Zazdrość u dzieci - konsekwencje jej ignorowania

Zazdrość u dzieci jest źródłem cierpienia dzieci, rodziców, opiekunów i przyjaciół. Taka postawa może poważnie zniszczyć relacje, jeśli będzie trwała.
Zazdrość u dzieci - konsekwencje jej ignorowania
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zazdrość u dzieci jest źródłem cierpienia dzieci, rodziców, opiekunów i przyjaciół. Taka postawa może poważnie zniszczyć relacje, jeśli będzie trwała. Na czym ona polega? Oto przykład, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć ten problem.

Pewnego razu było sobie dziecko, które czuło się, jakby było centrum wszechświata. To na nim skupiała się cała uwaga rodziców. Pewnego dnia dziecko to dowiedziało się, że niedługo będzie mieć młodsze rodzeństwo. To wcale go nie uradowało.

Na szczęście rodzice szybko się zorientowali, że muszą jak najszybciej zwracać uwagę na zazdrość u dzieci, aby problem ten nie narastał.

Niestety byli oni zbyt pochłonięci nową rzeczywistością, w efekcie czego zazdrość starszego dziecka stała się chroniczna, a po pewnym czasie nawet się jeszcze bardziej nasiliła przeistaczając się w nienawiść. Z tego powodu relacje małego chłopca z bratem pogorszyły się znacząco. Ostatecznie cała rodzina została przytłoczona tą sytuacją.

Czy ten problem brzmi dla Ciebie znajomo? Nasz artykuł przedstawia ten scenariusz tak, jakby to była fikcyjna historia. Jednak taka sytuacja jest bardzo powszechna i może prowadzić do poważnego bólu i cierpienia. Jest to spowodowane nie tylko przybyciem na świat młodszego rodzeństwa. W rzeczywistości zazdrość u dzieci może mieć wiele przyczyn.

Jaki jest więc najlepszy sposób działania w takiej sytuacji? Zazdrość u dzieci może być usprawiedliwiona lub nie, ale istnieje i jest prawdziwa. Po pierwsze, musisz podjąć pewne środki zapobiegawcze, aby w ogóle temu zapobiec.

Następnie obserwuj potencjalne przyczyny, analizuj objawy, a na koniec poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli problem okazuje się wymykać spod kontroli. Poświęć chwilę na przeczytanie dalszej części naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest zazdrość u dzieci i dlaczego tak się dzieje.

Czym w ogóle jest zazdrość u dzieci?

Zazdrość jest definiowana jako subiektywny stan, który prowadzi do frustracji. Wynika ona z przekonania, że dana osoba nie jest w odpowiedni sposób obdarzana szacunkiem lub uczuciem przez tych, których kocha, jak w przypadku rodziców, rodzeństwa, partnerów, krewnych, a nawet zwierząt.

Ludzie tak naprawdę nie wierzą jednak w to, że nie ma takiej wzajemności. Raczej zauważają oni głównie zmiany w intensywności i częstotliwości uczuć ze strony innych osób.

Dziecko z bratem

Ponadto zazdrość u dzieci może nie być uzasadniona. Oznacza to, że odczuwające ją dziecko może nadal otrzymywać taką samą dozę uwagi ze strony rodziców, jak wcześniej. Być może nawet większą, niż jego nowe rodzeństwo.

Jednak odczuwany przez nie ból jest prawdziwy. Powstał on w umyśle osoby, która go doświadcza. Może to być spowodowane też zaburzeniem klinicznym wymagającym specjalistycznej opieki.
Dziecko może odczuwać cierpienie z powodu uczucia zazdrości i urazy. Jednak nadal jest to zniekształcenie poznawcze, które może prowadzić do negatywnych konsekwencji.

„Nigdy nie odczuwaj nienawiści wobec ludzi, którzy są o Ciebie zazdrośni. Zamiast tego szanuj ich zazdrość, ponieważ oni przecież myślą, że jesteś lepszy od nich”.
-Autor nieznany-

Zazdrość w ramach rodzeństwa

Jest ona często spotykana u dzieci i zwykle jest spowodowana czynnikami środowiskowymi i ewolucyjnymi. Zazdrość u dzieci może też mieć podłoże genetyczne, a tym samym predysponować malucha do jej odczuwania. A nawet doprowadzić do poważnych konsekwencji w jego przyszłym życiu.

Zazdrość podczas fazy przywiązania

Zależy ona przede wszystkim od wieku dziecka. Sytuacja jest szczególnie delikatna, gdy nowe rodzeństwo pojawia się w młodym wieku dziecka. Szczególnie wrażliwy jest okres między dwoma a pięcioma latami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dzieje się to w fazie kształtowania się przywiązania u dziecka.

Model rodzicielski

Styl wychowawczy opiekunów, a także klimat rodzinny w domu to również ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę w ewolucji i rozwoju dzieci oraz ich reakcji na uczucie zazdrości.

Czynniki środowiskowe

Środowisko dziecka, jego własne doświadczenia, zdolność do socjalizacji, tolerancja i możliwe braki emocjonalne są również kluczowymi czynnikami mogącymi wywoływać uczucie zazdrości.

Zazdrość u dzieci – najbardziej typowe objawy, na jakie należy zwrócić uwagę

Różne charakterystyczne symptomy mogą pokazać Ci, kiedy masz do czynienia z zazdrosnym dzieckiem, niezależnie od tego, czy jest to uzasadnione, czy nieuzasadnione Twoim zdaniem. Oto najczęściej spotykane objawy charakteryzujące zazdrość u dzieci:

Zazdrosne dziecko
  • Wahania nastroju, które pojawiają się bez powodu.
  • Oznaki odczuwania nieszczęścia, takie jak nagły płacz.
  • Pojawienie się nowych zachowań, takich jak moczenie nocne lub brak apetytu.
  • Zmiany w ekspresji gestykalnej i werbalnej.
  • Negatywne nastawienie, upór i bunt.
  • Systematyczne zaprzeczanie własnym błędom i skłonność do obwiniania innych.

Strategie pozwalające ograniczyć zazdrość u dzieci

Kiedy próbujesz powstrzymać zazdrość u dzieci, musisz rozważyć różne przydatne strategie. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci kilka ważnych punktów, które powinny okazać się pomocne podczas zmagania się z tym problemem:

  • Przeanalizuj źródło zazdrości u swojego dziecka. Musisz znać dobrze swojego malucha i jego sytuację, ponieważ będziesz w stanie zadziałać odpowiednio tylko wtedy, gdy znasz dobrze przyczynę problemu.
  • Zaangażowanie wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych. Po rozpoznaniu zazdrości musisz wyznaczyć kierunek działania. Ponadto każdy, kto ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, musi tych zasad przestrzegać.
  • Unikaj preferencyjnego traktowania, jeśli w Twojej rodzinie jest kilkoro dzieci.
  • Pozytywne wzmocnienie. Podkreśl, co dziecko robi dobrze i nie kładź zbyt dużego nacisku na negatywne aspekty.
  • Odwróć uwagę dziecka od zazdrosnych zachowań, takich jak napady złości i umyślne nieposłuszeństwo. Sam też nie zwracaj na nie uwagi
  • Zwiększ częstość zajęć całą rodziną i zabaw grupowych.
  • Reaguj spokojnie na epizody zazdrości i unikaj w jak największym stopniu negatywnych emocji i oskarżeń.
  • Przypomnij dziecku o jego przywilejach, kiedy uważa wszystko za negatywne. Na przykład porozmawiaj z nim o zaletach posiadania młodszego rodzeństwa, takich jak towarzysz zabaw, jeśli dziecko jest o nie zazdrosne.

Osłabianie uczucia zazdrości u dzieci jest ważne, ponieważ może być ona źródłem bólu. Ta sytuacja może także negatywnie również wpływać na relacje międzyludzkie w wieku nastoletnim oraz dorosłym.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli sytuacja okaże się być dla Ciebie niemożliwa do opanowania. Wtedy specjalista powinien być w stanie powiedzieć Ci, jaki jest najlepszy sposób działania w Twoim konkretnym przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dalloz. D. (2003). Los celos. Madrid: Ediciones Internacionales Universitarias.

  • Polaino-Lorente. A. (1991). Hijos celosos. Barcelona: Ediciones CEAC.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.