Zdrowe poczucie własnej wartości - czy je masz?

Zdrowe poczucie własnej wartości - czy je masz?

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Poczucie własnej wartości jest ściśle związane z subiektywną oceną, jaką sami sobie wystawiamy. Zdrowe poczucie własnej wartości zawsze zapewnia pozytywne samopoczucie, natomiast ekstremalnie niska samoocena może doprowadzić do depresji.

Dlatego tak ważne jest poświęcenie chwili czasu na przemyślenie postawy, jaką mamy wobec siebie, ponieważ jest to coś, co często i znacznie się zmienia. Jednym z narzędzi psychologii, które pomoże Ci ocenić, czy masz zdrowe poczucie własnej wartości jest Skala Samooceny Rosenberga.

Skala ta jest krótka, szybka, niezawodna i wiarygodna. Tak bardzo, że jest to jedno z najczęściej używanych przez psychologów narzędzi do określenia, czy dana osoba ma zdrowe poczucie własnej wartości. Jest również często używana do mierzenia zmiennej w kontekście badawczym.

„Jeśli nie wiesz, jak docenić siebie, każdy będzie wiedział, jak Cię wykorzystać”.
Anonim

Skala Samooceny Rosenberga – na czym polega?

Skala Samooceny Rosenberga zawdzięcza swoją nazwę twórcy, Morrisowi Rosenbergowi, profesorowi i doktorowi socjologii, który poświęcił kilka lat swojego życia na badanie zagadnienia poczucia własnej wartości i samoświadomości. Przedstawił wstępną propozycję Skali w swojej książce: „Society and the Adolescent’s Self-Image”.

Skala Morrisa Rosenberga składa się z 10 stwierdzeń, które skupiają się na tym, jak bardzo lub jak mało osoba docenia siebie, a także jak bardzo jest z siebie zadowolona. Pierwsze 5 stwierdzeń sformułowano pozytywnie, pozostałe 5 w sposób negatywny.

Skala samooceny

Każda z pozytywnych afirmacji jest punktowana od 0 (całkowicie się nie zgadzam) do 3 (całkowicie się zgadzam). Negatywne afirmacje są oceniane odwrotnie, 3 oznacza całkowity brak zgody, a 0 oznacza „całkowicie się zgadzam”.

Stwierdzenia Skali Samooceny Rosenberga brzmią następująco:

1. Uważam, że jestem osobą wartościową przynajmniej w takim samym stopniu jak inni.

2. Uważam, że posiadam pozytywne cechy.

3. Zazwyczaj uważam się za nieudacznika.

4. Potrafię robić rzeczy tak dobrze jak większość innych ludzi.

5. Czuję, że nie mam zbyt wielu powodów do dumy.

6. Mam pozytywną postawę wobec siebie.

7. Ogólnie rzecz biorąc jestem z siebie zadowolony(-a).

8. Chciał(a)bym mieć większy szacunek dla siebie.

9. Czasem czuję się bezużyteczny(-a).

10. Czasami myślę, że niczego nie potrafię zrobić dobrze.

„Bez Twojej zgody nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy”.

Anonim

Skala Samooceny Rosenberga – wyniki

Pozytywne stwierdzenia (1, 2, 4, 6, 7) i negatywne (3, 5, 8, 9, 10) są wymieszane. Suma ocen poszczególnych stwierdzeń pozwala zorientować się, na ile wysokie jest poczucie własnej wartości badanej osoby. Liczba punktów niższa niż 15 wskazuje na bardzo niskie poczucie własnej wartości, co sugeruje, że jest coś, nad czym należy pracować.

Wynik od 15 do 25 punktów wskazuje na zdrowe poczucie własnej wartości i mieści się w granicach tego, co jest uważane za „zrównoważone”. Wynik wyższy niż 25 wskazuje na silną i zdrową osobę. Tak wysoki wynik może jednak wskazywać na problemy z postrzeganiem rzeczywistości prze tę osobę lub na osobę zbyt zadowoloną z siebie. W związku z tym idealny wynik wynosi od 15 do 25 punktów.

Zdrowe poczucie własnej wartości

Najważniejsze wnioski płynące ze Skali Samooceny Rosenberga

Skala Samooceny Rosenberga, choć pierwotnie przeznaczona tylko dla nastolatków, została z czasem dostosowana także do dorosłych. Pozwoliło to ocenić całe populacje, a nawet różne kultury, co dało początek bardzo interesującym odkryciom.

Jedno z tych odkryć ujawniło, że ludzie żyjący w indywidualistycznych społeczeństwach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, czują się bardzo kompetentni, ale mniej zadowoleni z siebie. Inaczej wygląda sytuacja w miejscach takich jak Japonia. Tam można znaleźć kolektywizm, który podwyższa zadowolenie z siebie, ale obniża poczucie kompetencji.

Ponadto, skala Rosenberga pokazała, że ​​ekstrawertyczni i bardziej stabilni emocjonalnie ludzie cieszą się wyższą samooceną, podczas gdy introwertyczni i niezrównoważeni emocjonalnie ludzie mają niskie poczucie własnej wartości.

Kobieta z dobrą samooceną

Oprócz wszystkich tych odkryć Skala Samooceny Rosenberga ujawniła, że ​​wszyscy ludzie, czy to mężczyźni, czy kobiety, dzieci czy dorośli, mają tendencję do oceniania samych siebie w pozytywny sposób. Oczywiście musimy zapytać, czy to dlatego, że wiele osób wstydzi się przyznać do swoich błędów i niedociągnięć – rzeczy, które sprawiają, że czują się źle – czy może dlatego, że nie są w stanie ich dostrzec.

„Naucz się szanować i kochać siebie, ponieważ spędzisz w swoim towarzystwie całe życie”.

Anonim

Czy masz zdrowe poczucie własnej wartości?

Skala Rosenberga przetrwała do dnia dzisiejszego, aby pomóc przezwyciężyć pewną znaną trudność w dziedzinie psychologii – zdolność do mierzenia pewnych zmiennych, które wpływają na nasze zachowanie, myśli i emocje. Rozwój i zachowanie tej skali przypomina nam o znaczeniu obserwowania poczucia własnej wartości, dbania o nie i próbę utrzymania go na poziomie, który nam pomaga, a nie przeszkadza.

Zdrowe poczucie własnej wartości jest jednym z filarów dobrego samopoczucia, a jednocześnie kluczem do odnalezienia szczęścia i spokoju w różnych obszarach życia. Dlatego zrób pierwszy krok do dobrego samopoczucia i spróbuj odpowiedzieć na powyższe pytania, aby odkryć, czy masz zdrowe poczucie własnej wartości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kathrin Honesta


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.