Zarządzanie stresem - 7 wskazówek jak sobie z nim radzić

Zarządzanie stresem - 7 wskazówek jak sobie z nim radzić

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2018

Zarządzanie stresem. Stres jest jednym z największych problemów we współczesnym świecie, szczególnie w bardziej rozwiniętych ekonomicznie miejscach. Nie jest łatwo zachować spokój w świecie, który pędzi przed siebie. Nie jest też łatwo poradzić sobie z hałasem i wrogością dzisiejszych dużych miast. Z tego powodu radzenie sobie ze stresem nie jest łatwym zadaniem.

Zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej stres może powodować uszkodzenie umysłu i ciała. Wiele chorób fizycznych wynika z nadmiernego stresu. Jednocześnie blokuje on nasze umysły, więc nie jesteśmy w stanie jasno myśleć, co z kolei źle wpływa na nasze relacje.

Nie obawiaj się jednak. Zarządzanie stresem jest możliwe dzięki kilku prostym metodom. Wszystko sprowadza się do zatrzymania się na chwilę i zastosowania kilku sztuczek, które wyjaśnimy poniżej.

“Odpocznij; pole, które odpoczywa, daje obfite plony. “

-Owidiusz-

Ludzie nad krawędzią.

Zarządzanie stresem – przydatne metody

1. Zidentyfikuj moment, w którym rozpoczął się stres

Rozpoznanie stresu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Często zauważamy, że jesteśmy zestresowani, gdy osiągnęliśmy już wysoki poziom tego nieprzyjemnego zjawiska. Zarządzanie stresem wymaga wcześniejszego rozpoznania tego zjawiska.

Stres manifestuje się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Może szybko rosnąć lub utrzymywać się na tym samym poziomie, gdzieś w tle.

Fizycznymi objawami stresu są napięcie mięśniowe – zwłaszcza w szczęce, szyi lub barkach. Ponadto stres może powodować napięcie twarzy, często sprawiając, że usta zmieniają się w cienką kreskę.

Jeśli chodzi o stres na poziomie emocjonalnym, to pojawia się uczucie rozdrażnienia połączone z udręką. Te emocje mówią nam, że nadszedł czas, aby powstrzymać stres.

2. Używaj odpowiednich technik oddychania

Oddychanie jest czymś, co robimy cały czas, tak więc jest zawsze pod ręką jako narzędzie do radzenia sobie ze stresem. To doskonały sposób na przywrócenie spokoju w twoim życiu. Udowodniono, że powolny, rytmiczny oddech aktywuje nerw błędny. To właśnie on oddziałuje dobrze na stres.

Czasami wszystko, czego potrzebujesz, to znaleźć wygodną pozycję i głęboko oddychać. Staraj się skupić na płucach wypełniających powietrze. Następnie powoli wydychaj powietrze. Po dwóch lub trzech minutach stres się obniży

3. Skieruj swoją uwagę w inną stronę

Stres jest związany z reakcjami na walkę lub ucieczkę. Właśnie dlatego kierujemy całą uwagę na rzecz, która spowodowała napięcie.

Im bardziej skupisz się na tych źródłach niepokoju, tym bardziej się zestresujesz.

Dlatego tak ważne jest, aby skierować swoją uwagę w inną stronę . Przyjrzyj się czemuś, co znajduje się w pobliżu. Spróbuj opisać to mentalnie, z jak największą liczbą szczegółów.

Drzwi w chmurach.

Następnie powtórz to samo ćwiczenie z dwoma innymi obiektami. Pomoże Ci to w radzeniu sobie ze stresem, regulowaniu impulsów i rozszerzaniu twojej bezpośredniej emocjonalnej perspektywy.

4. Popatrz na relaksujący obraz

Obrazy przekazują swoim obserwatorom pewne wrażenia. Dlatego dobrze jest zawsze mieć pod ręką zdjęcie lub inny obraz czegoś relaksującego. Dobre będą krajobrazy, szczególnie opuszczonych miejsc, związane z zimną pogodą, dużą ilością zieleni lub sporą ilością wody.

Kiedy czujesz się zestresowany, patrzenie na te obrazy pomoże Ci się zrelaksować. Jest to również sposób na skupienie się na czymś przyjemnym, co zmniejsza niepokój.

5. Zinterpretuj na nowo swoje doznania

Czasami koncentrowanie się na stresie tylko pogarsza sytuację. Czujesz zbyt wiele cierpienia i chcesz się go pozbyć tak szybko, jak to możliwe. Ponieważ nie zawsze jest to łatwe, odczuwasz coraz większy lęk, zamiast starać się uspokoić.

Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować i zaakceptować nasz stres, a następnie rozpocząć stosowanie metod kontrolowania go.

Postaraj się rozpoznać wszystkie sytuacje w jakich pojawia się stres. Co czujesz w swoim ciele? Jak czujesz się siedząc czy stojąc? Jak szybko bije ci serce? Jakie myśli przychodzą ci do głowy?

Te pytania pomogą Ci ponownie zinterpretować to, co czujesz. Wtedy uczucie napięcia może stopniowo się rozproszyć.

6. Przyjmij antystresową postawę fizyczną
Mężczyzna w polu pszenicy.

Istnieją postawy stresowe i postawy antystresowe. Ta pierwsza, na przykład, to siedzenie ze skrzyżowanymi nogami i wykrzywianie ciała. Poruszanie noga w rytmicznym tempie również może być oznaką stresu. Zgarbione plecy i napięte mięśnie twarzy to kolejny znak.

Z drugiej strony, stanie z wyprostowanymi plecami i poruszanie twarzą pomoże w radzeniu sobie ze stresem. Jest to pozycja, która daje pewność i bezpieczeństwo. Według badań przeprowadzonych przez Health Psychology, ta pozycja również hamuje produkcję kortyzolu.

7. Wykonuj proste ćwiczenie przy użyciu rąk

Udowodniono, że zaciskanie pięści obu dłoni, a następnie ich otwieranie zmniejsza stres. Jest to gest oznaczający agresje, dlatego też pomaga uwolnić napięcie.

Wszystkie te drobne sztuczki są bardzo skuteczne w radzeniu sobie ze stresem. Odczuwanie go jest czymś całkowicie normalnym we współczesnym świecie, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście. Ważne jest nie pozwolić, by stres przejął nad nami władanie, a zamiast tego używać do kontrolowania go odpowiednich narzędzi.

Zarządzanie stresem - zaciśnięte dłonie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.