Wykorzystanie psychologii przeciwko terroryzmowi: sprawa Guantanamo

We wszystkich wojnach, nawet w czasach starożytnych, psychologia była używana do walki z wrogiem. Jednakże sprawa Guantanamo jest wyraźnym krokiem wstecz, ponieważ za pozwoleniem władz wykorzystano w większym stopniu brutalność niż wiedzę psychologiczną.
Wykorzystanie psychologii przeciwko terroryzmowi: sprawa Guantanamo

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2020

We wszystkich wojnach, nawet w czasach starożytnych, używano psychologii do walki z wrogiem. Jednakże sprawa Guantanamo jest wyraźnym krokiem wstecz, ponieważ za pozwoleniem władz wykorzystano w większym stopniu brutalność niż wiedzę psychologiczną.

Psycholog James E. Mitchell był przesłuchiwany w procesie wojskowym w sprawie Guantanamo, a jego wypowiedzi wywołały powszechne przerażenie. Mówiono o wykorzystywaniu psychologii przeciwko terroryzmowi, a Mitchell nie tylko przyznał, że wykorzystywał swoją wiedzę do torturowania więźniów, ale dodał, że zrobi to ponownie.

Pamiętajmy, że koncepcja walki z terroryzmem stała się popularna i zmasowa na po atakach 11 września w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to swego rodzaju wypowiedzenie wojny, w szczególności przeciwko nieregularnym grupom zbrojnym na Bliskim Wschodzie.

Doprowadziło to między innymi do inwazji na Afganistan. Prześladowania członków tych nieregularnych grup spowodowały aresztowania wielu z nich, a następnie zamknięcie ich w bazie wojskowej w Guantanamo.

Najpierw za pośrednictwem WikiLeaks, a następnie za pomocą innych środków, pojawiły się doniesienia o torturowaniu więźniów z pomocą psychologów w Guantanamo .

“Mogą torturować moje ciało, łamać kości, a nawet mnie zabić. W ten sposób dostaną moje ciało. Nie moje posłuszeństwo.”

-Gandhi- –

Sterowanie

Dwóch psychologów w sprawie Guantanamo

Wszystko zaczęło się, gdy znaleziono słynny ,,Podręcznik z Manchester”. W rzeczywistości był to przewodnik Al Kaidy dla ich zwolenników i wskazywał, między innymi, jak można kłamać podczas przesłuchania. Psychologowie James E. Mitchell i Bruce Jessen dokonali analizy tego dokumentu i przekazali go władzom amerykańskim.

Wszystko wskazuje na to, że zwrócono uwagę na ich zdolność do radzenia sobie z metodami Al Kaidy podczas przesłuchań. W tym czasie oboje pracowali jako psychologowie i instruktorzy w szkole Przetrwania, Unikania, Oporu i Ucieczki (SERE) Sił Powietrznych USA.

Ich zadaniem było szkolenie amerykańskich żołnierzy, aby stawiali opór różnym naciskom, na jakie mogliby być narażeni, gdyby zostali pojmani w konfrontacji zbrojnej. Dzięki analizie podręcznika z Manchester , praca tych psychologó w odwróciła się: musieli oni teraz wykorzystać swoją wiedzę do przesłuchiwania więźniów.

Obrzydliwe wykorzystywanie psychologii

Mitchell i Jessen występują teraz jako eksperci od psychologii stojący za torturowaniem więźniów w sprawie Guantanamo. Jednakże, jeśli przyjrzeć się uważnie, ich praca to tak naprawdę uży wanie barbarzyńskich metod, które istnieją od setek lub tysięcy lat, i uzasadnienie ich użycia teorią psychologiczną.

Według tych ,,ekspertów” to, co zrobili, to zastosowanie teorii wyuczonej bezradności. Teorię tę sformalizował psycholog Martina Seligman w 1967 roku. Ciągłe karanie prowadzi do wyuczenia u danej osoby biernego zachowania wobec agresora, przy zaszczepionym założeniu, że nie ma ona jak odpowiedzieć na te ataki.

Mitchell i Jessen dokonali surowej interpretacji tej teorii i w ten sposób stworzyli coś, co nazwali “zaawansowanymi technikami przesłuchań”. Było to nic innego jak systematyczne fizyczne znęcanie się w ramach izolacji, pozbawiania snu i żywności, a wszystko to miało na celu złamanie woli zatrzymanych.

Naprawdę nie było w tym żadnej innowacji, tylko sadyzm.

Ręce więźnia

Niebezpieczeństwo związane z tymi precedensami

Ci dwaj psycholodzy nie mówili nawet językiem więźniów, ale osobiście zaangażowali się w tortury. Sami przez wiele godzin stosowali takie procedury, jak topienie i kaleczenie skóry głowy.

Najbardziej niepokojące ze wszystkiego są oznaki, że nawet wtedy nie osiągnęli swojego celu: wielu więźniów stawiało opór i nie mówiło tego, czego tamci chcieli się dowiedzieć.

Teraz, gdy w sprawie Guantanamo toczy się proces pięciu więźniów, Mitchell wezwano do złożenia zeznań w charakterze świadka, ale nie postawiono mu żadnych zarzutów. On i jego kolega Jenssen zarobili na swojej pracy 81 milionów dolarów.

Obu chroni klauzula z pięcioma milionami dolarów na ewentualne pozwy przeciwko nim. Jednak ich procesy nigdy się nie odbędą, ponieważ sprawa Guantanamo jest otoczona całkowitą bezkarnością.

To wstrząsające, że jedna z największych potęg na świecie sponsoruje i zachęca do tak okrutnych praktyk. Tragiczne jest również to, że nie psychologia, ale autorytet i nazwa psychologii są używane do przeprowadzania barbarzyńskich działań.

To może Cię zainteresować ...
Edukacja społeczna w środowisku więziennym – czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Edukacja społeczna w środowisku więziennym – czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?

Więzienna edukacja społeczna to nie zwykłe wyzwanie. Jest to również podstawowe prawo, które powinna dążyć do rozwoju autonomii każdej osoby pomimo...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez Gónzalez, M., & Rodríguez-Villasante y Prieto, J. L. (2002). El caso de los detenidos de Guantánamo ante el derecho internacional humanitario y de los derechos humanos. Revista Española de Derecho Internacional, 11-40.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.