Czy można spotkać właściwą osobę w niewłaściwym czasie?

Czy to prawda, że czasami spotykasz ludzi, którzy byliby dla Ciebie idealni, ale w innym momencie życia? Czy ktoś kiedykolwiek Cię odrzucił, mówiąc, że to nie jest odpowiedni czas dla Was obojga? W tym artykule porozmawiamy o spotkaniu idealnej osoby, ale w nieodpowiednim czasie.
Czy można spotkać właściwą osobę w niewłaściwym czasie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Czy to prawda, że możesz spotkać właściwą osobę w niewłaściwym czasie? Czy są w Twoim życiu chwile, kiedy z powodu różnych okoliczności musisz pozwolić odejść swojej „bratniej duszy”?

Wiele osób było kiedyś w tego rodzaju sytuacji. Gdy tylko rozpoczęli etap życia rodzinnego, pojawił się ktoś nowy, kto całkowicie odmienił ich pogląd na świat. Albo właśnie zakończyli traumatyczny związek i nie są jeszcze gotowi na rozpoczęcie nowej relacji, bez względu na to, jak obiecująca wydaje się nowopoznana osoba.

Może z powodów zawodowych przenieśli się do innego kraju i nagle pojawił się ktoś, z kim po prostu im „kliknęło”. Niemniej jednak, ze względu na problemy zawodowe czy sytuację życiową, która czeka na nich w ojczyźnie, związek wydaje się nie być opłacalny.

Tego typu sytuacje mogą być znajome również Tobie. Sytuacje, w których mówisz „spotkałem właściwą osobę w niewłaściwym czasie”. Czy jest tak jednak naprawdę, czy może kryje się za tym spora dawka strachu? Dowiedzmy się.

Zwykle, jeśli idealna osoba pojawia się w niewłaściwym czasie, tak naprawdę nie jest to idealna osoba.

Spacerująca para
Jeśli znajdziesz kogoś, kogo naprawdę kochasz, musisz walczyć o ten związek.

Co zrobić, jeśli spotkałeś właściwą osobę w niewłaściwym czasie?

Pisarz André Gide powiedział, że ludzie nie będą odkrywać nowych oceanów, jeśli nie mają odwagi stracić z oczu brzegu. To samo dzieje się z miłością. Nigdy nie będziesz mieć pełnego, satysfakcjonującego i szczęśliwego związku, jeśli nie będziesz wystarczająco odważny. Często oznacza to konieczność podejmowania ryzyka i kompromisów.

Czasami po nawiązaniu z kimś relacji, która jest magiczna i spontaniczna, przychodzi czas, kiedy aby utrzymać związek, trzeba coś więcej od siebie dać. Musisz dostosować się do wielu okoliczności, aby utrzymać na powierzchni związek, w który wierzysz, tę miłość, której tak bardzo pragniesz, a która wymaga działania z Twojej strony.

Więc czy podejście, że czasami możesz spotkać właściwą osobę w niewłaściwym czasie, ma w sobie część prawdy? Wiele osób z pewnością wierzy w te słowa. Wierzą w to, ponieważ sami tego doświadczyli. Pozwolenie wyjątkowej osobie odejść staje się dla nich raną. Żałują tego, co stracili i tęsknią za tym, co mogło się zdarzyć.

Istnieje wiele frazesów i fałszywych mitów dotyczących relacji romantycznych. Jednym z przykładów jest założenie, że idealna osoba może pojawić się w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Właściwi dla nas ludzie są ponadczasowi

W większości przypadków (o ile nie we wszystkich) miłość Twojego życia pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Czasami możesz kogoś poznać, gdy jesteś w długotrwałym związku. Ktoś może też wkroczyć do Twojego życia, gdy jesteś zajęty innymi projektami, na przykład nową pracą. Twoja “bratnia dusza” może również pojawić się, gdy cierpisz przez złamane serce.

Życie ma pewien porządek, który dla nas, ludzi, jest chaosem. Nawet jeśli zrozumiemy niektóre z jego mechanizmów, ucieka nam zrozumienie pełnego obrazu, który pozwoliłby nam dokładnie przewidzieć przyszłość. Naszym obowiązkiem jest wiedzieć, jak postępować i radzić sobie w obliczu każdej sytuacji, która ma miejsce.

Dlatego też, jeśli w Twoim życiu pojawi się wyjątkowa osoba, każdy moment będzie dla Was odpowiedni, ponieważ razem sprawicie, że Wasze uczucie będzie możliwe. Prawdziwa miłość jest ponadczasowa. Nie ma znaczenia, w jaki sposób się pojawia i w jakich okolicznościach. Para może napotkać wiele trudności, aby umożliwić sobie to, co dla innych jest niemożliwe.

Jeśli bardziej skupiasz się na niewłaściwym momencie, to ta osoba nie była dla Ciebie właściwa

Jeżeli ktoś Ci powie, że pojawiłeś się w jego życiu w niewłaściwym czasie, bądź ostrożny. Jeśli osoba ta zamknie Ci drzwi przed nosem, mówiąc, że jest związana z kimś innym lub ma inne plany i nie ma dla Ciebie miejsca w swoim skomplikowanym życiu – idź dalej i nie obracaj się za siebie. Musisz mieć inne priorytety.

Czas nie ma znaczenia, jeśli poznałeś tę właściwą osobę. Twoje wejście w jej rzeczywistość zmieni wszystko. Nikt nie odpuszcza tego, co naprawdę kocha, a kiedy uczucie jest wystarczająco głębokie i mocne, nie istnieje coś takiego jak “niewłaściwy moment”. Twoje stare priorytety zacierają się i pojawiają się nowe, w których to Ty jesteś na pierwszym miejscu. Wszystko inne ma mniejsze znaczenie.

Para w separacji
Bądź odważny. Nie pozwól miłości przejść bokiem przez Twój strach lub niezdecydowanie.

Nie pozwól, by zjadł Cię żal przez to, co mogło się wydarzyć

Może się zdarzyć, że spotkałeś właściwą osobę w niewłaściwym czasie. W końcu są chwile, kiedy nie czujesz się emocjonalnie lub mentalnie przygotowany do radzenia sobie z pewnymi sytuacjami. Może to być spowodowane tym, że byłeś naprawdę młody i nie wiedziałeś, jak postępować z rodzicami, którzy sprzeciwiali się Twojemu związkowi.

A może właśnie wyszedłeś z burzliwej relacji. Takiej, która pozostawiła głębokie rany w Twoim sercu. Jeśli ktoś wyjątkowy pojawił się w trakcie Twojego procesu uzdrawiania, być może po prostu nie byłeś gotowy. Strach i niezdecydowanie spętały Cię kajdanami.

Massey University (Nowa Zelandia) przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że żal najczęściej pojawia się z powodu bezczynności. To emocjonalny dyskomfort, który dotyka nas, kiedy nic nie robimy i kiedy nie reagujemy na okoliczności, które wymagają od nas odważnej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy przygotowani na stanowczą, zdeterminowaną, a nawet odważną postawę.

Jednak miłość często wymaga odwagi i wysiłku. Nikt nigdy nie może wiedzieć na 100 procent, czy dany związek się ułoży. Niemniej jednak lepiej spróbować, niż cofnąć się o krok i wiecznie żałować tego, czego nie zrobiłeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Impett, Emily & Gable, Shelly & Peplau, Letitia. (2005). Giving Up and Giving In: The Costs and Benefits of Daily Sacrifice in Intimate Relationships. Journal of personality and social psychology. 89. 327-44. 10.1037/0022-3514.89.3.327.
  • Towers A, Williams MN, Hill SR, Philipp MC, Flett R. What Makes for the Most Intense Regrets? Comparing the Effects of Several Theoretical Predictors of Regret Intensity. Front Psychol. 2016 Dec 15;7:1941. doi: 10.3389/fpsyg.2016.01941. PMID: 28018275; PMCID: PMC5156700.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.