Zaburzenie grania w gry internetowe: czy wiesz, o co w tym wszystkim chodzi?

Zaburzenie grania w gry internetowe

W ostatnich latach ludzie domagają się leczenia nastolatków z powodu problemów z korzystaniem z Internetu. Dzieje się tak dlatego, że często zdarza się, że młodzi ludzie cierpią na różnego rodzaju problemy, takie jak zaburzenie grania w gry internetowe.

Młodzież korzysta z Internetu, aby uzyskać dostęp do szerokiej gamy treści za pośrednictwem wielu urządzeń. Ich główne cele podczas surfowania po sieci to nawiązywanie nowych znajomości, dobra zabawa i nauka.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat różne badania wykazały, że niewłaściwe lub nadmierne korzystanie z Internetu może mieć negatywne konsekwencje. Konsekwencje te mają wpływ na codzienne życie osoby lub rodziny, inne relacje interpersonalne lub ich stabilność emocjonalną, tworząc problemy takie jak zaburzenie grania w gry internetowe.

Zaburzenie grania w gry internetowe: czy to prawda?

Podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5) stwierdza, że ​​samo uzależnienie od telefonu, czy też Internetu  nie może być klasyfikowane jako zaburzenie psychiczne. Jednakże proponuje termin definiujący zaburzenie grania w gry internetowe. (American Psychiatric Association, 2013).

Nastolatek grający w gry

Dało to miejsce różnym badaniom. Dzięki nim istnieje wystarczająca ilość dowodów potwierdzających, że nadmierne granie w gry wideo może mieć gorsze lub równie negatywne konsekwencje tak jak w przypadku innych znanych uzależnień.

Kryteria diagnostyczne

Oto kryteria diagnostyczne wymagane, aby móc zdiagnozować kogoś z zaburzeniem grania w gry internetowe, zgodnie z DSM-5.

Powtarzające się granie w gry internetowe, często z innymi graczami, które prowadzi do klinicznie istotnych problemów z funkcjonowaniem. Pięć (lub więcej) następujących kryteriów musi zostać spełnionych w ciągu 12 miesięcy:

  1. Zaabsorbowanie grami internetowymi. (Osoba myśli o wcześniejszej aktywności w grach lub przewiduje grę następną; gry internetowe stają się dominującą czynnością w życiu codziennym). Uwaga: to zaburzenie różni się od hazardu internetowego, który jest objęty pojęciem uzależnienia od hazardu.
  2. Objawy zespołu abstynencyjnego po odebraniu gier internetowych. (Objawy te są zwykle opisywane jako drażliwość, niepokój lub smutek, ale nie ma żadnych fizycznych oznak zespół abstynencyjnego farmakologicznego).
  3. Tolerancja: potrzeba spędzania coraz większej ilości czasu na grach internetowych.
  4. Nieudane próby kontrolowania uczestnictwa w grach internetowych.
  5. Utrata zainteresowania dotychczasowymi hobby i rozrywką w wyniku i z wyjątkiem gier internetowych.
  6. Ciągłe nadmierne korzystanie z gier internetowych pomimo znajomości problemów psychospołecznych.
  7. Oszukiwanie członków rodziny, terapeutów i innych w odniesieniu do ilości czasu spędzanego na grach internetowych.
  8. Korzystanie z gier internetowych w celu ucieczki lub złagodzenia negatywnego nastroju (np. uczucia bezradności, poczucia winy lub lęku).
  9. Zagrożenie lub strata znaczących więzi, problemy w pracy, rezygnacja możliwości edukacyjnych lub zawodowych ze względu na udział w grach internetowych.

To zaburzenie obejmuje tylko gry internetowe, które nie są związane z hazardem. Nie obejmuje korzystania z Internetu w celu wykonywania czynności wymaganych w przedsiębiorstwie lub zawodzie. Dodatkowo, zaburzenie to nie obejmuje innych rekreacyjnych lub społecznych zastosowań Internetu.

Zaburzenie grania w gry internetowe jest podobne do uzależnienia

Zaburzenie grania w gry internetowe charakteryzuje się nadmiernym i długotrwałym korzystaniem z gier internetowych. Powoduje to zespół objawów poznawczych i behawioralnych, takich jak postępująca utrata kontroli nad grami, tolerancja i objawy zespołu abstynencyjnego. Są podobne do objawów zaburzenia zażywania substancji.

Zaburzenie grania w gry internetowe u nastolatków

Podobnie jak w przypadku zaburzeń związanych z substancjami, osoby z zaburzeniem grania w gry internetowe nadal siedzą przed komputerem, grając w gry online, mimo że zdają sobie sprawę, że zaniedbują inne ważne czynności.

Zwykle spędzają około 8 do 10 godzin dziennie i co najmniej 30 godzin tygodniowo wykonując tę ​​aktywność. Jeśli nie mogą korzystać z komputera lub grać w gry internetowe, są wzburzeni i źli. Nasilenie uzależnienia może prowadzić do długich okresów bez jedzenia i snu.

Gry społecznościowe, które kolidują z codziennym życiem

Innym symptomem osób cierpiących na zaburzenie grania w gry internetowe jest to, że lekceważą ​​one normalne obowiązki, takie jak praca, szkoła lub zobowiązania rodzinne. Podstawową cechą tego zaburzenia jest stałe i powtarzające się uczestnictwo w grach internetowych. Zazwyczaj w grach grupowych, przez wiele kolejnych godzin.

Gry te obejmują rywalizację między grupami lub różnymi graczami (którzy są często w różnych częściach świata) uczestniczącymi w złożonych i uporządkowanych działaniach obejmujących interakcje społeczne.

Poczucie przynależności do zespołu wydaje się być głównym motywatorem w tym zaburzeniu. Osoby z tym zaburzeniem automatycznie opierają się próbom przekierowania ich przez innych na zadania szkolne lub działania osobiste. W ten sposób jednostka odrzuca osobiste, rodzinne lub zawodowe czynności.

Z drugiej strony respondenci często mówią, że używają komputera, aby “unikać nudy”, a nie komunikować się lub szukać informacji. U niektórych badanych przez naukowców odkryto aktywację mózgu wywołaną ekspozycją na gry internetowe w określonych regionach, które nie ograniczają się do systemu nagrody.

Badanie przeprowadzone w Chinach dało miejsce na opis kryteriów związanych z tym warunkiem. Optymalne kryteria i próg diagnozy powinny być nadal ustalane empirycznie. Dlatego zalecamy, aby informacje podane w tym artykule nie były traktowane bardzo poważnie.

Jeśli uważasz, że cierpisz na zaburzenie grania w gry internetowe, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, to uzyskać profesjonalną pomoc. Nie wahaj się odwiedzić psychologa. Będzie w stanie pomóc Ci przezwyciężyć to uzależnienie i zmniejszyć jego wpływ na Twoje życie.

Scroll to Top