W każdym związku następują kryzysy i chwile wzajemnie trudne do przetrwania. Czasem trzeba po prostu zrobić sobie pauzę i zastanowić się czy należy walczyć o związek, czy też dla obopólnego dobra zerwać. Związek, a raczej jego trwałość zawsze będzie wystawiana na próbę.
Kłótnie, czas i inne problemy mogą przyczynić się do decyzji o zerwaniu. Inną przyczyną może być wyjazd za pracą do innego kraju. Niezależnie od powodów, relacja między dwojgiem ludzi zawsze poddawana będzie sprawdzianowi wytrzymałości.
Związek – trudno pożegnać, trudniej zapomnieć
Być może zastanawiałaś się nad tym, co się stanie, gdy zdecydujesz się wycofać? Związek zostanie wtedy poddany próbie związanej z opuszczeniem. To sytuacja, w której jedno z dwojga postanawia odejść, a drugie pozostaje w zawieszeniu, w oczekiwaniu.
“To co ważne, to nie jutro, ale dziś. Dzisiaj jesteśmy tutaj, jutro być może odejdziemy.”
-Félix Lope de Vega y Carpio-
Niezależnie od powodów, kiedy jedno z dwojga postanawia się wycofać, zawsze istnieje możliwość, że wcześniej czy później się zreflektuje i postanowi wrócić. Czasami rzeczywiście pewien czas rozłąki może uszlachetnić związek, w innych wypadkach jednak wypada to zupełnie inaczej. To jednak, czego odchodzący nie ma prawa robić, to opuszczać, i jeszcze prosić o żeby partner na nią czekał.
Przeczytaj również artykuł: Związek, który nie jest nam pisany – 5 oznak
Strach przed opuszczeniem jest czymś, czego prawdopodobnie każda z nas zdołała już doświadczyć. Niektóre z nas może nawet przeżywają traumę na samą myśl o tym, że mogłyby zostać same, stracić miłość. Jest to jednak silne oddziaływanie emocjonalne, którego należy unikać, jeśli chcemy być szczęśliwe. Sam fakt opuszczenia w każdej z nas wywołać wywołać może kilka rodzajów reakcji. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Opuszczona osoba, która pozostaje w sytuacji oczekiwania może okazywać głębokie rozczarowanie z powodowane doznawanym bólem emocjonalnym. W oczach takich osób z łatwością dostrzec można złość i krytykę. Powinniśmy tu jednak zaznaczyć, że nie warto w takiej sytuacji żywić urazy do partnera, który odszedł. Jeśli jednak to Ty jesteś tym, kto opuścił partnerkę i wracając widzisz oczy pełne rozczarowania i urazy, to wiedz, że to zupełnie naturalne.
Przeczytaj również artykuł: Prawdziwej miłości nie pokona ani czas, ani odległość
Aby lepiej to zrozumieć, postaw się w sytuacji osoby, która została opuszczona. Musiała przecież walczyć z dotkliwym bólem emocjonalnym, skazana na to, że będzie Cię musiała zapomnieć. To bardzo trudna sytuacja, w której należy okazywać empatię i zrozumienie. Pamiętaj więc, że powrót do opuszczonej strony związku może się okazać zbyt wygórowanym oczekiwaniem. Koniecznie weź to pod uwagę.
Zerwany związek – nauczyła się żyć bez Ciebie
Kiedy ktoś decyduje się prosić o czas i wycofuje się opuszczając partnerkę musi liczyć się z faktem, że po pewnym czasie nauczy się ona żyć sama i nie będzie już potrzebowała powrotu do związku. Wyleczy się z przywiązania, cierpienia z powodu samotności i innych dotkliwych boleści emocjonalnych. W takiej sytuacji nie ma już większych szans, aby taki związek odzyskać.
Przeczytaj również artykuł: Rany emocjonalne – nie pozwól by cię zmieniły
Jeżeli ktoś decyduje się powrócić, nie powinien spodziewać się, że spotka tę samą osobę, którą porzucił. Dowodziłoby skrajnego egoizmu wrócić i oczekiwać, że partnerka będzie taka, jak wcześniej. Przeżyła przecież ból, i cierpienie spowodowane odejściem ukochanego. Bardzo prawdopodobne jest więc, że wracając napotkasz solidną ścianę oporu, która została skonstruowana właśnie z Twojego powodu.
Gdy związek zostaje przerwany, często nie wiadomo, zwłaszcza w początkowej fazie rozstania, czy partner wróci, czy też nie. Dlatego dla własnego dobra osoba opuszczona powinna założyć, że do powrotu nigdy nie dojdzie. Istnieją bardzo małe szanse na odbudowanie związku w takiej sytuacji.
Skoro odchodzisz, nie będę czekać Twojego powrotu. Zabierz ze sobą westchnienia, uśmiechy i pocałunki. Skoro odchodzisz porzucając mnie w ślepym zaułku, zabierz też księżyc, który stał się współwinny naszej miłości.”
-Jeiko Jiménez-
Nikt nie posiada i nie ma praw wobec drugiej osoby. Władza kryje się w naszych wyborach, które wytyczają naszą przyszłość i zmieniają naszą teraźniejszość. Nie możemy przywiązywać kogoś do naszego życia, a co gorsza prosić, by na nas czekał. Bo jeśli odchodzisz, przerywasz związek, to wiedz, że wszystko się może zdarzyć.
Przeczytaj również artykuł: Przechowujesz urazy? Część Ciebie wtedy umiera
Odchodzisz i myślisz, że druga osoba będzie na Ciebie czekać. Ale co jeśli ona właśnie wierzy, że wrócisz, a w rzeczywistości nigdy do tego nie dojdzie? Wszystko, co zrobisz ma swoje plusy i minusy. Pamiętaj więc, że każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Konsekwencje, które bezpośrednio wpływają na Twój związek.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Cathy Delanssay