Relacje emocjonalne, w tym więzi rodzinne, przyjaźnie i związki romantyczne, są bardzo ważne w życiu człowieka. Wszystkie opierają się na miłości, ale co tak naprawdę można określić jako miłość? Jaką rolę odgrywa zaangażowanie w związek?
Pasja, zaufanie i zaangażowanie to trzy najważniejsze aspekty każdej prawdziwej relacji. W tym artykule omówimy zaangażowanie w związek. Ogólnie uważa się, że zaangażowanie to dobra rzecz. Ale co, kiedy staje się ono nienormalnie duże?
Zanim zaczniemy analizować, czy zaangażowanie w związku jest korzystne, czy nie, dowiedzmy się, czym właściwie jest i jak odróżnić je od pozostałych dwóch aspektów.
Co to jest zaangażowanie w związek?
Zaangażowanie to chęć partnerów do pozostania razem. Wszystkie relacje wymagają pewnego stopnia zaangażowania. Oczywiście oddanie rodzinie lub przyjaciołom różni się od przywiązania do dziewczyny/chłopaka czy żony/męża. Ogólnie rzecz biorąc, związki romantyczne wymagają większego zaangażowania niż przyjaźnie.
Mówiąc najprościej, zaangażowanie w związku jest rodzajem umowy społecznej, którą obie strony akceptują. Nazywanie siebie „przyjaciółmi”, „parą” lub „małżeństwem” jest tym, co przypieczętowuje ten kontrakt. Problem polega na tym, że konkretne klauzule tej umowy zwykle nie są wyraźnie określone przez żadną ze stron.
Treść tej umowy zwykle odzwierciedla oczekiwania i wyobrażenia, które społeczeństwo przyjmuje wobec każdej ze stron związku.
Zaangażowanie w związku ma przede wszystkim zapewnić poczucie bezpieczeństwa i pewnego rodzaju kontroli każdej ze stron. Kiedy podpiszesz wspomniany „kontrakt”, czujesz się komfortowo mając pewne oczekiwania co do tego, jak Twój partner najpewniej będzie się wobec Ciebie zachowywać.
Ułatwia to przewidywanie, różnego rodzaju sytuacji w życiu codziennym i przygotowanie się, by odpowiednio na nie zareagować.
Pewnego rodzaju kontrola i poczucie bezpieczeństwa w związkach przynoszą korzyści na wiele sposobów. Na przykład oddanej sobie parze łatwiej przychodzi wychowywanie dzieci. Jest to możliwe dlatego, że dzieci rodzą się całkowicie bezbronne i potrzebują stałej opieki rodziców, a najlepiej zapewniają ją dobrze współpracujący i kochający rodzice.
Zaangażowanie w dzisiejszych związkach
Co to oznacza być zaangażowanym w dzisiejszych czasach? Dla ogółu społęczeństwa zaangażowanie oznacza kilka rzeczy:
- Lojalność: Większość ludzi uważa zdradę za poważny powód do zakończenia związku.
- Pragnienie utrzymania związku w dającej się przewidzieć przyszłości: jeśli jeden z partnerów chce zerwać po krótkim czasie, prawdopodobnie łatwo będzie Ci uznać, że nie był zaangażowany.
Czy zaangażowanie w związek jest dobre czy złe?
Jeśli zwrócisz szczególną uwagę na swoje relacje, zobaczysz, że wiele z nich jest do pewnego stopnia toksycznych. Dzieje się tak, ponieważ zaangażowanie w związek może prowadzić do wielu problemów z powodów takich jak:
- Ukryta umowa społeczna.
- Oczekiwania, jakie niesie ze sobą wspomniana umowa.
- Potrzeba utrzymywania kontroli nad drugą osobą.
Ukryta umowa społeczna
Ukryte umowy społeczne to dorozumiane warunki, które każdy partner winien spełnić. W wielu przypadkach obaj partnerzy nie wyrażają tego, czego od siebie oczekują. Wręcz przeciwnie, rozpoczynają swój związek z pewnymi oczekiwaniami dotyczącymi tego, jak „powinien” zachowywać się ich partner.
Każda osoba ma własną interpretację tego, co oznacza zaangażowanie w związek. Tak więc na początku związku może powstać wiele konfliktów z powodu tych indywidualnych oczekiwań.
Oczekiwania społeczne
Kiedy jesteśmy oddani innej osobie, mamy wiele przekonań dotyczących tego, jak nasz partner powinien się zachowywać, aby nas uszczęśliwić. Nic więc dziwnego, że gdy nie spełnia on naszych oczekiwań, pojawiają się problemy.
Na ogół obie strony starają się spełnić oczekiwania tej drugiej osoby. Czasami jednak robią to, lekceważąc własne potrzeby. W ostateczności może to doprowadzić do niezadowolenia, które da początek innym problemom w relacji.
Potrzeba kontroli
Wreszcie zaangażowanie w związku może doprowadzić do potrzeby kontrolowania partnera. Może to wynikać z zakorzenionej potrzeby bezpieczeństwa. Problem w tym, że próba kontrolowania drugiej osoby może prowadzić do uzależnienia emocjonalnego. W związku z tym partner może w końcu poczuć się uwięziony i sfrustrowany.
Niezależność to jedna z potrzeb człowieka. Nie możemy zmusić innych ludzi do działania zgodnie z naszymi zasadami. Relacja oparta na podporządkowaniu ogranicza wolność. A to prowadzi do niezadowolenia i nieszczęścia.
Wnioski
Zaangażowanie w związek to umowa między dwiema stronami. Pomimo faktu, że jest to ważny aspekt związków romantycznych, zaangażowanie nie powinno stać się jego głównym aspektem. Pspby, które popadają w skrajne zaangażowanie, mogą w końcu wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Niemniej jednak większość problemów z zaangażowaniem można rozwiązać, jeśli wyjaśnicie sobie z partnerem, czego oczekujecie od siebie nawzajem. Ważne jest również, aby dać partnerowi swobodę, do której ma prawo. Te dwie rzeczy mają fundamentalne znaczenie dla budowania i utrzymania szczęśliwych relacji.