Więź z partnerem - otwartość a odczuwanie bólu

Kiedy doświadczamy odrzucenia lub strachu przed odrzuceniem, często przedkładamy samoobronę nad więź z partnerem. Jednak samoobrona jest zawsze najlepszą drogą do budowania silnego i zdrowego związku.
Więź z partnerem - otwartość a odczuwanie bólu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Więź z partnerem oznacza podejmowanie ryzyka. Oznacza to pozostawienie siebie otwartego na odrzucenie i zranienie. Mimo to miłość jest zwykle wystarczającą motywacją do podjęcia tego ryzyka. Nie zdając sobie z tego sprawy, pokładasz zaufanie w innej osobie. Dlatego psychologiczne koszty odrzucenia rosną, gdy więź między parą staje się silniejsza i bardziej współzależna.

Emocjonalny wpływ bycia odrzuconym może być ogromny. Ból jest jeszcze bardziej intensywny, gdy para polega na sobie nawzajem, dlatego wiele osób będących w związku za wszelką cenę chroni swoją niezależność. Mimo to każdy ma podstawową potrzebę nawiązywania znaczących relacji z innymi.

Więź z partnerem polega na stawaniu się bezbronnym

W każdym związku normalne jest obnażanie tych aspektów siebie, których nie lubisz. To normalne, że zdarzają się chwile, w których ujawniają się twoje wątpliwości i niepewność. Dlatego w zdrowym związku pokazanie, że jesteś wrażliwy, delikatny lub daleki od doskonałości, zwykle pomaga budować zaufanie.

Taka otwartość pokazuje, że nie chcesz chować się za maską. Jednak zwiększa również ryzyko konieczności radzenia sobie z odrzuceniem.

Dwie głowy i dwa serca

Kiedy zaufasz partnerowi, aby mógł cię wspierać, istnieje ryzyko, że ostatecznie nie zapewni Ci oczekiwanego wsparcia. W konsekwencji zostaniesz zraniony. To egzystencjalny dylemat współzależności. Aby nawiązać zdrowe relacje z innymi, musisz być otwarty na odrzucenie i zranienie.

System regulacji ryzyka

System regulacji ryzyka może pomóc w radzeniu sobie z bólem odrzucenia. Potrzeba poczucia się docenionym i wspieranym przez innych popycha ludzi do budowania silniejszych relacji z partnerem. Jednak ryzyko odrzucenia zwiększa potrzebę ochrony. Ten system regulacji obejmuje stosowanie trzech rodzajów „zasad awaryjnych”, w zależności od okoliczności:

  • System reguł „oceny”. Możesz analizować sytuacje, w których musisz polegać na partnerze. To pomaga zobaczyć, jak bardzo Cię akceptuje i do jakiego stopnia idzie na kompromis. Czy on bierze pod uwagę twoje potrzeby?
  • System reguł „sygnalizacji”. Pomaga on zrozumieć, co myślisz o wsparciu, które otrzymujesz od partnera lub o jego odrzuceniu. Opiera się to na dobrych lub bolesnych uczuciach wywołanych wsparciem lub odrzuceniem partnera. Chodzi o uczucia wzrostu lub straty, które wpływają na poczucie własnej wartości.
  • System reguł „regulacji zależności”. Kiedy już zrozumiesz tę akceptację lub odrzucenie, ten system pokaże, czy jesteś podatny na zagrożenia. W konsekwencji wpływa on na Twój związek zależności z partnerem.

Uzależnienia, dylematy i relacje międzyludzkie

Uzależnienie w romantycznym związku jest normalne. Działania jednej osoby w związku często mogą ograniczać lub wzmacniać zdolności drugiej. Konflikty interesów mogą stanowić problem, dlatego konieczne są kompromisy i ponoszenie ofiar.

To przykład tego, jak na co dzień oddajesz swój dobrostan psychiczny w ręce partnera. Te małe rzeczy mogą skłonić Cię do skorzystania ze wspomnianego systemu regulacji ryzyka, aby poradzić sobie z odrzuceniem i zranieniem.

To te wydawać by się mogło, przyziemne rzeczy, które sprawiają, że myślisz o tym, jak bardzo ceni Cię partner. Pokazują, czy ta osoba pomaga Ci się rozwijać, czy sprawia, że czujesz się zagubiony. Pomagają również zmodyfikować stopień uzależnienia emocjonalnego od tej osoby w przyszłości.

Znaczenie poczucia wartości

Sytuacje, w których musisz polegać na partnerze, stawiają pod znakiem zapytania, czy jest on w stanie odpowiedzieć na twoje potrzeby. Podkreślają zagrożenie odrzuceniem w romantycznym związku. Więź w związku zależy od tego, w jakim stopniu jedna osoba może poradzić sobie z wrażeniem, że druga osoba nie dba o jej potrzeby.

Kiedy czujesz się niedoceniany przez partnera, nie trzeba wiele, aby zacząć zarządzać ryzykiem zranienia. Priorytetem staje się wtedy samoobrona.

Z drugiej strony, kiedy czujesz się ceniony, możesz nie odczuwać takiej samej potrzeby zarządzania tym ryzykiem. Jeśli czujesz, że istnieje ryzyko, spróbujesz połączyć się ze swoim partnerem. Spróbujesz znaleźć inne sposoby, aby się do niego zbliżyć, zamiast się chronić.

Para w ciasnym uścisku. Więź z partnerem

To działa w obie strony

Obaj partnerzy są w stanie zarządzać ryzykiem zranienia w taki sposób. Oboje mogą zdecydować się na ochronę siebie (stając się coraz bardziej niezależni) lub próbować stworzyć silniejszą więź (stając się bardziej zależni).

Ważne jest, aby móc zarządzać ryzykiem, aby czuć się w miarę bezpiecznie w kontekście, w którym jesteś stale narażony. Twoje romantyczne relacje i twoje zależności mają duży wpływ na Twoje cechy osobiste.

Odrzucenie boli ze względu na swoje symboliczne przesłanie. Sprawia, że ludzie czują, że przyszłość ich związku z partnerem jest niepewna. Jeśli skupisz się na ochronie siebie, być może ze względu na wcześniejsze doświadczenia, na utrzymywaniu bliskich relacji z partnerem, wszystkim, co osiągniesz, będzie podtrzymywanie lęków.

„Ze wszystkich form ostrożności ostrożność w miłości jest prawdopodobnie najbardziej zgubna dla prawdziwego szczęścia”.

-Bertrand Russell-

Tworzenie więzi – odłóż na bok zmartwienia

Badania wykazały, że utrzymywanie relacji z partnerem zaspokaja potrzeby dorosłego człowieka. Ciekawe jest to, że te relacje mogą również powodować największy niepokój, ze względu na możliwość odrzucenia.

Badania przeprowadzone przez psychologa społecznego Sandrę L. Murray wykazały, że aby być naprawdę szczęśliwym, należy odłożyć na bok wszelkie obawy związane z odrzuceniem. Według badań powinieneś podejmować ryzyko, tworząc prawdziwe relacje z tymi, na których możesz polegać emocjonalnie. Wnioski Murraya można znaleźć w artykule „Optymalizacja pewności: system regulacji ryzyka w relacjach”, opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA).

W każdym razie ważne jest, aby pamiętać, że każdy związek będzie przyjemniejszy, jeśli priorytetowo postawisz na więź z partnerem, zamiast minimalizować ryzyko odrzucenia i bycia zranionym w przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.