna palić rozwija całą serię zachowań związanych z tytoniem. Tak więc rzucenie palenia wiąże się również z porzuceniem tych zachowań.

Zachowania związane z paleniem mogą być związane z kontekstami społecznymi, samotnością, chwilami po posiłku, lękami itp. Dlatego mądrym podejściem byłoby ograniczenie w jak największym stopniu, zwłaszcza podczas pierwszych dni, ekspozycji na te sytuacje.

“Dbaj o Twoje ciało. To jedyne miejsce, które masz do życia”.

-Jim Rohn-

Dlaczego ludzie palą papierosy?

Psychoanalityk Gustavo Chiozza dokonuje interesującej analizy, zarówno powodów palenia, jak i powodów nietolerancji dla palaczy, tak powszechnej w dzisiejszych czasach. Jego zdaniem tytoń jest rodzajem „duchowego jedzenia”  dla palacza. Wskazuje, że palacz nie wprowadza do swojego ciała dymu, ale ogień, który go wywołuje.

Zauważa, że ​​duża liczba osób zaczyna palić w okresie dojrzewania i że na ogół robią to poprzez podkradanie papierosów od rodziców lub innych osób dorosłych. W tym sensie akt palenia ma źródło w transgresji.

W sensie symbolicznym kradnie się ogień, podobnie jak zrobił to Prometeusz, aby zrównać się z bogami. U nastolatków ten akt jest równoznaczny z wejściem w świat dorosłych.

Ta początkowa kradzież, wejście do świata dorosłych, powoduje również poczucie nieświadomej winy, które obecnie zwiększa się poprzez nietolerancję palaczy we wszystkich przestrzeniach.

Kiedy to wykroczenie i poczucie winy łączą się z wielkim napięciem w świecie dorosłych wzrasta pragnienie palenia, podobnie jak karania samego siebie. W ten sposób pojawia się przymus, którego bardzo trudno się pozbyć.

Rzucanie palenia – główne powody

Wracając do poprzedniego punktu, u palacza pojawia się lęk, poczucie winy i karanie samego siebie. Bardzo często wszystko to ma swoje początki w okresie dojrzewania, gdzie tytoń był symbolicznie deklaracją wejścia w świat dorosłych.

Jeśli ten dorosły świat został odrzucony lub wywołał bardzo silne napięcia nawyk palenia zapuszcza jeszcze głębsze korzenie.

Palący mężczyzna
Wreszcie, choć wydaje się to absurdalne, pali się, aby powiedzieć: „jestem”. A mówiąc to pojawia się poczucie winy. Prawie wszyscy palacze odczuwają lęk i poczucie winy, a także poczucie bezpieczeństwa podczas palenia. Jest ono przyjemne i satysfakcjonujące, ale jednocześnie autodestrukcyjne.

Powody dla rzucenia palenia są prawie tak samo ważne jak powody używania tytoniu. Jeśli motywacją jest cenzura zakłada się, że nieświadomie ponownie doświadcza się ograniczeń dzieciństwa wobec dorosłych. Z tego powodu wielu osobom nie udaje się rzucić palenia: głęboko w środku odczuwają to jako rezygnację z buntu i „przestać być”.

Przygotowanie psychiczne do rzucenia palenia

Uważa się, że około 60% palaczy spróbuje rzucić palenie w pewnym momencie swojego życia, ale tylko 10% z nich odniesie sukces. W większości przypadków dzieje się tak, ponieważ istnieje nieświadoma siła, która ostatecznie przeważa nad świadomymi motywami rzucenia palenia.

Być może dobrym pomysłem jest wyjść poza określone techniki, aby rzucić palenie i zacząć od zrozumienia, co oznacza papieros w życiu osobistym każdego człowieka. W szczególności bardzo pomocne jest przypomnienie sobie początkowych momentów nałogu.

Jakie okoliczności towarzyszyły temu momentowi? Jakie odczucia wywoływało palenie? Co wywołuje teraz? W jakich momentach odczuwasz większą chęć palić?

Oczywiście uzależnienie od tytoniu ma bardzo silny składnik fizyczny i istnieje już wiele skutecznych środków, które pomogą nam poradzić sobie z tym z organicznego punktu widzenia. Czasem zawodzi motywacja do rzucenia palenia.

Rozumiejąc, co oznacza palenie w naszym życiu możemy zrozumieć autodestrukcyjne osie tego nałogu. I być może powstanie w nas również silniejsze pragnienie, aby dłużej się nie krzywdzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marqueta, A., Jiménez-Muro, A., Beamonte, A., Gargallo, P., & Nerín, I. (2010). Evolución de la ansiedad en el proceso de dejar de fumar en fumadores que acuden a una Unidad de Tabaquismo. Adicciones, 22(4), 317-324.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.