Przytulanie - jeden gest o wielu znaczeniach

Przytulanie - jeden gest o wielu znaczeniach

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2018

Przytulanie. Istnieje piękna fraza Edwarda Paula Abbey, która głosi: “wierzę tylko w to, co mogę dotknąć, pocałować i przytulić. Reszta to tylko dym”. Przytulanie może nieść za sobą wiele znaczeń. Łączy się przede wszystkim z miłością, ale może też oznaczać namiętność, a nawet nienawiść.

Przytulanie jest niezwykle istotne w życiu człowieka. Nie zawsze jednak oznacza to, co akurat byśmy chcieli. Stanowi ono element języka niewerbalnego, ściśle zależnego znaczeniowo od środowiska i danej kultury. Może ono stanowić niewielki skrawek solidnej ochrony, oznakę zawarcia pokoju, ale również fałszywy gest mający na celu odwrócić naszą uwagę od czegoś innego.

Przytulanie i różne jego formy

Psychologowie stworzyli swoistą klasyfikację różnych sposobów przytulania. W rzeczywistości dopatrzono się nawet więcej niż jednej. My dzisiaj zajmiemy się tą, którą opracował Arturo Torres, ponieważ uważamy, że należy do bardziej złożonych i kompletnie omawiających zagadnienie, jakim jest przytulanie.

Torres mówi o wpływie jaki wywiera przytulanie. Jest to bowiem gest, który zostawia w człowieku głęboki niezatarty ślad. Tak jak jednak wspomnieliśmy, wszystko zależy, tak jak samo życie, od intencji osoby, która nas przytula, od jej uczuć i emocji… Nie bez znaczenia jest również sposób w jaki przytulanie zostaje odebrane.

Objęcie klasyczne

Objęcie

Objęcie klasyczne to ten rodzaj przytulenia, od którego warto zacząć. Dwie osoby oplatają się mocno ramionami przytulając przy tym bokiem głowę do głowy. W rzeczywistości to bardzo intymny rodzaj objęcia. Głowy pozostają bardzo blisko, tułów przylega do tułowia. Objęcie trwa kilka sekund, co czyni z niego rytuał pozwalający między innymi pożegnać się lub przywitać kogoś szczególnego.

Objęcie w tańcu

Jak sama nazwa wskazuje, objęcie to wykonuje się przy brzmieniu muzyki. Normalnie objęcie takie wymaga od co najmniej jednej osoby położenia ręki na karku tej drugiej. Następnie taniec przenosi tancerzy w świat miłości, intymności i piękna.

Objęcie z kontaktem wzrokowym

Matka przytula syna

Kiedy przytulenie pozwala utrzymywać kontakt wzrokowy, istnieje szczególny jego element. Objęcie jest proste, bardzo intymne, obie osoby są do siebie przytulone na przeciwko siebie. Może dojść do wymiany spojrzeń, przekazu uczuć.

“Byliśmy objęciem miłości, w którym zespalały się niebo i ziemia”

-Rosario Castellano-

Objęcia znajomych

To również klasyczny rodzaj objęcia, który występuje pomiędzy niezbyt bliskimi znajomymi pomiędzy którymi nie występuje żadna szczególna więź. Polega raczej na poklepaniu się po plecach, na przykład w ramach gratulacji dobrze wykonanej pracy. Głowy jednak nie łączą się i nie towarzyszy żaden głębszy przepływ uczuć.

Objęcia asymetryczne

To wyraz czułości, do którego dochodzi pomiędzy osobami o różnym wzroście. W tym kontekście jest to przytulenie o charakterze namiętnym i znaczeniu erotycznym. Najczęściej dochodzi do niego w ramach współżycia seksualnego.

Objęcie boczne

Objęcia przyjaciół

Objęcie boczne jest innym prostym wyrazem sympatii i bliskości. Wynika z objęcia ramieniem czyjegoś ramienia. Posiada wiele znaczeń. Może oznaczać tęsknotę, przyjaźń, miłość, tkliwość, gorące uczucia…

Na odległość

To objęcia osób, których ciała są od siebie oddalone, w których nie ma zbyt wiele miejsca na intensywność. Ciała są od siebie oddalone. Często objęcia takie wykonuje się grzecznościowo, a nie z prawdziwej potrzeby okazania czułości drugiej osobie.

Mogą stanowić one część jakiegoś protokołu. Mogą stanowić demonstrację czułości na pokaz, której towarzyszy napięcie. Może też stanowić element gry, w której ktoś pokazuje światu czułość, która w rzeczywistości nie istnieje.

Objęcie brutalne

To objęcie, które charakteryzuje się dużą intensywnością, ale nie zawsze połączone jest z pozytywnymi emocjami. Często towarzyszą mu agresja i przemoc. To objęcie ciasne i tak silne, że może nawet wywoływać ból. Dochodzi do niego w przypadku kłótni, albo w sytuacji, gdy ktoś chce odseparować drugą osobę od walki.

“Obejmujesz wszystko, nie czując nic i niczego”

-Proclo-

To przykre, że objęcia nie zawsze są powiązane z okazywaniem pozytywnych uczuć. Ta bliskość, która łączy dwie osoby zapewniając intymność nigdy nie powinna mieć nic wspólnego z przemocą. I choć właśnie tak się zdarza w niektórych sytuacjach, na szczęście zazwyczaj stanowią oznakę miłości i przywiązania. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.