Wygrać z depresją - co robią ludzie, którym się to udało

Wygrać z depresją - co robią ludzie, którym się to udało
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Ludzie, którym udało się wygrać z depresją, wiedzą, że czasami ciało nie radzi sobie z duszą. Są również bardzo świadomi, że nawroty depresji są częste. Ten zimny cień wciąż czai się w ukryciu. Co ważne po wyjściu z tego tunelu, jest wiele zasobów, których nie wahają się stosować codziennie. Dobre podejście, odporność i pozytywne nastawienie są najlepszą pomocą.

Niektórzy uważają depresję za grypę umysłu. Jej występowanie jest coraz częstsze, zupełnie jak coraz bardziej oporny “szczep”, który powoduje spustoszenie, i który często przeżywa się w ciszy i izolacji. Dane mówią, że mniej niż 40% osób podejmuje decyzję o zwróceniu się o pomoc do profesjonalistów. Zazwyczaj to mężczyźni mają najwięcej oporów przed poproszeniem o wsparcie ekspertów, by wygrać z depresją.

“Twoje emocje nie powinny cię paraliżować. Nie powinny się bronić. Nie powinny uniemożliwiać ci bycia tym, kim możesz być”

-Wayne W. Dyer-

Jednak poza danymi i faktem, że WHO już uważa depresję za epidemię, istnieje inny równie ważny czynnik. Mowa o nawrotach. Badania mówią nam, że nawrót, po całkowitej remisji, występuje w 50% przypadków. Oznacza to, że ryzyko jest oczywiste. Dlatego priorytetem jest, aby zarówno profesjonaliści, jak i sami pacjenci ustanawiali plan zapobiegania nawrotom.

Ten plan to nic innego, jak kształtowanie zdrowszego fizycznego i emocjonalnego stylu życia. Odnosi się do naszego codziennego życia, w którym powinniśmy stosować szereg strategii, podejść i zachowań, dzięki którym możemy zminimalizować efekt stresorów i stworzyć odpowiednie podejście psychologiczne.

kobieta z otwartymi ramionami

Co robią ludzie, którym udało się wygrać z depresją?

Ludzie, którym udało się wygrać z depresją nie są stworzeni ze specjalnego materiału. Nie są super-kobietami ani super-mężczyznami. Są przyjaciółmi, krewnymi, współpracownikami, nastolatkami, a nawet dziećmi, które pozwoliły sobie pomóc, wiele nauczyły się z procesu i zaczęły inaczej traktować życie.

Ta zdobyta wiedza nie powinna popaść w zapomnienie. Osoby te rozumieją też, że depresja jest chorobą przewlekłą. Jako taka wymaga od nas inteligencji, zaangażowania i umiejętności w zarządzaniu emocjami i myślami. Oznacza nauczenia się życia z cieniem, ale nie pozwolenie mu na określenie nas w żadnym momencie. Zobaczmy poniżej, jakie strategie stosują osoby, którym udało się wygrać z depresją.

1. Walczą z apatią nowymi zainteresowaniami

Smutek, utrata zainteresowania i apatia. Te emocje są częścią wielu depresji. Jeśli znowu damy się złapać w ich sieci zostaniemy ponownie uwięzieni w depresji i to ona znowu przejmie kontrolę. Dlatego też ci, którzy już raz przeszli tę drogę i udało im się z niej wrócić, mają już swoje sposoby, które prawdopodobnie znowu im się przydadzą. Dlatego, gdy pojawia się apatia i zmęczenie, które usypiają umysł i ciało, musimy reagować.

  • Szukanie nowych zainteresowań: zapisywanie się na kursy, włączenie nowych zajęć do swojej rutyny.
  • Wprowadzenie zmian w codziennych nawykach, aby na nowo odnaleźć motywację.
  • Dzielą swój czas z pozytywnymi ludźmi, z dobrymi przyjaciółmi

2. Rozpoznają wyzwalacza: mówią nie obsesywnemu myśleniu

Obsesyjne, negatywne myśli to podstawa depresji. Są to momenty, kiedy zaczynamy obsesyjnie analizować błędy, wydarzenia, przyciągać pecha i ciemne chmury. To nie właściwa droga .

Ludzie, którzy przezwyciężyli depresję wiedzą, że terapia poznawcza w tych przypadkach jest bardzo pomocna. Należy zmienić nastawienie, przerwać cykl negatywnych myśli i ustanowić wyjścia dla negatywności.

tęczowe oko

3. Budzą się rano i mają cel

Budzenie się rano bez celu to spisanie dnia na straty. Otwarcie oczu bez motywacji to rozpoczęcie tego dnia z wyłączonym sercem. Z umysłem bez ochoty do życia.

Jeśli chcemy uniknąć nawrotów, musimy ustalić cele, konkretne cele. Czasami mogą być tak proste, jak popołudnie tylko dla siebie, kupienie nowej książki, zarezerwowanie wycieczki, wyjście na miasto.

4. Nauczyli się mówić “nie”

Zastosowanie filtrów w naszym najbliższym otoczeniu jest kluczem do zdrowia. Jeśli pozwalamy, by życie toczyło się samo, wszystko może runąć. Ponadto jedną z najczęstszych przyczyn depresji jest przekonanie, że sami damy sobie radę ze wszystkim. Myślenie, że dobra relacja ze wszystkimi jest synonimem dobroci, jest bez wątpienia kolejnym błędem, który całkowicie niszczy naszą wewnętrzną równowagę.

Ludzie, którzy przezwyciężyli depresję, rozumieją, że w swoim codziennym życiu muszą ustanawiać grancie. Mówienie “nie”, kiedy tak czują i “tak”, kiedy mają ja to ochotę, jest ćwiczeniem dobrego samopoczucia.

5. Ćwiczenia każdego dnia

Ciało poruszające się każdego dnia pozostawia na boku swoje smutki. Kto chodzi, tańczy, pływa, skacze lub ćwiczy daje ciału potężną dawkę endorfin, poprawia krążenie i dotlenia mózg. Wszystko to przekłada się na wyższy poziom serotoniny, hormonu, który chroni nas przed smutkiem.

6. Dobrze się odżywiają

Dobra dieta nie jest antidotum na zaburzenia depresyjne. Może jednak nam pomóc z kilku powodów: interesujemy się czymś, martwimy się o przestrzeganie prawidłowej diety, przygotowujemy nowe potrawy…

Włączenie do naszego życia zrównoważonej diety, dzięki której uzyskamy właściwą ilość tryptofanu, magnezu, przeciwutleniaczy oraz witamin pomoże nam w produkcji serotoniny.

7. Mindfulness jako walka z nawrotem choroby

Sprawdzonym sposobem zapobiegania remisjom w depresji jest praktykowanie Mindfulness. Co więcej, istnieją liczne badania, które potwierdzają korzyści Mindfulness jako strategii psychologicznej, która pomaga zmniejszyć poziom stresu i napadów lękowych w naszym codziennym życiu.

  • Ta technika medytacji pomaga nam być bardziej świadomymi naszych emocji.
  • Przełamujemy krąg obsesyjnego myślenia.
  • Zmniejsza się fizyczny dyskomfort związany ze stresem.
  • Pozwala nam zastanowić się nad przeżyciami, aby podejmować lepsze decyzje i nadawać priorytety.
  • Dzięki mindfulness badamy inne opcje, budzimy naszą kreatywność, naszą intuicję, aby odkrywać siebie jako ludzi.
lilie na wodzie

Podsumowując, każda osoba musi znaleźć swoją strategię, swoją wewnętrzną muzykę. Konieczne jest, abyśmy znaleźli naszą własną moc i narzędzia, które najlepiej działają, aby pomóc nam odłożyć na bok apatię, depresję i dyskomfort życia w depresji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.