Zgorzknienie – skąd się bierze i jak je porzucić?

Czy czujesz, że gorycz pochłania twoje życie? Nauczymy Cię kilku kluczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć to uczucie.

zgorzkniała kobieta

Zgorzknienie to uczucie związane z frustracją, urazą i smutkiem. Często powstaje w wyniku niesprawiedliwości lub rozczarowania. Uczucie to wpływa nie tylko na osobę, która je rozwija, ale także na otoczenie (przyjaciele, rodzina, współpracownicy).

Kiedy zgorzknienie osiąga granice patologiczne, jest uważana za zaburzenie. Chociaż nie wszyscy to rozpoznają, wielu badaczy klasyfikuje je jako zespół wstydu pourazowego (PTED).

Nie jest łatwo przestać być zgorzkniałą osobą. Niezbędne jest wdrożenie kilku zmian w stylu życia, jednak ostateczne osiągnięcie celu może wymagać przebycia długiej drogi.

Zgorzknienie – jak się go pozbyć

Zgorzknienie to naprawdę złożone uczucie, które łączy w sobie wiele emocji. To generuje burzę nastrojów u tych, którzy je rozwijają. Z tego powodu zgorzknienie nie jest elementem łatwym do porzucenia zadaniem. Nie jest to jednak niemożliwe. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wyrwać się ze szponów goryczy.

1. Zidentyfikuj katalizatory

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zgorzknienie lub inaczej gorycz, rodzi się z procesu, który jest uważany za niesprawiedliwy lub po sytuacji, która spowodowała rozczarowanie. Rozwód, zwolnienie z pracy lub pewne cechy fizyczne to tylko kilka przykładów. W rzeczywistości może to być spowodowane prawie każdym negatywnym wydarzeniem, które wywołuje niepewność, gniew, dezorientację i pogorszenie nastroju.

Zidentyfikowanie przyczyny jest pomocne w zrozumieniu, dlaczego przyjąłeś taką postawę, a także w unikaniu jej. W rzeczywistości nie będziesz w stanie przezwyciężyć tego uczucia, jeśli najpierw nie wyjaśnisz powodów, dla których ono się pojawia. To pierwszy krok pozwalający zwalczyć zgorzknienie. Możesz go wykonać samemu lub w towarzystwie profesjonalisty.

Mężczyzna popadający w zgorzknienie

2. Włącz do swojej rutyny nowy nawyk lub hobby

Jeśli jesteś zgorzkniały, oznacza to, że nagromadziłeś duże napięcie i stres. Istnieje wiele sposobów na ukierunkowanie go, ale jednym z najskuteczniejszych jest posiadanie hobby. Najlepiej żeby obejmowało ono ruch lub przynajmniej gwarantowało rozproszenie uwagi.

Granie w gry wideo, nauka języka lub granie na instrumencie, czytanie, słuchanie muzyki i pisanie mogą pomóc w radzeniu sobie z frustracją.

Musisz jednak spróbować wybrać nawyk, który nie stanie się nową przyczyną wywołującą gorycz. Niektóre z nich wymagają dużej koncentracji i dyscypliny. Jeśli jednak nie zajmiesz się nimi odpowiednio, mogą sprawić, że będziesz jeszcze bardziej zgorzkniały. Wypróbuj kilka możliwości, aż znajdziesz hobby, które najlepiej odpowiada Twoim gustom i potrzebom.

3. Ćwicz regularnie

Ćwiczenia fizyczne są świetną rozrywką i poprawiają samopoczucie psychiczne. Specjaliści popierają ten fakt do tego stopnia, że często stanowi on część uzupełniającego leczenia lęków, depresji i innych zaburzeń. Każdy rodzaj aktywności przyniesie Ci korzyści, o ile wdrożysz go w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Jako punkt wyjścia rozważ zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sugeruje ona 150 minut intensywnej aktywności lub alternatywnie 300 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo. Możesz ćwiczyć lub uprawiać sport. Dokonaj wyboru na podstawie swoich upodobań i czasu, którym dysponujesz.

4. Rozszerz krąg znajomych

Rozmowa i dzielenie się z przyjaciółmi może pomóc Ci rozładować nagromadzone napięcie i stres. Nie chodzi jednak o kontakty wirtualne, ale o spędzanie czasu twarzą w twarz. Robienie tego jest niezwykle ważne, aby uniknąć izolacji, która potęguje zgorzknienie.

5. Rób rzeczy, które kojarzą Ci się ze szczęściem

Gdybyśmy mieli dokonać szybkiego porównania, moglibyśmy powiedzieć, że zgorzknienie jest przeciwieństwem szczęścia. Oczywiście, kiedy myślimy o zgorzkniałej osobie, zawsze wyobrażamy sobie, że jest nieszczęśliwa. Aby temu przeciwdziałać, upewnij się, że często włączasz czynności, które subiektywnie kojarzysz ze zwiększonym szczęściem.

Często to właśnie najprostsze rzeczy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Jedzenie czekolady, obiad z rodzicami, spacer lub odkrywanie przyrody może pomóc w uporaniu się z tymi uczuciami.

Zalecamy, abyś przynajmniej raz w tygodniu zrobił miejsce w swojej cotygodniowej rutynie, aby poświęcić czas na to, co naprawdę Cię uszczęśliwia.

Kobieta ciesząca się przyrodą

6. Ćwicz przebaczenie

Przebaczanie należy praktykować na dwa sposoby. Po pierwsze, należy przebaczać innym. Po drugie, konieczne jest przebaczenie sobie. Wspomnieliśmy już, że gorycz kojarzy się z urazą, która jest przeciwieństwem przebaczenia. W rzeczywistości, zanim nauczysz się przebaczać, stawiasz kroki w kierunku bycia zgorzkniałą osobą.

7. Reguluj swoje oczekiwania

Istnieje zjawisko znane jako mit: „tak szybko, jak tylko…”. Odnosi się do przekonania, że gdy tylko osiągniesz określone cele (gdy będziesz mieć partnera, gdy schudniesz, wyjdziesz za mąż, zdobędziesz dobrze płatną pracę, usamodzielnisz się i inne), Twoje życie zacznie się poprawiać. Ponieważ jednak tak się nie dzieje, czujesz się sfrustrowany, co ostatecznie powoduje zgorzknienie.

Dlatego tak ważne jest regulowanie swoich oczekiwań. Wiadomo, że regulacja emocjonalna odgrywa tutaj ważną rolę, więc powinieneś nauczyć się kontrolować pewne emocje i impulsy, aby nie padać ofiarą uczucia rozczarowania. Wraz z poprzednimi wskazówkami pomoże ci to opanować zgorzknienie.

Jednak zmiana nastawienia lub zachowania nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza gdy zgorzknienie towarzyszy Ci już przez długi czas. Zmiany wymagają czasu, więc potrzebujesz cierpliwości. W rzeczywistości może się okazać, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Zawsze bądź otwarty na tę opcję.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Belaise C, Bernhard LM, Linden M. L’embitterment: caratteristiche cliniche [The post-traumatic embitterment disorder: clinical features]. Riv Psichiatr. 2012 Sep-Oct;47(5):376-87.
  • Biddle S. Physical activity and mental health: evidence is growing. World Psychiatry. 2016;15(2):176-177.
  • Delgado MR, Gillis MM, Phelps EA. Regulating the expectation of reward via cognitive strategies. Nat Neurosci. 2008;11(8):880-881.
Scroll to Top