Zawiść to cecha, którą charakteryzuje się wiele osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Zanim zdasz sobie sprawę, już będziesz uwikłany w ich podstępne działania mające na celu zawsze to, co złe. Zawiść to cecha, którą odznaczają się osoby toksyczne, z którymi nie warto się zadawać.
Cecha ta sprawia, że toksyczne osoby stają się specjalistami od wyrządzania zła. Chętnie Cię skrzywdzą, jeśli tylko im na to pozwolisz. Osoby te wyrządzają krzywdę i stanowią przyczynę dodatkowych trudności, które pojawiają się w Twoim życiu.
Dla takich osób nic, co robisz, mówisz, czy nawet myślisz nie okazuje się wystarczająco dobre, w porównaniu z tym, co robią, mówią bądź myślą one same. Ich sposób myślenia zakłada, że powodując u Ciebie niższe poczucie wartości, ich znaczenie wzrośnie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zazdrość zawsze idzie w parze z krytyką
Oczywiście wspomniana sytuacja jest całkiem możliwa, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy Ty na to pozwolisz.
Warto się zastanowić, kiedy dojdzie do tego, że zawiść będzie Cię trawić. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy osobie tej uda się zasiać w Tobie swój sposób myślenia, a Ty zaczniesz nad nim rozmyślać i nadawać mu znaczenie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zazdrość wskazuje na cichych wielbicieli
Ten obcy sposób myślenia może wyrządzić Ci krzywdę, gdy zdecydujesz się jej zaufać i powierzysz jej Twoje własne poczucie wartości. Tacy emocjonalni oprawcy wiedzą, że każdy z nas ma jakieś braki i słabości, że każdy z nas chciałby coś w sobie zmienić, ulepszyć.
Tak więc nikt nie jest perfekcyjny. Osoby działające na naszą szkodę zazwyczaj wykorzystują właśnie ten element, a nasz brak pewności siebie stanowi dla nich benzynę.
To od Ciebie zależy jednak, czy wręczysz im do rąk zapałki, które w połączeniu spowodują pożar zawiści. Możesz temu zapobiec, jeśli w chwili wypowiadania szkodliwych słów podważysz ich wiarogodność.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zazdrość w związku – zakończ ją i pozbądź się niepewności
Zawiść, a poczucie własnej wartości
Twoje poczucie własnej wartości powinno wypływać z Ciebie. I tak jak twoja emocjonalna równowaga nie powinna zależeć od innych, podobnie jest w przypadku poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że cudze słowa zawsze bardziej odzwierciedlają cudze przekonania, niż Twoje.
Określenie samego siebie nie powinno być oparte na fundamencie cudzych opinii. Nie akceptuj destrukcyjnej krytyki tych, którzy sami nie wysilają się, aby stworzyć coś konstruktywnego.
Przeczytaj również podobny artykuł: Cudza zazdrość – jesteś silniejsza, niż ona
Jeśli ktoś chce zamienić Cię w popiół, nie będzie wystarczające zwyczajnie oblać Cię benzyną zawiści, jeśli tylko Ty sam nie podchwycisz tematu i nie będziesz odpowiadał otwartym ogniem.
Pomyśl, że jeśli ktoś ma dobre intencje względem Ciebie, to nie będzie się starał krytykować Cię bądź poddawać porównaniom podszytym nienawiścią, które rzecz jasna skierowane są przeciwko Tobie.
Ten komu na Tobie zależy będzie raczej wyrażał docenianie dla Twojej osoby, a wyrażana przez niego krytyka będzie uzasadniona i konstruktywna. Poza tym do wyrażonej krytyki doda również sposoby na poprawę lub ulepszenie tego, w czym dostrzega u Ciebie braki. Będzie działał na Twoją korzyść, a właśnie to sprawia, że zawiść nie leży u podstaw jej działania.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zazdrość – pozbądź się jej oraz znajdź swoją własną ścieżkę
Nie wkładaj zapałek w rękę podpalacza
Najprościej mówiąc nie należy wkładać zapałek w rękę podpalacza. Jest jednak niezwykle trudną rzeczą żyć u boku ludzi, którzy chcą Cię pozbawić pewności siebie, chcą Cię uczynić mniejszym. Poddając się takiej presji mógłbyś zacząć wątpić w dosłownie każdy krok, który stawiasz.
Przeczytaj również podobny artykuł: Demon imieniem zazdrość – poznaj jego oblicze
Osoby zdominowane przez zawiść chcą Cię spalić, zmienić w popiół, chcą byś stał się na tyle słaby, że znikniesz pod wpływem najmniejszego podmuchu. Mówią Ci, że jesteś mało znaczący, że nic nie znaczysz. Są bardziej przystojne, sprytniejsze, bardziej sympatyczne i pracowite.
Słysząc taką argumentację warto potwierdzić zalety innych i stwierdzić, że są to osoby przystojniejsze, sprytniejsze, pracowitsze. Nie ma jednak najmniejszej potrzeby, byś porównywał się z innymi. Twoje szczęście zależy przecież przede wszystkim od tego, kim jesteś sam dla siebie.
Inną wadą porównywania się z innymi jest to, że najczęściej osoba z zewnątrz, która porównuje Cię z kimś innym ma na celu zdyskredytować Cię i sprawić, byś stracił w oczach innych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością
Biorąc pod uwagę tę kwestię, warto pamiętać, że nic nie działa tak dobrze na samopoczucie, jak pozostawanie w zgodzie z samym sobą. Taka wewnętrzna zgodność jest nieodzowna dla odczuwania pełnego szczęścia. Nie pozwól więc nikomu tego zniszczyć.
Jeśli też inni nie nauczyli się kochać samych siebie, nie pozwól, by miało to wpływ na Twoją własną miłość do samego siebie. Wiedz, że wszystko, co takie osoby robią w relacji z Tobą podszyte jest tym, co niesie za sobą zawiść.
Co Ty możesz zrobić w takiej sytuacji? Możesz jedynie życzyć im, by pokochali się tak, jak Ty kochasz samego siebie. Życz im, by nie chcieli otaczającego ich świata widzieć w ogniu, ale by poskromili zawiść i pokochali samych siebie.