Twoje życie wewnętrzne - jak je zorganizować?

Twoje życie wewnętrzne - jak je zorganizować?
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Organizowanie Twojego wewnętrznego życia jest procesem, nad którym musisz się poważnie zastanowić, jeśli nie chcesz, aby chaos zaczął kontrolować Twoje istnienie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli kiedykolwiek rozważałeś możliwość zrobienia tego, jesteś już na dobrej drodze. W tym artykule damy Ci rady, jak uporządkować Twoje życie wewnętrzne.

Pierwszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest co musisz uporządkować i co chcesz osiągnąć. Tworzenie poczucia wewnętrznej kontroli zaczyna się od określenia, co powoduje niestabilność i chaos w Twoim życiu. W ten sposób będziesz mógł uniknąć niepewności. To sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy i poprawi Ci nastrój. Poniżej zobaczysz pięć rad, które pomogą Ci uporządkować Twoje życie wewnętrzne.

Zaplanuj cele krótkoterminowe

Organizacja umysłu jest kluczem do życia bez stresu. Aby to osiągnąć, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to nauczyć się planować.

Zrób listę wszystkiego, co chcesz osiągnąć. Staraj się właściwie zarządzać swoim czasem. Jeśli na początku trudno Ci jest nadać priorytety zadaniom, nie martw się, zapisz wszystko, co przychodzi Ci na myśl i staraj się zwracać uwagę na to, co uważasz za najważniejsze.

Stwórz listę według kategorii. W ten sposób Twoje cele zaczną nabierać kształtu. A to sprawi, że to, co chcesz osiągnąć w końcu stanie się rzeczywistością.

Musisz wyznaczyć krótkoterminowe, realistyczne cele, które jesteś w stanie osiągnąć. Aby odpowiednie je wyznaczyć musisz jasno określić, kiedy chcesz je osiągnąć. Z drugiej strony, musisz zdefiniować sposób, w jaki je osiągniesz.

Po zdefiniowaniu swoich celów i tego, co jest potrzebne do ich osiągnięcia, pamiętaj o ciągłym weryfikowaniu Twoich priorytetów, aby podążać dobrą drogą.

zeszyt na stole

Odpocznij od technologii

W dobie Internetu, sieci społecznościowych i cyfrowych zmartwień coraz więcej osób decyduje się na “odłączenie” od tego wszystkiego. Chociaż początkowo może to wydawać się nieco drastyczne, z biegiem czasu dzięki cyfrowej przerwie poczujesz się bardziej zrelaksowany. Ponadto poprawią się wszystkie aspekty Twojego życia, od pracy po relacje społeczne.

Nadmiar informacji i konieczność bycia zawsze online powodują stres i niepokój. Czasami powoduje to też, że tracimy perspektywę naszej równowagi. Dlatego jeśli postanowisz całkowite odłączyć się przez kilku godzin dziennie, odświeżysz Twój umysł. W ten sposób unikniesz zakłóceń, które nie pozwalają Ci zorganizować Twojego wewnętrznego życia.

Życie wewnętrzne a relacje z innymi

Wiele razy jesteśmy tak zajęci rutyną, że zapominamy zwrócić uwagę na ludzi, których mamy wokół nas. Ale czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze? Dla większości odpowiedź brzmi: rodzina, przyjaciele lub partner, to znaczy nasze sieci uczuć.

Kiedy szanujesz innych i spędzasz z nimi wystarczająco wiele czasu, aby dzielić wspólne doświadczenia, jesteś w stanie budować zaufanie. Zaufanie jest niezbędne we wszystkich dobrych relacjach osobistych. I nie zapominaj, że ludzie, którzy naprawdę Cię kochają, zawsze będą obok, gotowi, by wysłuchać i pomóc Ci uporządkować Twoje wewnętrzne życie.

Jednostronne relacje osobiste nie trwają zbyt długo. Jeśli jedna z osób zawsze daje, a druga zawsze otrzymuje, na dłuższą metę związek może się rozpaść. Aby móc poprawić relacje, musi istnieć wzajemność. Dlatego pielęgnuj pozytywne relacje, które pomogą Ci osiągnąć osobiste cele i zwiększyć sieć wsparcia, poprawiając jednocześnie życie innych.

Zachowuj zdrowe nawyki

Skorzystaj z tego momentu zmiany, aby wprowadzić zdrowe nawyki. Prawidłowy odpoczynek, zdrowa i urozmaicona dieta i ćwiczenia pomogą Ci uporządkować wewnętrzny chaos, który Cię atakuje.

Twoja dieta musi być zdrowa i zrównoważona. O ile lekarz nie “zakazuje” Ci jakichś produktów, zaleca się spożywanie różnych pokarmów. Na przykład owoce i warzywa, mięso, rośliny strączkowe i produkty mleczne. W miarę możliwości spożywaj mniej przetworzonej żywności i żywności z dodatkiem cukru.

Unikaj siedzącego trybu życia, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń. Nawyk spacerowania, tańczenia lub uprawiania określonego sportu pomaga nam utrzymać odpowiednią masę ciała. Ponadto zmniejsza ryzyko chorób, wzmacnia poczucie własnej wartości i zwiększa dobre samopoczucie.

Na koniec pamiętaj też, by spać tyle, ile potrzebuje Twoje ciało i ustal rutyny snu. Spanie sprawia, że ​​czujesz się dobrze zarówno w czasie snu, jak i przez cały dzień. Ważne jest, aby spać dobrze w nocy, ponieważ decyduje to o nastroju, jaki będziesz mieć w ciągu dnia.

biegnąca dziewczyna

Myśl o sobie

Czasami czujesz, że życie biegnie zbyt szybko, że ucieka Ci przez ręce i że nie wykorzystujesz go odpowiednio. Być może problem polega na tym, że martwisz się zbytnio tym, co myślą inni i zapominasz dbać o siebie.

Jednak kultywowanie szacunku dla siebie jest podstawą miłości do innych. Dbanie o siebie ma korzystny wpływ na nasze środowisko: jeśli zaspokoisz swoje własne potrzeby, przestaniesz oczekiwać, że te luki zostaną wypełnione przez innych. Ponadto pomoże Ci uporządkować Twoje życie wewnętrzne i przyczynić się do rozwoju świata.

W tym artykule zobaczyłeś pięć porad, by uporządkować Twoje życie wewnętrzne i zacząć cieszyć się tym, co robisz. Teraz Twoja kolej: wybierz jedną z nich i zabierz się do pracy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.