Związki natury romantycznej są niezwykle istotne. Ale dlaczego ludzie, którzy się w nich znajdują, często cierpią? Mogą za to odpowiadać wielkie oczekiwania w związku, które nie są spełnione.
W umyśle każdego z nas tkwi wyobrażenie dotyczące perfekcyjnej historii miłosnej. Marzymy o kimś idealnym, o osobie, która ma wszystko, czego pragniemy w partnerze. Niestety rzeczywistość rzadko kiedy jest tak perfekcyjna jak nasze fantazje, a wielkie oczekiwania w związku mogą okazać się niebezpieczne.
Gdy zaczynamy się z kimś spotykać, często porównujemy go z naszymi fantazjami i doznajemy rozczarowania. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak możesz uniknąć problemów związanych z wielkimi oczekiwaniami w związku.
Dlaczego wielkie oczekiwania w związku wywołują problemy?
Ludzki umysł jest racjonalny, co stanowi przyczynę licznych cierpień. Albert Ellis, ojciec terapii racjonalno-emotywnej (REBT), stwierdził, że ból wywołuje nie to, co się nam przydarza, ale nasze myśli o tym, co nam się przydarza.
Zanim jeszcze rozpoczniemy nowy związek, mamy swoje wyobrażenia na temat tego, jaki powinien być. Kiedy nasz nowy partner różni się odrobinę od tego, czego oczekiwaliśmy, czujemy się zagubieni i rozczarowani. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy do tego dochodzi, to myśli typu “Nie mogę go znieść!” albo “Nie tego chciałam!”.
“Oczekiwania są przyczyną wszelkiego bólu serca.”
-William Szekspir-
Właśnie dlatego wielkie oczekiwania w związku są tak szkodliwe. Poza tym problem w końcu się zaostrzy, ponieważ nie mówimy drugiej osobie czego od niej oczekujemy. Niestety najczęściej spotykamy się z kimś i oczekujemy, że zgadnie jak chcemy, aby się zachowywał, gdy jest z nami.
Dlatego też kiedy nasz partner w końcu łamie jedną z naszych niewysłowionych zasad, złościmy się i odczuwamy frustrację. Ale czy naprawdę musimy się tak czuć?
Jak uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z wysokimi oczekiwaniami w związku?
Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym Twoje oczekiwania nie zniszczą Twojego związku:
1. Bądź odrobinę bardziej elastyczna
Czasami tworzymy listę zanim jeszcze rozpoczniemy poszukiwania partnera. Mamy serię wymogów, które dana osoba musi spełnić. Problem polega na tym, że ludzie rzadko kiedy są idealni. Tym samym mało kto będzie w stanie w pełni sprostać wymogom, które stawiamy przed naszym “idealnym” partnerem.
Dlatego też przestań próbować znaleźć kogoś, kto jest w 100% idealny. Zamiast tego postaraj się żyć chwilą. Posiadanie oczekiwań to jedno, ale przykładanie do nich nadmiernego znaczenia to zupełnie co innego. Pamiętaj, że wielkie oczekiwania w związku mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
2. Wyjaśnij co nie podlega dyskusji
Ale czy to oznacza, że nie powinnaś niczego wymagać od nowego partnera? Oczywiście, że nie. Musisz odkryć własne granice i rzeczy, które nie podlegają dyskusji. Kiedy to zrobisz, będzie Ci łatwiej wyjaśnić je drugiej osobie.
Dzięki temu Twój partner będzie wiedział, co Ci przeszkadza. To pomoże mu uniknąć robienia określonych rzeczy, których nie lubisz, ponieważ będzie ich świadom. Całkowita szczerość wobec partnera odgrywa niezwykle istotną rolę.
3. Odkryj granice swojego partnera
Jasne wyrażanie tego, co nie podlega dla Ciebie dyskusji jest ważne. Jednak aby związek był udany, musisz również odkryć granice swojego partnera. Najłatwiej jest to zrobić po prostu pytając go o nie.
Niestety nie każdy wie co odgrywa znaczącą rolę w jego dobrym samopoczuciu. Właśnie dlatego jeśli zauważysz, że Twój partner ma problem z powiedzeniem Ci co mu przeszkadza, pomóż mu odkryć te rzeczy.
“Nigdy nie idealizuj innych. Nigdy nie spełnią twoich oczekiwań. Nie analizuj nadmiernie swoich związków.”
-Leo Buscaglia-