Szczęście. Wielu uważa je za stałe uczucie radości, za wiecznie przyklejony do twarzy uśmiech. Szczęście nie zależy jednak od tego, jakie zdobycze udało nam się nabyć. To raczej odpowiednie podejście do życia. Szczęście to kwestia wyboru. W tym kontekście wszelkie zdobycze na nic się zdadzą.
Już w IV wieku przed naszą erą Arystoteles definiował szczęście jako “rezultat odpowiedniego zachowania, efekt poznania i najlepszego wykorzystania naszych możliwości, dyspozycji, talentów i okazji, które oferuje nam życie”.
Czasami możemy mieć wrażenie, że bycie szczęśliwym zależy od czynników takich jak dopisujący nam łut szczęścia czy też, że mają na nie wpływ nagromadzone przez nas zdobycze lub dobra materialne. Jednakże to nie prawda. Można być zupełnie nieszczęśliwym posiadając wszystko i zupełnie zaspokojonym nie mając prawie nic.
Zdobycze, które miałyby zapewniać szczęście: pieniądze
Nie powinniśmy się oszukiwać. Pieniądze są potrzebne, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Kiedy jednak te zostaną zaspokojone, przyrost gotówki w portfelu nie ma już większego wpływu na poziom naszego szczęścia. Tym mniej do szczęścia przyczynia się spędzanie w pracy większej ilości czasu, po to tylko, by zarabiać więcej.
Być może też myślisz, że na szczęście ma wpływ posiadanie nieco większej ilości pieniędzy, które pozwalają kupić to, co potrzebne i pozwalają nie być w pozycji osoby szukającej zatrudnienia. Nie musisz też obawiać się, że przyjdzie Ci wykonywać pracę, której po prostu nie lubisz. Nie jest to jednak prawdą. Nawet osoby, które wygrały na loterii, po opadnięciu pierwszych emocji stwierdzają, że nie stały się dzięki temu szczęśliwsze.
Posiadanie mnóstwa wolnego czasu
Posiadanie zbyt dużej ilości wolnego czasu, powiązane z brakiem jakichkolwiek odpowiedzialności mogą znacznie się przyczynić do powstania negatywnego nastawienia. Bardzo ważne jest więc uzyskanie w tej kwestii zrównoważonego podejścia. Można je uzyskać szukając sobie zajęcia, które wynagrodzi podjęte przez nas wysiłki.
Wewnętrzna pustka, nuda, brak aspiracji, a także brak poczucia, że robi się coś znaczącego szybko mogą sprawić, że przestaniemy odczuwać jasno sprecyzowany sens życia.
Nasz nastrój, czy też podejście do życia można przyrównać do wagi szalkowej. Nadmiar obowiązków kładziemy na jednej szali. Na drugiej zaś kumulują się przyjemności i dobra zabawa. Dobre samopoczucie możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy uda nam się osiągnąć równowagę.
Nawet wtedy, gdy podstawowym źródłem naszych zmartwień staje się praca, bardziej realne jest opracowanie odpowiedniej strategii działania i rozwiązania problemu, niż uciekanie przed nim.
Sukces
Nie istnieją dowody na to, że osiągnięcie sukcesu jednoznacznie przyczynia się do sukcesu. Co więcej, gdy dana osoba osiąga sukces wielokrotnie, może nawet dojść do utraty kontroli nad własną egzystencją. Osoba taka może nie być zdolna do znoszenia nowych przeżyć i oczekiwań, jakie niesie za sobą stałe osiąganie sukcesu.
Spełnianie cudzych oczekiwań wcale nie musi przyczyniać się do osiągania szczęścia. Spełnianie jednak własnych aspiracji czy marzeń pozwala cieszyć się samospełnieniem i owszem, może uczynić człowieka szczęśliwszym.
Zasmakuj więc sukcesu, który wynika z rozwijania się według samodzielnie obranych zasad, zamiast skupiać się na osiąganiu sukcesu budowanego na oczekiwaniach otoczenia. Między tymi dwoma rodzajami sukcesu istnieją duże różnice, które z czasem odkryjesz. Wybierz więc ten, który rzeczywiście pozwoli Ci się realizować jako osoba i budować własne szczęście.
Dobre kontakty społecznościowe
Teoretycznie osoba szczęśliwa spędza mniej czasu w samotności, utrzymuje doskonałe kontakty z otoczeniem i przyjaciółmi. Co jednak pojawia się najpierw: jajko czy kura? Innymi słowy osoba te kultywuje kontakty społeczne, żeby być wartościowa, czy raczej jej osobowość przyciąga ku niej osoby z otoczenia? Tak czy owak warto cieszyć się zaufanym gronem przyjaciół i dobrych towarzyszy.
Wobec jakiegokolwiek kryzysu wsparcie zapewniane przez bliskich amortyzuje niczym dobry materac przy upadku. Warto więc skupić się nie na ilości ludzi, którzy nas otaczają, ale przede wszystkim na jakości naszych wzajemnych relacji. Zbyt duża ilość znajomych może stanowić poważną przeszkodę dla tworzenia głębokich i wartościowych przyjaźni. Nie pozwala nam również poświęcić wystarczającej ilości czasu naszej własne osobie.
Pozycja społeczna
Dążenie do osiągnięcia lepszego statusu społecznego jest dla człowieka czymś zupełnie naturalnym. Nie ma jednak większej wartości jeśli chodzi o osiąganie szczęścia. Pracownicy w białych kołnierzykach nie są ani odrobinę szczęśliwsi od innych. Pewne badanie poświęcone dzieciom i nastolatkom wykazuje, że potomkowie robotników zaliczanych do klasy niskiej są o wiele szczęśliwsi, niż dzieci tych z klasy wyższej.
Radości i nieszczęścia
Doświadczanie wielu trudności nie przeszkadza w tym, by być szczęśliwym człowiekiem. Co ciekawe, nasze największe radości często wiążą się z wyzwoleniem z jakichś doświadczanych trudności. W czasie trudności istnieje o wiele mniej problemów psychologicznych. Człowiek tak bardzo skupia się na przetrwaniu, że nie ma zbyt wiele czasu na zajmowanie się innymi detalami.
Płeć
Kobiety przeżywają dwa razy więcej problemów emocjonalnych niż mężczyźni. Z drugiej zaś strony przeżywają również o wiele więcej pozytywnych emocji o większym nasileniu. Tak więc istnieją dolegliwości psychiczne, które pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn i na odwrót.
Kobiety i mężczyźni w zupełnie inny sposób radzą sobie ze smutkiem. Kobiety uwalniają go za pomocą rozmów z innymi, są bardziej otwarte na pomoc z zewnątrz i częściej korzystają z pomocy psychologicznej.
Co więc robić, by być szczęśliwym?
Zdobycze, czyli to, co nazwiemy czynnikami zewnętrznymi przyczyniają się do szczęścia w nie więcej niż 15 procentach. Najważniejszą zasadą pozwalającą zaznawać w życiu prawdziwego szczęścia jest zadbanie o własne sprawy. Zalicza się tu ustalenie celów, dążeń, znalezienie sensu życia i inne.
Wydaje się oczywiste, że ani pieniądze, ani pozycja społeczna, ani sukces oparty na cudzych oczekiwaniach nie mogą nas uczynić szczęśliwymi. To, co daje szczęście opiera się na naszym wnętrzu i zleży od tego jak podchodzimy do życia.