Zasada Pareto – zwiększ swoją produktywność

kobieta z otwartymi ramionami - zasada pareto

Amerykański weteran i polityk kiedyś powiedział: “Nie ma żadnej tajemnicy sukcesu. Jest to skutkiem ciężkiej pracy i wyciągnięcia wniosków z nieskuteczności.” Gdy zastanawiasz się nad tym cytatem, zasada Pareto wydaje się być bezsensowna.

Ale mimo wszystko, Pareto zdawał się popierać sposób osiągnięcia celów z minimalnym wysiłkiem.

Podczas gdy Vilfredo Federico Pareto, urodzony w Paryżu w rodzinie włoskich emigrantów, sformułował swoją słynną zasadę więcej niż 100 lat temu, dzisiaj jest wielu ludzi, którzy dalej wierzą w to założenie, jakby było to aktem prawnym. Spójrzmy więc, czym to właściwie jest.

Zasada Pareto

Zasada Pareto również jest znana jako zasada 80/20. To dlatego, że włoski filozof i socjolog stwierdził, iż 80% wszystkich zysków przynosi 20% wysiłku, który wkładasz. To można przypisać do każdego obszaru naszego życia, w tym sukces osobisty, zawodowy i społeczny.

Pareto, który za życia też był znany jako słynny ekonomista, naprawdę obliczył naszą produktywność. Nie wierzył we wkładanie wszystkich sił przez cały czas (ciągły wysiłek), tylko w wysiłek, który faktycznie skutkuje dobrym wynikiem (wybiórczy).

I choć nadmiernym uproszczeniem będzie powiedzenie, że zasada Pareto to sposób na osiągnięcie sukcesu bez wysiłku, ma to związek z byciem naprawdę produktywnym i skoncentrowanym bezpośrednio na odpowiednich zadaniach każdego szczebla.

Syzyfowa praca

Vilfredo zalecał zmniejszenie wysiłku w wielu obszarach życia. Wierzył, że powinniśmy wzmacniać te rzeczy, które naprawdę przynoszą ogromne korzyści. Pomimo uproszczonej wersji 80/20, w swoich badaniach doszedł do wniosku, że wkładając 15-25% pracy możemy osiągnąć 75-85% sukcesu.

Jak traktować zasadę Pareto

Zasada 80/20 może mieć kilka jasnych zastosowań w realnym życiu. Przewiduje, że 80% konsekwencji tego, co się nam wydarza, staje się z 20% powodów.

Socjolog odkrył pewne wyjątkowe sytuacje. Na przykład, 20% ludności kraju posiada 80% wszystkich aktywów. To, wraz z innymi odkryciami, spowodowało następujące jego sformułowania:

  • 20% klientów generuje około 80% przychodów biznesowych.
  • 80% osobistych satysfakcji otrzymujesz od 20% ludzi w swoim najbliższym otoczeniu. Ta są osoby dające Ci miłość, przyjaźń, zrozumienie, itd.
  • W czasie treningu 80% otrzymanych korzyści daje Ci tylko 20% Twoich aktywności.

Więc zdanie Pareto, że 20% Twojego skoncentrowanego wysiłku może być 80% sukcesu, ma sens. Z kolei, jeśli kierunek wysiłku jest źle wybrany, wielkość sukcesu będzie o wiele mniejsza, nawet przy tej samej ilości trudu.

“Tajemnicą sukcesu życiowego dla mężczyzn jest bycie przygotowanym na wszystkie możliwości, gdy się pojawiają.”

-Benjamin Disraeli-

Jak stosować zasadę Pareto

Jako socjolog i ekoniomista, Vilfredo Pareto oczywiście opierał swoje badania na prawdziwych przykładach. Sformował wskazówki, jak korzystać się z jego zasady, gdyż tak czy inaczej wszyscy robimy to nieświadomie.

mężczyzna siedzi z laptopem na plaży

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, iż pracujemy zgodnie z zasadą 80/20. Ale istnieją sposoby, by tego się dowiedzieć. Z pewnością przestrzegasz tego przepisu, jeśli:

  • Powierzasz innym zadania, które uważasz za mało znaczące.
  • Robisz to, co lubisz, ale nie spędzasz w taki sposób większość swego dnia.
  • Robisz to, co inni chcą, żebyś robił, lecz zawsze poświęcasz więcej czasu spełnieniu swoich własnych pragnień.
  • Pracujesz i żyjesz tak, jak naprawdę chcesz i z ludźmi, których rzeczywiście chcesz mieć obok siebie.
  • Robisz rzeczy, które wymagają dużo wysiłku, ale nie poświęcasz temu cały swój czas, tylko niezbędną ilość.

 “Jeśli A to sukces życiowy, to A = X + Y + Z, gdzie X to praca; Y to zabawa; a Z to trzymanie gęby na kłódkę.”

-Albert Einstein-

Jak widać, zasada Pareto może mieć ciekawe praktyczne zastosowanie. Choć wymaga wysiłku i uporu, oznacza to również potrzebę efektywnego zarządzania swoim czasem.

Jest to z pewnością aktem prawnym, który możesz zastosować w swoim codziennym życiu. To wzmacnia to, w czym naprawdę jesteś dobry. A jeżeli zechcesz zoptymalizować te 20% wysiłku, natychmiast dostrzeżesz pozytywne wyniki.

Scroll to Top