Młodsze rodzeństwo wpływa na twoją osobowość

Młodsze rodzeństwo wpływa na twoją osobowość

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2017

Wpływ jaki ma na kogoś młodsze rodzeństwo rozumieją jedynie starsi bracia i siostry. Jest to jedna z najlepszych relacji, jakie możemy doświadczyć wśród członków naszej rodziny. Młodsze rodzeństwo odgrywa niesamowicie ważną rolę.

Dlaczego? Wszystko przez to, że bycie starszym bratem lub siostrą oznacza jednocześnie że jest się wzorem do naśladowania. Bycie starszym bratem często jest podobne do przybierania roli dorosłego.

Ma to jednak zupełnie inny wymiar, gdyż młodsze rodzeństwo czasem będzie Cię brało na poważnie, a w innych sytuacjach wręcz przeciwnie. Wszystko to płynie jednak z serca, a ono za nic w świecie się nie zmieni. Dla wszystkich starszych braci i sióstr prezentujemy 7 rzeczy, z którymi z pewnością utożsamiacie się, będąc tą starszą osobą w rodzeństwie.

“Brat to przyjaciel dany przez naturę.”

-Jean Baptiste Legouve-

Bracia w uścisku zachód słońca

Kiedy masz młodsze rodzeństwo

1. Stajesz się najlepszym doradcą

Po wielu kłótniach i nieporozumieniach, twoje młodsze rodzeństwo wreszcie uzmysławia sobie, że jedyną rzeczą, której pragniesz jest to co dla nich najlepsze. W każdej sytuacji bądź dla nich najlepszą wersją siebie i staraj się im pomagać.

Rodzice prawdopodobnie nigdy nie zrozumieją ich tak dobrze jak ty – starszy brat lub siostra. Dlatego właśnie stajesz się ich najlepszym doradcą.

To pozwala ci być szczerym, stawiać sprawy jasno i czasem nawet być szorstkim dla ich własnego dobra. Twoim jedynym celem jest dbanie o ich dobre samopoczucie i unikanie nieprzyjemności.

2. Oczekuje się od ciebie, że będziesz dawać dobry przykład.

Rodzice chcą, abyś stale był odpowiedzialny. To prawda, że twoje młodsze rodzeństwo będzie się do ciebie porównywać. Dla Ciebie oznacza to odpowiedzialność za osobę, którą kochasz.

3. Wasze kłótnie są najbardziej intensywne ze wszystkich.

To normalne, że pośród granic prywatności w życiu rodzinnym pojawiać się będą kłótnie z twoim młodszym bratem, czy siostrą.

Może zdarzać się że będziemy strasznie dramatyzować i mówić rzeczy o silnym zabarwieniu emocjonalnym. Kiedy jednak kłótnia kończy się po 5 minutach nikt o niej nie pamięta i za nic nie musi przepraszać. Każdy z rodzeństwa zakłada że ich wzajemna miłość jest nierozerwalna, a słowa przeprosin byłyby tutaj niepotrzebne.

4. Towarzyszy wam absolutna szczerość i uczciwość.

Może ci się wydawać, że jesteś super i jestem pewny, że tak właśnie jest. Twoje młodsze rodzeństwo niczego jednak się nie boi i nie będzie miało żadnych skrupułów by zrzucić cię z Twojego piedestału, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jeśli spojrzymy na to z innej strony, okaże się że to wspaniała rzecz, posiadać kogoś kto zawsze będzie Ci mówił jak jest i zawsze będzie darzył Cię szacunkiem.

“Towarzysz nigdy nie jest jak brat.”

-Hesiod-

Dwie siostry na łące

5. Zjazdy rodzinne są znacznie lepsze z twoim rodzeństwem.

Kiedy twój brat lub siostra wkracza w okres dorosłości, wówczas naprawdę będziecie cieszyć się z Waszych wspólnych chwil. Wreszcie zaczną rozumieć Twoje problemy, rozmowy, żarty oraz wszystkie wyjątkowe sytuacje w Twojej rodzinie.

To właśnie wtedy siadacie wspólnie przy stole na rodzinnych zjazdach, śmiejecie się i droczycie z dorosłymi, co z pewnością rozjaśnia Wasz rodzinny dzień.

Podobnie kiedy jesteście razem przestajesz czuć tę presję i masz raczej wrażenie, że jesteście najlepszymi przyjaciółmi.

6. Ciągle wydaje ci się, że macie dokładnie takie same doświadczenia.

To prawda, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy, jednak w istocie większość z nas przechodzi przez dość podobne sytuacje życiowe.

Dlatego właśnie w przypadku twojego rodzeństwa możesz zrozumieć każdą większą zmianę jakiej doświadczyli. Wówczas myślisz i mówisz “nie martw się. Ja również przechodziłem przez to wszystko“.

7. Zdajesz sobie sprawę, że twoje młodsze rodzeństwo jest teraz dorosłe, nie jest już dzieckiem.

Nadejdzie taki dzień, kiedy spojrzysz na swojego młodszego brata lub siostrę i zrozumiesz, że ich relacje, praca, marzenia są jakieś inne. Wówczas w twojej głowie pojawi się myśl “Ona/on nie jest już dzieckiem, ale wspaniałym dorosłym człowiekiem“.

Zastanawiasz się nad całym minionym czasem oraz sposobem w jaki się rozwinęliście, zarówno wewnętrznie jak i na zewnątrz. Fakt, że byłeś częścią tego wspaniałego rozwoju wyjątkowej istoty ludzkiej, to naprawdę przyjemne uczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.