Poczucie własnej wartości i uzależnienie emocjonalne

Poczucie własnej wartości i uzależnienie emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Poczucie własnej wartości i uzależnienie emocjonalne. Ludzie są istotami społecznymi. Lubimy sprawiać przyjemność i dzielić się rzeczami z innymi. Ale czy potrzeba szukania aprobaty może być szkodliwa? Tak – w rzeczywistości jest to jedna z przyczyn uzależnienia emocjonalnego. Czy chcesz zadowolić wszystkich, czy tylko tych, którzy są dla ciebie naprawdę ważni? Kim są ważni ludzie w twoim życiu? Czy muszą zaakceptować absolutnie wszystko, co robisz?

Zachęcamy do zadawania sobie tych pytań, a następnie starać się na nie odpowiedzieć. Jedną rzeczą jest wiedzieć, co chcesz robić oraz czy pragniesz aby twoi bliscy cię chwalili, a co innego czuć, że zrobienie czegoś nie jest nic warte, jeśli cały świat cię za to nie pokocha. To subtelna, ale ważna różnica. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to wszystko może wpłynąć na twój stan dobrego samopoczucia i poczucie własnej wartości!

“Jeśli nie potrafisz kochać siebie, będzie ci trudno pokochać kogokolwiek innego, ponieważ będziesz żywić urazę za czas i energię, jaką dajesz innej osobie, a której nie potrafisz ofiarować sobie.”

-Barbara De Angelis-

Czym jest uzależnienie emocjonalne?

Ludzie zależni od emocji potrzebują uczucia, uwagi i aprobaty innych osób, ale wykorzystują to w bardzo niezdrowy sposób. Charakteryzują się irracjonalnym lękiem przed samotnością i opuszczeniem, co czyni ich bardziej uległymi w relacjach międzyludzkich. Mają także silne pragnienie posiadania drugiej osoby na wyłączność, mówiąc takie rzeczy jak na przykład to, że nie potrafią wyobrazić sobie życia bez partnera.

Poczucie własnej wartości - płacząca dziewczyna.

W ten sposób prezentują uporczywy wzorzec emocjonalnych potrzeb, których nie mogą zaspokoić, dlatego też starają się je spełnić poprzez nawiązanie niewłaściwych więzi z innymi. Mówiąc inaczej, rozwijają pasożytnicze i asymetryczne związki, uzasadniając swoje działania próbą utrzymania związku.

“Najgorszą samotnością jest czuć się źle z sobą samym.”

Mark Twain

To nie wszystko. Tęsknią za ochroną i uczuciem tak intensywnie, że całkowicie zatracają się w związku, w swoim pragnieniu utrzymania go, niezależnie od faktycznej jakości relacji. Tworzą silne i niestabilne więzi, zamiast zdrowych. Oczywiście wszyscy chcemy być kochani, ale nie zrobilibyśmy absolutnie wszystkiego, by to osiągnąć, prawda?

Jak uzależnienie emocjonalne wpływa na dobre samopoczucie psychiczne?

Problem nadmiernego uzależnienia emocjonalnego od innych polega na tym, że jeśli taka osoba nie otrzymuje nieproporcjonalnej uwagi i uczucia, których wymaga, zaczyna irracjonalnie wątpić w swoją wartość i w to, co myślą o niej inni, co ma negatywny wpływ na emocje i poczucie własnej wartości.

Zaczyna czuć się odrzucona, odepchnięta i pozostawiona samej sobie. Wynikający z tego smutek jest zbyt intensywny, co może z kolei prowadzić do błędnego koła emocjonalnej pustki, chronicznego niezadowolenia, a ostatecznie do depresji.

Co więcej, strach przed samotnością sprawia, że ​​zrobi wszystko, aby uniknąć samotności, co zwiększa tylko niepokojące objawy. Kiedy obawia się, że zostanie sama, staje się bardzo nerwowa i łatwo angażuje się w toksyczne związki.

Poczucie własnej wartości może przeciwdziałać uzależnieniu emocjonalnemu

Jak można sobie wyobrazić, ludzie uzależnieni emocjonalnie mają niskie poczucie własnej wartości i postrzegają siebie w negatywnym świetle. To z kolei prowadzi do większej potrzeby poszukiwania wsparcia i uczucia. Osoba taka musi polegać na innych, po to by czuć się dobrze z samą sobą.

Wielkie serce.

Jedyną osobą, z którą spędzisz całe swoje życie, jesteś ty sam. W związku z tym twoje dobre samopoczucie nie powinno zależeć od aprobaty innych, ale od ciebie. Oznacza to, że pierwszą osobą, którą powinieneś próbować zadowolić swoimi działaniami, jesteś TY.

“Ludzie, którzy pragną największej akceptacji, otrzymują jej najmniej, a ludzie, którzy potrzebują aprobaty w małym stopniu, dostają jej najwięcej.”

-Wayne Dyer-

Ale co możesz zrobić, aby bardziej kochać siebie? Jednym z prostych ćwiczeń jest robienie każdego dnia czegoś, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Początkowo może to wymagać trochę wysiłku, ponieważ większość z nas nie jest przyzwyczajona do dogadzania sobie. Z biegiem czasu zaczniesz jednak wzmacniać pozytywne uczucia wobec siebie. W ten sposób zapobiegniesz staniu się ofiarą patologicznego uzależnienia emocjonalnego. Więc ruszaj i naucz się kochać siebie!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Rebeki Matthews, Adama Janga i Hope House Press.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.