Zapomniane narzędzie do walki ze stresem

Aby zwalczyć stres, który otacza Cię na co dzień, wystarczy poświęcić kilka minut na odpoczynek ciała i umysłu.

Kobieta potrzebująca odpoczynku, zapomniane narzędzie walki ze stresem.

Stres jest coraz większą częścią Twojego codziennego życia. Skaczesz od jednej czynności do drugiej, mając umysł pełen wszystkich rzeczy, które musisz zrobić. Tak bardzo skupiasz się na byciu produktywnym, że nie pozwalasz sobie na przerwę. Odpoczynek to jednak zapomniane narzędzie do walki ze stresem.

Poświęcenie kilku minut na zaprzestanie wszelkiej aktywności nie wpłynie zbytnio na Twoje cele. Zawsze jest możliwe (a przynajmniej powinno być) przeznaczenie 15 minut w ciągu dnia na odłączenie się od obowiązków. Co więcej, na poziomie subiektywnym przyniesie Ci to ogromne korzyści. Świadomość, że masz możliwość odpoczynku i pozwolenie sobie na to, ma na Ciebie ogromny wpływ na poziomie mentalnym.

Człowiek w pracy

Stres to nastawienie

Masz tendencję do myślenia, że stres wynika z dużej liczby zadań, które musisz wykonać każdego dnia. Niewątpliwie jest to po części prawdą. Niemniej jednak wiele z tego subiektywnego odczucia pochodzi z Twojego nastawienia. Zwykle dzieje się tak, jeśli jesteś typem osoby, która żyje swoim życiem z prędkością światła, niezależnie od liczby obowiązków.

Zawsze się spieszysz, mentalnie przerzucasz swoje obowiązki w głowie i szukasz nowych zajęć, które możesz dodać do swojej stale rosnącej listy. Oczywiście masz rzeczy do zrobienia (praca, rodzina i społecznie spokrewnieni), ale duża presja wynika z faktu, że nigdy się nie wyłączasz. Twoje ciało nigdy nie odpoczywa, podobnie jak Twój umysł.

Z drugiej strony są osoby, które mimo tego, że doskonale wykonują swoje zadania, robią to w atmosferze relaksu. Niekoniecznie oznacza to, że pracują wolniej, ani nie są mniej wydajne. Ich umysł po prostu pracuje w innym i zdrowszym rytmie. Pozwalają sobie na wyłączenie się i poświęcają kilka minut na odpoczynek. Co więcej, są w stanie cieszyć się chwilą obecną, zamiast w pośpiechu oczekiwać, co mają zrobić jutro.

Niebezpieczeństwa związane z życiem w stresie

Życie w stresującym tempie nie przynosi żadnych korzyści. Twoja postawa nie pozwoli Ci lepiej wykorzystać czasu ani być bardziej efektywnym. Wręcz przeciwnie, kiedy Twój poziom niepokoju jest nadmierny, zaczyna wpływać na Twoje zdolności. Zaczynasz działać mniej efektywnie. Również Twoje zdrowie może zostać poważnie naruszone.

Długotrwałe sytuacje stresowe są ściśle związane z problemami wieńcowymi, nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu. Generują również różne somatyzacje, takie jak bóle brzucha czy bóle głowy. Może również wystąpić nadwaga (spowodowana jedzeniem emocjonalnym) i zaburzenia snu.

Twoje ciało jest doskonale przygotowane do stawienia czoła wysokiemu poziomowi napięcia w odpowiednim czasie. Zanim zaistnieje dana sytuacja, uruchamia niezbędne mechanizmy, abyś mógł podjąć działanie. Jednak gdy sytuacja ta utrzymuje się przez dłuższy czas, skutki dla Twojego ciała mogą być druzgocące.

Ponadto, gdy jesteś w trybie alertu, koncentrujesz się na przetrwaniu, a nie na dbaniu o siebie. Zaczynasz zaniedbywać swoje nawyki i ograniczać praktykę dbania o siebie.

zdenerwowana kobieta

Narzędzie do walki ze stresem

Wśród wielu istniejących narzędzi do walki ze stresem odpoczynek jest jednym z najprostszych, najskuteczniejszych, a jednocześnie najbardziej zapomnianych. Jego siła tkwi nie tylko w fizycznym fakcie zatrzymania codziennego zgiełku, ale także w skutkach, jakie spowolnienie wywiera na umysł.

Łatwo jest odpoczywąć. Mniej więcej co dwie godziny zrób sobie przerwę w swoich zajęciach i skup swoją uwagę na teraźniejszości. Nie potrzebujesz więcej niż pięć lub dziesięć minut. Po prostu oczyść swój umysł z tego, co się wokół Ciebie dzieje i skup się na tym, co czujesz. Możesz wybrać się na krótki spacer, aby zmobilizować swoje ciało lub po prostu usiąść i skupić się na oddychaniu.

Główną ideą jest to, abyś pamiętał o tym, by przez chwilę żyć, cieszyć się, czuć i wyrwać się z mentalnej pętli swoich zobowiązań i odpowiedzialności. Jest to szczególnie ważne w środku dnia, w porze lunchu. Nie spiesz się, jedz spokojnie i uważnie.

Znajdź też czas na spokojną rozmowę, czytanie lub oglądanie telewizji. Nie ma znaczenia, jak korzystasz ze swojego czasu, o ile uważasz go za czas wolny. Jest to Twój moment zatrzymania się w ciągu dnia, przerwa, która pozwala uciec od bezwładu i wrócić do siebie.

Jeśli obecnie identyfikujesz się jako osoba, która jest stale zestresowana, pomysł odpoczynku prawdopodobnie wyda Ci się absurdalny. Znajdziesz tysiące wymówek i mentalnych usprawiedliwień, dlaczego nie możesz sobie na to pozwolić. Jednak z pewnością im bardziej wydaje Ci się to niemożliwe lub niepotrzebne, tym bardziej potrzebujesz tego zapomnianego narzędzia do walki ze stresem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Eagleston, J. R., Chesney, M. A., & Rosenman, R. H. (1988). Factores psicosociales de riesgo en las enfermedades coronarias: el patrón de comportamiento tipo A como ejemplo. Revista latinoamericana de psicología20(1), 81-89.
  • Fernández-Castro, J., Doval, E., EDO, S., & Santiago, M. (1994). Efectos del estrés docente sobre los hábitos de salud. Ansiedad y estrés, 127-133.
Scroll to Top