Zerwanie bez wyjaśnienia czyli ghosting i jego skutki

Zerwanie bez wyjaśnienia czyli ghosting i jego skutki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Wielu pozwala innym żyć w swoich sercach z jednym warunkiem: żeby niczego nie popsuli. Podejmujemy działania i ostrzegamy, ale to nadal się dzieje i nas zaskakuje. Dzieje się, gdy na przykład kiedy zdarza się zerwanie bez wyjaśnienia, kiedy z dnia na dzień w magiczny sposób znikają jako istoty z innego świata bez “Musimy porozmawiać”, “Później zadzwonię” lub “Przepraszam, to jest koniec”.

Mówią, że wszyscy złamani ludzie składają się ze źle zakończonych historii. W jakiś sposób każdy z nas ma problemy, które ciągną się za nami, zostają w naszych umysłach, wywołując niewygodne wspomnienia z przeszłości, która wciąż boli. Czasami sytuacja jest bardziej skomplikowana. Ponieważ to nie źle zakończone historie, to co w nas jest to tak naprawdę historie bez zakończenia, cienie ludzi, którzy zostawili nas z dnia na dzień bez podania przyczyny. Zerwanie bez wyjaśnienia. 

Wiemy, że temat nie jest nowy. W Stanach Zjednoczonych, przyzwyczajeni do nadawania etykiety każdemu zjawisku, zachowaniu lub dynamice, nazywają to “ghostingiem”. Ten akt zniknięcia z życia osoby, z którym do niedawna utrzymywano więź afektywną jest zjawiskiem coraz częściej powtarzającym się, do tego stopnia, że średnio każda osoba przeżywa w życiu ghosting jeden lub dwa razy. Lub co gorsza, możemy też być tymi, którzy są po drugiej stronie i to my znikamy bez wyjaśnienia.

Tak więc i choć często mówi się, że zerwanie bez podania wyjaśnień jest raczej sztuką męską, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Porzucenie bez podania przyczyny nie jest sztuką, jest lekceważeniem i cechą niedojrzałości. Nie ma tutaj znaczenia płeć. Robią to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zdarza się to jeszcze częściej w erze nowych technologii, gdzie można zakończyć związek za pomocą jednego kliknięcia i/lub zablokowania kogoś w mediach społecznościowych.

biegnąca dziewczyna

Zerwanie bez wyjaśnienia i nieudane poszukiwanie przyczyny

Nie ma żadnego zapisanego prawa, które mówi nam, zanim kogoś zostawisz, musisz powiedzieć mu, dlaczego to robisz. Nikt nie zmusza nas do tej ostatniej rozmowy, aby wymienić po kolei powody naszej decyzji, zmiany. Nie podpisaliśmy też umowy, która zobowiązuje nas do wyjaśnienia, dlaczego serce nie bije już w ten sam sposób lub dlaczego magia zniknęła.

To prawda, nikt nie wprowadza reguł co do tego, jak powinniśmy zachować się w związku. Istnieje jednak poczucie etyki, moralnego i emocjonalnego szacunku, dojrzałość i odwaga. Dlatego też, ponieważ tego typu zasady nie pochodzą z genów, ale z wychowania, jest wiele osób, które muszą stawić czoła zerwaniu bez wyjaśnienia i tego, co za sobą pociąga.

Chociaż nie istnieje literatura kliniczna na temat procesów psychologicznych, które przeżywa osoba porzucona, możemy powiedzieć, że prawie zawsze są to te same uczucia. Oto one:

  • Osoba nie jest w stanie przyjąć, że związek już się zakończył. Ponieważ nie ma wyjaśnienia sytuacji, wpada w obsesję, by wznowić kontakt, zorganizować spotkanie. Wszystko to prowadzi do większego niepokoju, rozpaczy i niemożności zamknięcia tego etapu życia.
  • To nie to samo zakończyć związek, wiedząc jaka jest przyczyna, a zostać porzuconym z dnia na dzień bez podania powodu. Wątpliwości, próba zracjonalizowania tego, co irracjonalne często sprawiają, że osoba czuje się winna. Myśląc, że to on lub ona są powodem zerwania.
  • Okres żałoby może trwać miesiącami, a nawet może nigdy się nie skończyć. Ta otwarta rana, ta stała wątpliwość tworzy pustkę, w której zaczynają mieszkać uraza, frustracja i nieufność. Oznacza to, że bardzo trudne jest nawiązać nowe relacje, które wniosą jakość do naszego życia.
smutny chłopak

Jak poradzić sobie z zerwaniem bez wytłumaczenia?

Nie istnieją zerwania bez powodu. Zerwanie bez wyjaśnienia zdarza się częściej niż nam się wydaje i trzeba wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, reagować na nie i, co najważniejsze, jak je przetrwać. Zobaczmy kilka wskazówek, które mogą nam pomóc w tych przypadkach.

Zaakceptuj to, co oczywiste

Połączenia, których nikt nie odbiera, wiadomości, na które nikt nie odpowiada. Sieci społeczności zablokowane. Dni, które przechodzą w tygodnie, podczas których nie ma żadnej komunikacji, kontaktu ani żadnej obecności. Kontakty, przyjaciele i krewni tej osoby, którzy nas unikają i dają same wymówki…

Moglibyśmy szukać więcej wskazówek, ale dowody wskazujące na porzucenie i zerwanie są oczywiste. Starajmy się nie przedłużać tego, co nieuniknione i zaakceptujmy to, co się wydarzyło. Powiedzmy żegnaj drugiej osobie, chociaż otrzymamy od niej tylko milczenie.

Rozpoznaj siebie

Inni powiedzą Ci “Zamknij rozdział”, “Pogódź się z tym”, “zapomnij o nim”. Cóż, wszystko to nastąpi nieco później. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przeanalizowanie siebie i tego, co czujemy. Nadszedł czas, aby rozpoznać ranę, uznać ją, płakać, uzewnętrznić ten ból i odkryć na nowo tę istotę, która teraz jest w kawałkach.

Musimy pozwolić, by się stało i by życie działo się dalej. 

Weź odpowiedzialność

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, nie zawsze będziemy w stanie umówić się z tą osobą, aby poznać powód jej zachowania. I to jest coś, co musimy zrozumieć: będziemy musieli nadać kształt żałobie bez ostatniej rozmowy. Będziemy musieli sami zamknąć ten rozdział i aby to zrobić musimy zebrać się na odwagę i odpowiedzialność.

  • Odpowiedzialność przede wszystkim za siebie. Ponieważ jeśli ktoś nas zostawił, ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić my, to również nas porzucić. Musimy złapać za stery i zrozumieć, że jesteśmy w 100% odpowiedzialni za nasz własny powrót do zdrowia. Nie ma odwrotu, koniec z próbami nawiązywania kontaktu, błagania o spotkanie lub opracowywania planów, aby wpaść na tego, kto nas zostawił.
skacząca dziewczyna

Czas i praca: zarządzanie bólem i gniewem

Jeśli istnieje coś, co zostawia po sobie zerwanie bez wyjaśnienia jest to na pewno ból i gniew. Musimy zrozumieć, że te dwa wymiary nie znikają same z upływem czasu. Są odporne i mogą całkowicie uwarunkować nasze życie.

Nauczmy się więc je obsługiwać. Aby to zrobić, wskazane jest, aby rozpocząć nowe zajęcia, korzystać z pomocy przyjaciół i rodziny, rozpoczynać projekty, które dają nam energię i pozwalają nam kierować złożonymi emocjami, które podważają tożsamość i nie pozwalają na nowe szczęście.

Skoncentruj się na chwili obecnej, aby wyzdrowieć

Kto ma za sobą zerwanie bez wyjaśnienia żyje zakotwiczony w przeszłości i w czasie warunkowym. Co by się stało, gdyby zamiast tego zrobił coś innego? A co, jeślibym to powiedział? Dlaczego nie zdałem sobie sprawy, że…? “

Ten rodzaj rozumowania jest jedynie źródłem cierpienia.

  • Aby przezwyciężyć ten powracający ból i posuwać się naprzód w naszej żałobie konieczne jest pozostawienie miejsca na teraźniejszość. Stawienie czoła obecnej chwili z otwartością, odpornością i godnością pozwoli nam przełamać tę więź bólu, która kotwiczy nas w przeszłości.

Jest jeszcze jedno zadanie, o którym musimy pamiętać. Uczynić z naszego obecnego cierpienie konstruktywną naukę. Oczywiste jest, że rzadko kiedy ból jest tak silny, jak w przypadku porzucenia, jednak nasz ludzki potencjał pozwala nam się z tego wydostać. Możemy przetrwać ghosting, możemy kontynuować nasze życie, ponieważ mamy potrzebne do tego narzędzia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LeFebvre, Leah & Allen, Mike & Rasner, Ryan & Garstad, Shelby & Wilms, Aleksander & Parrish, Callie. (2019). Ghosting in Emerging Adults’ Romantic Relationships: The Digital Dissolution Disappearance Strategy. Imagination Cognition and Personality. 39. 027623661882051. 10.1177/0276236618820519.
  • Navarro, R., Larrañaga, E., Yubero, S., & Villora, B. (2021). Ghosting and breadcrumbing: prevalence and relations with online dating behaviors among young adults. Escritos de Psicología, 13(2), 45–59. https://doi.org/10.24310/espsiescpsi.v13i2.9960
  • Timmermans, E., Hermans, A. M., & Opree, S. J. (2020). Gone with the wind: Exploring mobile daters’ ghosting experiences. Journal of Social and Personal Relationships, 0265407520970287.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.