Szczęście osiągniesz dzięki pasji do tego, co robisz

Szczęście osiągniesz dzięki pasji do tego, co robisz

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2017

Jakość życia nie zależy tylko od tego, czy odczuwasz szczęście. Zależy również od tego, co robisz, aby osiągnąć szczęście. Jeśli nie rozwijasz celów, które nadają sens Twojemu istnieniu, jeśli nie wykorzystujesz w pełni możliwości swojego umysłu, wtedy dobre uczucia wypełnią tylko niewielką część Ciebie, a reszta Twojego potencjału się marnuje.

Poświęciwszy dziesięciolecia na badanie stanów, w których ludzie osiągają swój maksymalny potencjał, Mihaly Csikszentmihaly wskazuje, że ludzie odczuwają większe szczęście po osiągnięciu stanu wysokiej koncentracji. Csikszentmihaly nazwał ten stan „przepływem”.

Ten stan można osiągnąć, doświadczając pozytywnych emocji, takich jak szczęście, siła lub pozytywne nastawienie. Wszystkie te stany znane są jako negentropia psychiczna. Jeśli nie marnujemy uwagi na rozpaczanie i użalanie się nad sobą, nasza energia psychiczna może swobodnie płynąć w kierunku jakiejkolwiek myśli lub zadania, w które decydujemy się zainwestować.

Przeciwnie, negatywne emocje, takie jak smutek, strach, niepokój czy nuda, wytwarzają entropię psychiczną. Innymi słowy jest to stan, w którym nie jesteśmy w stanie skutecznie wykorzystać naszej uwagi, aby stawić czoła zewnętrznym wyzwaniom, ponieważ potrzebujemy jej do przywrócenia subiektywnego porządku wewnętrznego.

„Szczęście zależy od nas samych”.
Arystoteles

Stan przepływu istotny, aby odczuwać szczęście

Aby lepiej zrozumieć stan przepływu, warto najpierw przeanalizować stan kompletnie przeciwny. Byłby to stan, w którym w świadomości panuje chaos. Stan, w którym myśli pojawiają się i znikają jakby na skutek kaprysu.

W tym stanie nie możemy nad nimi zapanować. Jest to bardzo nieprzyjemny stan, który zwykle wiąże się z innymi problemami, takimi jak brak poczucia bezpieczeństwa, depresja lub lęk. A jeśli często się powtarza, może sprawić, że przebywająca w nim osoba zacznie czuć się bardzo nieszczęśliwa.

Kobieta pisze list w polu zboża

Przeciwieństwem tego jest stan przepływu, kiedy umysł płynie, a człowiek czuje się całkowicie czujny i kontroluje samego siebie. Stan przepływu oznacza, że czujemy się wolni od zmartwień i mamy przyjemne odczucie robienia tego, co trzeba. Wszystko ma sens, a problemy, które napotykamy, wydają się ekscytującymi wyzwaniami, przed którymi z przyjemnością stajemy. Nie postrzegamy ich jako zagrożenia dla naszego dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa osobistego.

Różnorodne badania wskazują, że niektóre czynniki, takie jak pieniądze, pełnią względną rolę w naszym szczęściu. Na przykład wspomniane pieniądze są dla nas ważne, gdy mamy niewielką kwotę. To samo dotyczy żywności. Jest bardzo ważna w sytuacji, gdy umieramy z głodu. Ale im więcej mamy pieniędzy, tym mniej wpływają one na nasze szczęście.

Jeśli chodzi o poziom siły nabywczej, którym cieszymy się w krajach rozwiniętych istnieją inne czynniki decydujące o naszym szczęściu, które są o wiele ważniejsze niż pieniądze. Zamiast nich radość ze stanów przepływu sprawia, że ​​jednostka czuje się bardziej pewna siebie, mniej niespokojna i silniej odczuwa szczęście.

„Sztuka i sport to formy kulturowe, których jedynym celem jest zapewnienie stanu przepływu”.
-Mihhaly Csikszentmihalyi-

Szczęście można znaleźć w poniedziałki

Poniedziałki to zazwyczaj najgorsze dni tygodnia. Dla wielu ludzi jest to niemal przekleństwo, ponieważ oznacza powrót do pracy. Ale Csikszentmihalyi, profesor neurologii na Uniwersytecie Stanforda, odkrył pewien ciekawy paradoks. Praca jest bardziej przewodnim czynnikiem niż czas wolny w kierunku tego, co nazwał stanem przepływu. A ten stan jest porównywalny do szczęścia.

Szczęście to wspólne śniadanie

Kluczową informacją w tym paradoksie jest to, że dla wielu ludzi czas wolny to czas zmarnowany, a praca jest jego całkowitym przeciwieństwem. Określenie jasnych celów, możliwość zarządzania nimi i otrzymywania informacji zwrotnych jest kluczem do osiągnięcia stanu przepływu.

Stan przepływu jest zasadniczo właśnie taki. To zdolność do skoncentrowania energii psychicznej i uwagi na planach i obranych celach. Dodatkowo ważne jest poczucie, że warto dążyć do zrealizowania tych celów. Pamiętaj, że nikt Ci nie narzucił Twoich celów i marzeń. Dlatego ciesz się każdą sekundą tego, co robisz.

„Realizacja planów i celów wybranych prze nas samych jest fundamentalną częścią stanu przepływu”.
-Mihhaly Csikszentmihalyi-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.