Trudna osobowość: czy jesteś jedną z nich?

Trudna osobowość: czy jesteś jedną z nich?

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2017

Każdego dnia odkrywamy nową osobowość, z którą musimy nauczyć się żyć, nawet jeśli nie bardzo mamy na to ochotę. Czasami ludzie wokół nas mogą okazać się toksyczni i musimy zadecydować czy będziemy im na to pozwalać, czy raczej okażemy się wystarczająco silni, by ich osobowość nie miała na nas wpływu.

“W sercu każdej osobowości leży pragnienie bycia kochanym bez potrzeby spełniania żadnych warunków.”

-Paul Tournier-

Dzisiaj przebadamy różne typy, jakie może obrać osobowość oraz co wpływa na ich powstanie. Na przykład, kto nie zna kogoś wrogo nastawionego do reszty, typowego mazgaja, który na wszystko narzeka lub napuszonego zarozumialca?

Być może jakaś osobowość, którą zaraz będziemy odkrywać, opisuje właśnie Ciebie, możliwe też, że przynajmniej raz poczułeś wpływ osoby o powyższych cechach. Cokolwiek to jest, warto być świadomym owych wzorców osobowościowych.

dziewczyny i chłopiec

Osobowość pt. “Wiem wszystko”

Bez wątpienia spotkałeś kogoś w szkole lub pracy, kto jest typowym mądralą; osoba przechwalająca się tym, jak łatwo może wybrnąć z każdej trudnej sytuacji. Ta osobowość dzieli się na dwa podtypy, które myślą lub przynajmniej wydaje się, że myślą, iż wiedzą wszystko.

Pierwszy typ to osoba, która tak naprawdę nie wie nic, a przynajmniej bardzo mało. Mimo to twierdzi, że jest mądrzejsza niż cała reszta.

Druga osobowość, to ktoś naprawdę inteligenty, który może wiedzieć prawie wszystko. Problem polega na tym, że jego zapał do bycia lepszym od innych uczynił go samolubnym oraz rozebrał z jakiejkolwiek pokory.

Jeżeli wszedłeś w kontakt z zarozumialcem, wiesz, że ludzie ci mają tendencję do wytykania wad i błędów innych; nie tylko Twoich, ale i każdej innej osoby.

Osobowość pt. “Niczego nie potrafię zrobić jak należy”

Ten typ osobowości charakteryzuje tych, którzy wszystko widzą w czarno-białych barwach. Tak jakby cały świat pokrywała wielka ciemna chmura deszczowa. To rodzaj ludzi, którzy nigdy nie widzą tej pozytywnej strony, w zamian dostrzegają nieistniejące przeszkody i bariery na swojej drodze.

Pesymizm idzie często ramię w ramię ze złością. Taka osoba może być zniechęcona lub smutna, lecz zwykle sprawia wrażenie, jakby trawiła ją ciągła nienawiść do otaczającego ją świata.

To bardzo ważne nie dać się zachwiać takiej osobowości, która może tylko wrzucić nas w głębiny rozpaczy i depresji, aż sami zaczniemy wszystko widzieć w czarnych barwach.

“Pesymista widzi trudność w każdej szansie; optymista widzi szansę w każdej trudności.”

-Winston S. Churchill-

Jeżeli zostałeś dotknięty przez tą osobowość i czujesz się obezwładniony jej pesymizmem, otocz się ludźmi, których optymizm wydaje się być niewyczerpalnym źródłem. Tylko wtedy będziesz w stanie zobaczyć światło, po długim zanurzeniu w ciemności.

smutna buźka

Osobowość pt. “Być albo nie być…oto jest pytanie”

Czy uważasz się za osobę niezdecydowaną? Jeśli tak, cóż, prawdopodobnie pasujesz do tego typu osobowości, który ma poważny problem z podejmowaniem decyzji.

Niezdecydowani ludzie są bardzo analityczni, jednocześnie obawiając się ryzyka. Zwątpienie zawsze gdzieś tam czyha, sprawiając, że czują się niepewni swoich życiowych wyborów.

Jeżeli jesteś tego typu osobą, która zawsze siedzi cicho w obawie przed kpiącym wzrokiem innych ludzi, lub która zawsze wątpi w różne aspekty swojego życia, jesteś po prosty niezdecydowany.

To utrudnia sprawę innym, którzy nie mogą na Ciebie liczyć, jeśli chodzi o pewne kwestie. Nigdy nie wiedzą czy jesteś pewien tego, co mówisz, czy zamierzasz zmienić zdanie, lub czy nie podążysz za tłumem.

“Nie ma bardziej nieszczęśliwej istoty niż ta, w której nic nie jest stałe, prócz niezdecydowania.”

-William James-

Czy znasz jakąś inną trudną osobowość? Co myślisz o tych powyższych? Niezależnie od tego czy spotykamy je u innych, czy rozpoznajemy je w sobie, ważna jest świadomość, że każda z nich ma swoje wady i zalety. To bardzo pomocne znać różnice między nimi oraz wiedzieć jak mogą one na nas wpływać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.