Wyrażanie siebie- naucz się to robić a twoje relacje z innymi staną się lepsze

Wyrażanie siebie - rozmawiające przyjaciółki.

Komunikacja między ludźmi nigdy nie jest doskonała. Wyrażanie siebie i swoich emocji w całkowicie poprawny sposób jest niemożliwe, szczególnie jeśli chodzi o mówienie o swoich uczuciach. O wiele łatwiej jest komunikować pomysły niż uczucia. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do mówienia o naszych pomysłach.

Opisując pomysły czujemy się mniej bezbronni. Jest to również jeden z powodów, dla którego łatwiej jest utrzymać profesjonalny związek niż osobisty.

Jedną rzeczą, którą możemy zrobić, to poprawić nasze umiejętności komunikacyjne. Warto to zrobić, ponieważ mają ogromny wpływ na relacje międzyludzkie. W końcu komunikacja werbalna jest podstawą relacji. Niezależnie od tego, czy nasza komunikacja działa dobrze, czy też jest zablokowana, wiele zależy od sposobu, w jaki używamy słów. Wyrażanie siebie w prawidłowy sposób ułatwia relacje z innymi .

“Nie ufam temu, co niemożliwe do przekazania; jest źródłem wszelkiej przemocy. “

Jean Paul Sartre-

Prawda jest taka, że ​​możesz zaoszczędzić sobie wielu kłopotów, jeśli nauczysz się wyrażać siebie w lepszy sposób. Ile problemów związanych z relacjami bierze się z tego co zostało powiedziane, co nie zostało powiedziane lub jak coś zostało powiedziane? Ważne jest, aby nauczyć się wyrażać uczucia i nieporozumienia. Oto kilka strategii, które pomogą Ci wyrazić siebie.

Wyrażanie siebie, nie siedź cicho

Różne badania potwierdzają, że negatywne odczucia, które pozostały niewypowiedziane, mogą wywoływać w nas choroby. Milczenie po to aby uniknąć konfliktów lub ponieważ obawiamy się, co inni mogą sądzić, nigdy nie jest dobrym wyborem. Milczenie zyskuje własną moc i wpływa na nasze działania, często bez powodu.Dwie przyjaciółki.

Nie tylko ważne jest, aby nauczyć się wyrażać siebie, gdy odczuwasz negatywne emocje. Istnieje również wiele osób, które mają problemy z wyrażaniem pozytywnych emocji. Myślą, że wydadzą się przez to zarozumiali lub naiwni. Oczywiście możemy z tym przesadzić, ale jeśli nigdy nie okazujemy uczuć lub akceptacji, to też nie jest dobre.

Nie kłam na temat tego, co czujesz

Chociaż niektórzy z was mogą być prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie, ludzie na ogół wiedzą, kiedy jesteście nieszczerzy w mówieniu o swoich uczuciach. Może to podświadome, ale kiedy komunikujesz się w sposób zamknięty lub podstępny, tworzysz wokół siebie pewną atmosferę dyskomfortu.

Kłamiemy o naszych uczuciach, by przypodobać się innym. Nie po to, by skrzywdzić czy manipulować ludźmi. Niemniej jednak, takie zachowanie zamiast wzmacniać związek, osłabia go. Kłamanie, nawet przy dobrych intencjach, kończy się zrujnowaniem lub uniemożliwieniem tego, by związek stał się głębszy a partnerzy mogli darzyć się zaufaniem.

Wyrażanie emocji -podziel je na czynniki pierwsze

Bardzo często nie wiemy, jak wyrazić to, co czujemy, ponieważ nie wiemy dokładnie, jak się czujemy. Nasze emocje zwykle nie pojawiają się w “czystym stanie”. Są zmieszane z innymi. Są skomplikowane. Nie próbuj zbytnio uogólniać tego, co czujesz. Zamiast tego, warto spróbować dokładniej to zidentyfikować.

Skuteczną metodą identyfikacji naszych emocji jest rozdzielenie na czynniki pierwsze wszystkiego, co doświadczamy. Spróbuj oddzielić wszystkie części, które składają się na twój stan emocjonalny. Gdy rozwikłasz każdą z osobna, wszystko stanie się bardziej przejrzyste i będziesz mógł lepiej wyrazić siebie.

Dyskutująca para.

Zmień gniew w słowa

Niekontrolowany gniew jest jedną z najgorszych rzeczy, jeśli chodzi o produktywną komunikację. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, myślimy i mówimy rzeczy, które mogą wyrządzić szkodę naszym relacjom. Rozwiązaniem nie jest zaprzeczanie gniewowi ani tłumienie go. Zamiast tego przekształć emocje w słowa, aby można je było przetworzyć. Wyrażanie siebie nie jest takie trudne.

Nie powinniśmy kontynuować rozmowy, jeśli czujemy, że gniew wciąż ma dość energii, aby przejąć kontrolę nad tym, co mówimy. W tym momencie bardzo ważne jest, aby milczeć i czekać, aż napięcie spadnie. Pamiętaj, że gdy coś wypowiadane jest z złości, druga osoba często nie pamięta nawet usłyszanych słów. Gdy dochodzi do przemocy słownej po prostu tracimy kontakt.

Tak więc ton i nastawienie są często ważniejsze niż wiadomość jaką chcemy przekazać. Będzie ona bezużyteczna, jeśli nie dotrze do odbiorców.

Gdy już ochłoniesz, wyraź powód odpowiedzi. Przedyskutujcie to. Staraj się wyrażać siebie dokładnie i wyraźnie. Nie ukrywaj niczego, ale zawsze zachowuj samokontrolę. W ten sposób będziecie w stanie lepiej się wysłuchać nawzajem, a odbiorca wiadomości potraktuje ten temat z powagą, na jaką zasługuje.

Praca nad naszą komunikacją jest tego warta. Wyrażanie siebie to cenna umiejętność. Każdy, kto rozwinie tę umiejętność, będzie miał lepsze relacje, zarówno osobiste, jak i zawodowe. To nie jest takie trudne. Wymaga tylko stałego wysiłku i świadomej, celowej praktyki.

Scroll to Top