Wszystkowiedzący - jak sobie z nimi radzić?

Wszystkowiedzący - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2018

Wszystkowiedzący często powodują problemy w relacjach osobistych lub zawodowych. Ich zachowanie nas irytuje: być może mają więcej wiedzy i doświadczenia niż my/inni, ale to nie daje im prawa do poruszania się po świecie tak, jakby wiedzieli wszystko, tak jakby zawsze mieli rację. To właśnie ta postawa tak bardzo nas irytuje.

W miejscu pracy, niestety, większość pracowników spotyka co najmniej jednego towarzysza lub szefa, który zna się na wszystkim i wie wszystko. Wszystkowiedzący w pracy staje się prawdziwą torturą, która może utrudnić nasz rozwój zawodowy, a nawet spowodować, że odejdziemy z pracy.

Jak radzić sobie z wszystkowiedzącymi

Aby móc poradzić sobie z wszystkowiedzącymi pomocne mogą być następujące strategie:

1. Staraj się być wyrozumiały

Ten kolega z pracy może być irytujący, ale pamiętaj, że jego zachowanie może być spowodowane brakiem wiary w siebie lub głębszym osobistym problemem. Zamiast się denerwować, niezależnie od tego, jak bardzo masz na to ochotę, nie szukaj konfrontacji, ale empatii, by zmienić sposób, w jaki się do Ciebie odnosi. Jeśli pokażesz mu, że droga, którą wybrał nie jest odpowiednia to ta osoba powinna zdecydować, czy z niej zawrócić.

rozmawiające kobiety

2. Wybieraj Twoje bitwy

Radzenie sobie z wszystkowiedzącym może być wyczerpujące i czasami najlepsze, co możesz zrobić, to zignorować ich “użyteczne” porady. Dlatego odpowiadaj na ich komentarze za pomocą prostego “dziękuję za sugestię” zamiast wdawać się w długą dyskusję.

3. Popieraj się przykładami

Dobry lider lub szef musi wiedzieć, że w wielu przypadkach dobrze jest czegoś nie wiedzieć. Czasami jest to wręcz wskazane. Powiedzenie “Nie wiem, ale poszukamy odpowiedzi lub jakiegoś dobrego pomysłu” pokazuje, że jesteś elastyczny i otwarty na opinie innych. Powiedzenie “Nie wiem” może także wzbudzić zaufanie, pokazując otwartość, wrażliwość i uczciwość.

4. Przygotuj argumenty

Jeśli przygotowujesz prezentację, sprzedajesz Twój pomysł lub wybierasz się na spotkanie, ufaj Twoim argumentom. Sprawdź swoje źródła i fakty. Im więcej masz wiedzy, tym bardziej skomplikowane będzie dla wszystkowiedzącego wywyższenie się.

Kiedy jesteś na spotkaniu, trzymaj się programu, który powinien zostać upubliczniony z wyprzedzeniem i podaj konkretną ilość czasu na każdą interwencję. Przygotuj dane i statystyki na papierze, więc jeśli wszystkowiedzący Ci przerwie, będziesz miał coś na piśmie, aby podzielić się z zespołem. Im lepiej się przygotujesz, tym mniej miejsca będzie dla wszystkowiedzącego w Twojej przestrzeni.

Pozytywną rzeczą jest to, że jeśli zatrzymasz go dwa lub trzy razy, przestanie się tak przy Tobie zachowywać. Pamiętaj, że ludzie zazwyczaj nie powtarzają tych zachowań, które nie zakończyły się sukcesem.

5. Zachowaj poczucie humoru

Wszechwiedzący mogą łatwo się obrażać, a czasami nawet być agresywni. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to postawić ich pod ścianą. Dlatego też, choć używanie sarkazmu w rozmowie z wszystkowiedzącym może być bardzo kuszące, z pewnością przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Zamiast tego weź głęboki oddech i powiedz: “Nie wiedziałem. Jakie to zabawne!”. Śmiej się i pamiętaj, że często Twoje zachowanie jest nieszkodliwe i że w rzeczywistości to nic nie znaczy. Przyjazny komentarz może złagodzić wszelkie napięcia.

6. Zadawaj pytania

Okazuj szacunek, ale zadawaj też szczegółowe pytania, aby “obrać warstwy” wszystkowiedzącego. Zapytaj, dlaczego uważa, że coś jest prawdą lub jakie są jego źródła. Zadawanie bezpośrednich pytań na temat konkretnych szczegółów może nauczyć wszystkowiedzącego, że należy się doinformować, zanim zaczniesz mówić. 

7. Krytykuj konstruktywnie zachowanie osoby wszystkowiedzącej

Możliwe jest, że wszystkowiedzący mogą nie mieć pojęcia o faktycznym wpływie ich nastawienia na innych. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, rozważ ostrożną i taktyczną prywatną rozmowę. Ważne jest to, aby druga osoba czuła się zmotywowana do analizy swojego nastawienia, a nie atakowana. W tym ostatnim przypadku możemy go zniszczyć lub uzyskać efekt odwrotny, czyli spotęgowanie jego nieznośnego zachowania.

Pamiętaj, że wszystkowiedzący mogą być bardzo niepewni, więc może to być cios dla ich ego. Przypomnij mu, jak ważny jest dla zespołu, ale, co ważniejsze, przypomnij mu, jak ważne jest, aby inni mieli przestrzeń, w której mogą dobrze współpracować.

kobieta śmiejąca się z partnera

8. Unikaj angażowania szefa jeśli wszystkowiedzący nie jest zagrożeniem dla Twojej pracy

Jeśli nie masz wyboru, zachowaj pozytywny ton i zamiast narzekać na osobę, skup się na tym, co chcesz zrobić, aby upewnić się, że praca jest dobrze wykonana. Jeśli sytuacja stanie się naprawdę nie do zniesienia, porozmawiaj o tym ze swoim szefem i daj mu znać, jak zachowanie wszystkowiedzącego wpływa na zespół i środowisko pracy.

To tylko niektóre ze strategii, które mogą nam pomóc. Jednak radzenie sobie z wszystkowiedzącymi to przede wszystkim ćwiczenie cierpliwości, w którym biorą udział nasza inteligencja emocjonalna i zdolności komunikacyjne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.