Zastraszanie w rodzinie: gdy Twoi wrogowie są w Twoim własnym domu

Czasami rodzina może być naszym największym wrogiem. Są ojcowie, matki, bracia, a nawet teściowie i szwagrowie, którzy krytykują nas, poniżają i unieważniają. Czy rozpoznajesz siebie jako jedną z tych ofiar?

Mężczyzna cierpiący na znęcanie się w rodzinie

Zastraszanie w rodzinie jest formą agresji relacyjnej. Opiera się na ciągłej krytyce, poniżaniu, pogardzie i manipulacji przez rodziców, rodzeństwo lub inne osoby wobec konkretnego członka rodziny. Ten rodzaj połączonej dynamiki prawie zawsze jest prowadzony przez jednego sprawcę, do którego przywiązują się mniej silni członkowie rodziny.

Kiedy wspomina się o nękaniu, niemal natychmiast wyobrażamy sobie szkolny plac zabaw lub środowisko pracy. Jest jednak inny scenariusz, który często jest pomijany: rodzina. Członkowie rodziny również nękają i zastraszają. Co więcej, ten rodzaj napaści psycho-emocjonalnej często może być równie lub bardziej szkodliwy niż doświadczenia szkolnego zastraszania.

Posiadanie wroga w domu oznacza brak schronienia lub źródła wsparcia. Dorastanie jako czarna owca lub brzydkie kaczątko jest traumatyczne. Co więcej, te sytuacje zwykle nie są rozwiązywane przez dorosłość.

Posiadanie wśród krewnych dręczycieli, z którymi dzielisz wspólny kod genetyczny, oznacza konieczność stawiania czoła niewygodnym sytuacjom, nawet jeśli nie mieszkasz już w domu rodzinnym. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Emocjonalny wpływ nękania w rodzinie może prowadzić do problemów zdrowotnych i zaburzeń psychicznych.

Wycinanki przedstawiające rodzinę symbolizującą znęcanie się nad rodziną
Kiedy jeden lub kilku członków rodziny cię nęka, karmią twoją niepewność, więc osłabiasz się psychicznie.

Zastraszanie w rodzinie

Często mówi się, że najczęstszym sposobem uniknięcia kontaktu z dręczycielem jest ucieczka od niego, ale jak dobrze wiesz, nie zawsze jest to możliwe. W końcu dziecko, które jest prześladowane, musi codziennie wracać do szkoły, podobnie jak pracownik, który cierpi z powodu mobbingu, musi nadal chodzić do pracy. W podobny sposób osoba będąca ofiarą zastraszania w rodzinie musi spędzić wiele lat w środowisku, z którego nie ma możliwości ucieczki.

Co więcej, ta agresywna dynamika często utrzymuje się nawet po osiągnięciu przez ofiarę dorosłości. Dzieje się tak dlatego, że gdy tyran rodzinny wybierze ofiarę, rzadko rezygnuje ze swojego obraźliwego i poniżającego zachowania. Co jeszcze bardziej niepokojące, zwykle ze strony innych członków rodziny dochodzi do sojuszu lub milczenia.

Ta forma przemocy domowej nie jest nowa. To rzeczywistość z długą tradycją, która w naszym społeczeństwie jest zwykle przemilczana.

Prześladowcy w rodzinie: kim są i jacy są

Prześladowcami rodzinnymi mogą być sami rodzice lub rodzeństwo ofiary. Jest też inna powszechna sytuacja. Czasami zdarza się, że ktoś zaczyna związek i znajduje się w sytuacji, w której rodzina partnera nieustannie go krytykuje i poniża.

Z reguły tyran rodzinny może charakteryzować się jedną lub kilkoma dość specyficznymi cechami. Są to:

  • Posługują się werbalnie agresywnymi wyrażeniami.
  • Wykazują emocjonalnie niedojrzałe zachowanie.
  • Są podstępni. Kłamią, aby skłonić innych do nękania ofiary.
  • Kontrolują innych.
  • Są mściwi.
  • Mogą manipulować.
  • Mogą działać z zazdrości i zawiści.
  • Są aroganccy i narcystyczni.
  • Mogą odczuwać zauważalne wahania nastroju.
  • Sprytnie wszystko źle interpretują, przeinaczają to, co ofiara mówi lub robi, i upokarzają ją przed resztą rodziny.

Fakt, że ci dręczyciele są krewnymi, nie usprawiedliwia ich nękającego zachowania. W takich sytuacjach ofiara może zachować dystans, zerwać wszelkie kontakty, a nawet złożyć oficjalną skargę przeciwko oprawcy.

Jak przejawia się znęcanie się w rodzinie?

Znęcanie się w rodzinie może na początku być mylące. Kiedy jesteś mały, normalizujesz pewną dynamikę. Jednak w miarę dorastania uświadamiasz sobie, że zachowanie Twojego ojca, matki czy rodzeństwa jest nie do przyjęcia. Zdajesz sobie sprawę, że ranią Cię, zastraszają i kradną to, do czego masz prawo. Szacunek i dobre samopoczucie.

Oznaki znęcania się są niezwykle zróżnicowane. Niemniej jednak ważne jest, aby zostały rozpoznane jak najwcześniej. Dręczyciele:

  • Upokarzają ofiarę za to, kim jest, co robi i co mówi. Zamieniają ją w brzydkie kaczątko.
  • Nie doceniają krewnych.
  • Uciszają ich i sprawiają, że czują się bezwartościowi. Nie przywiązują do nich żadnego znaczenia w rodzinie.
  • Krytykują i okazują im ciągłą pogardę. W efekcie zamieniają ofiarę w czarną owcę rodziny.
  • Tworzą chaos. Na przykład zamieniają każdą rozmowę w kłótnię, przypisując winę komuś innemu i kłamiąc.
  • Używają emocjonalnego szantażu i manipulacji.
  • Używają poniżających porównań. Na przykład mówiąc Twój brat jest lepszy od Ciebie.
  • Posługują się zachowaniami wyższościowymi, robią krzywdzące żarty i poniżające komentarze.
  • Często oskarżają ofiarę o egoizm, twierdząc, że ma na uwadze tylko własne interesy.
Smutna kobieta myśli o zastraszaniu w rodzinie
Zaniedbanie, ciągła krytyka i psychoemocjonalna izolacja okazywane ofierze mają niszczycielski wpływ.

Powiązane efekty psychologiczne

Rodzinny tyran zachowuje się jak zwierzę terytorialne. Często motywuje ich zazdrość lub zawiść i starają się odsunąć swoją ofiarę od rodziny. Nawet jeśli są naprawdę bliskimi krewnymi. Zrozumiałe jest, że wpływ psychiczny i społeczny jest ogromny.

Obecnie pojawia się coraz więcej badań dotyczących wpływu zastraszania w rodzinie. Na przykład Central South University (Chiny) przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że zastraszanie między rodzeństwem powoduje skrajną udrękę i może prowadzić do zaburzeń nastroju.

Wiemy też, że im dłużej trwa ta sytuacja, tym większy wpływ ma na ofiarę. Wiele osób, które dorastały w dysfunkcyjnych i agresywnych środowiskach, często angażuje się w zachowania autodestrukcyjne.

Jak reagować na znęcanie się w rodzinie?

Nikt nie ma prawa Cię w jakikolwiek sposób skrzywdzić. Dlatego masz pełne prawo bronić się, reagować jak najszybciej, a nawet zgłaszać takie sytuacje, niezależnie od tego, czy tyran jest członkiem rodziny. Nikt nigdy nie powinien krytykować, ignorować, zaszczepiać w Tobie strachu i niepewności oraz sprawiać, że czujesz się bezwartościowy.

Wyznaczanie granic, ochrona emocji, dbanie o siebie, poszukiwanie ważnych osób wspierających i utrzymywanie dystansu od agresywnych członków rodziny są kluczem do Twojego dobrego samopoczucia. W końcu Twoja rodzina zawsze powinna być środowiskiem opiekuńczym, a nie polem bitwy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Liu X, Wolloh Ii MG, Lin X, Qiu X, Qing Z, Wang W, Liu F, Wu W, Yang X, Otake Y, Luo X, Wang Z, Lu D. The association between sibling bullying and psychotic-like experiences among children age 11-16 years in China. J Affect Disord. 2021 Apr 1;284:31-37. doi: 10.1016/j.jad.2021.01.073. Epub 2021 Feb 4. PMID: 33582430.
Scroll to Top