Randkowanie online: 3 strategie na uniknięcie rozczarowań i cierpienia

Randkowanie online: 3 strategie na uniknięcie rozczarowań i cierpienia
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jednym z najczęstszych sposobów na znalezienie partnera lub nawiązanie romantycznego związku jest randkowanie online za pomocą różnych aplikacji lub stron internetowych. Ten sposób poznawania ludzi jest już w pełni akceptowany w naszym społeczeństwie.

Istnieje jednak kilka różnych zjawisk związanych z tym systemem randkowym. Wiele z nich zmieniło randkowanie online w drogę pełną przeszkód.

Dlatego w tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, dlaczego randkowanie online może być bardziej stresujące niż zwykłe randki. Damy Ci także 3 wskazówki, aby uniknąć złości, które czasami powodują te przeszkody, dzięki czemu możesz cieszyć się każdą randką, na której się znajdujesz.

Co sprawia, że ​​randkowanie online jest bardziej stresujące?

Randki online mogą być bardziej stresujące i bardziej wyczerpujące niż zwykłe randki. Dzieje się tak, ponieważ duża część procesu poznawania się nawzajem odbywa się za pośrednictwem wiadomości. To sprawia, że ​​wszystko jest dość bezosobowe i zimne.

Randkowanie online

Podczas gdy ludzie poznają się nawzajem za pomocą aplikacji lub serwisów randkowych, często pojawiają się trzy sytuacje: ghosting, ochłodzenie i odkładanie na później.

Ghosting

Termin „ghosting” jest używany do opisu sytuacji, w których po kilku randkach druga osoba nagle znika. Osoba, z którą się spotykałeś wydaje się być duchem. Nie odpowiadają na Twoje wiadomości. Mogą nawet zablokować Ci dostęp do ich sieci społecznościowych, dzięki czemu nie możesz nawet się z nimi skontaktować.

Dlaczego to się dzieje? W większości przypadków po prostu dlatego, że „duch” nie chce rozmawiać z Tobą twarzą w twarz i nie chce się przyznać, że już nie chce się z Tobą spotykać. Dlatego wybierają najłatwiejszą opcję i po prostu znikają bez śladu.

Ochłodzenie

Po drugie mamy „ochłodzenie”, w którym nie ma wyraźnych powodów do zakończenia związku, ale przyszłe randki są ciągle odkładane. W takich przypadkach zwykle zdarza się, że jeden z partnerów próbuje trochę ochłodzić relację, nie kończąc jej.

W podobny sposób jak ghosting, partner stara się uniknąć oficjalnego zakończenia relacji. Jednak w przypadku „ochłodzenia” po prostu pozwalają, aby związek powoli umarł. Nie chcą stawić czoła sytuacji bezpośrednio. Zamiast robić to z dnia na dzień, robią to przez pewien czas.

Odkładanie na później

Wreszcie mamy „odkładanie na później”. Odnosi się to do relacji, w której występuje przerywana komunikacja, ale nie ma nic płynnego i znaczącego.

Para na randce

Wychodzisz na randki i wszystko wydaje się dobrze. Jednak komunikacja nie jest ciągła. Partnerzy przekazują sobie informacje, ale jedna z nich zawsze potrzebuje dużo czasu na odpowiedź. Wydaje się, że istnieje chęć spotkania się i poznania, ale plany zawsze wydają się być odkładane. Po pierwsze, obaj partnerzy zgadzają się na randkę, a następnie jeden z nich zaczyna robić wymówki, aby na nią nie pójść.

„Zawsze jest jakieś szaleństwo w miłości. Ale zawsze jest też trochę rozumu w szaleństwie.”

-Fryderyk Nietzsche-

Randkowanie online: 3 praktyczne strategie na uniknięcie cierpienia

1. Utrzymuj niepewność na minimalnym poziomie

Aby uniknąć kłopotów związanych z randkami online, bardzo ważne jest, aby poświęcać jak najmniej czasu na zgadywanie czego chce druga osoba lub jak się czuje. Innymi słowy ważne jest, aby utrzymać niepewność na minimalnym poziomie.

Dzięki temu będziesz miał mniej możliwości „samodzielnego odkrywania”, a będziesz mógł skoncentrować się na korzystaniu z randek. Chodzi o bycie dojrzałymi dorosłymi i rozmawianie ze sobą otwarcie.

Możesz spotkać się z kimś i może nie być jasne, czego szukają i czego od Ciebie oczekują. W takim przypadku zamiast cieszyć się randką, będziesz szukał znaków, aby dowiedzieć się jak bardzo są Tobą zainteresowani. Jeśli zależy Ci tylko na tym, by próbować wychwycić znaki od drugiej osoby, wtedy będziesz wydawać się odłączoną i niezbyt spontaniczną osobą. To zatrzyma wszystko od naturalnego tempa relacji.

2. Doskonal swoje metody wyboru

Musisz być bardzo ostrożny przy wyborze osób, z którymi chcesz się umawiać. Może przez jakiś czas nie spotykałeś się z nikim. A może doszedłeś do punktu, w którym naprawdę chcesz poznać nowych ludzi. Niezależnie od przypadku, używanie aplikacji do organizowania randek może być bardzo ekscytujące i motywujące. Do tego jest to łatwy i dość szybki sposób na robienie takich rzeczy.

Mężczyzna uśmiechający się do telefonu

Dzięki tej łatwości spotykania się z ludźmi, wysoce prawdopodobne jest, że będziesz chciał spotkać się ze wszystkimi, których poznajesz online. Ważne jest jednak, aby wiedzieć czego tak naprawdę szukasz. Pamiętaj, że Twój czas jest bardzo cenny. Twój idealny partner  może zostać zaproszony przez kogoś innego tylko dlatego, że nie dałeś procesowi wyszukiwania wystarczającej ilości myśli.

Dlatego bycie selektywnym jest ważne. Wybierz uważnie kto według Ciebie jest dla Ciebie najlepszy.

3. Uważaj na swoje uprzedzenia

Uprzedzenia są obecne we wszystkim co robimy, myślimy, mówimy i czujemy. Nasze uprzedzenia mogą często wywoływać pewne uczucia wobec osoby lub przeciwko niej, po prostu dlatego, że to co robią, „aktywuje” uprzedzenia wewnątrz nas.

Takie są uprzedzenia. Są automatyczne. Kiedy coś je aktywuje, albo przyciągną nas do kogoś, albo odsuną nas od nich. Na przykład istnieją pewne uprzedzenia, które są szczególnie aktywne gdy jesteś na randce. Nieustannie szukamy czy druga osoba patrzy nam w oczy czy nie, jak się ubiera, czy dobrze pachnie, czy dużo mówi, czy nie, itd.

Na przykład, jeśli nie potrafią spojrzeć Ci w oczy, możesz mieć wrażenie, że Cię okłamują. Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których ktoś może mieć trudności z patrzeniem w oczy ludzi podczas rozmowy. Może być nieśmiały. Dlatego zawsze unikają patrzenia ludziom w oczy.

Randkowanie online: odłóż na bok swoje uprzedzenia

Możesz mieć uprzedzenia dotyczące prawie wszystkiego co obserwujesz, lub tego co druga osoba mówi o sobie podczas tej randki. Musisz nauczyć się odkładać na bok te wszystkie z góry przyjęte założenia i dać im szansę.

Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie możesz odejść od swoich uprzedzeń. Czy wynika to z wcześniejszych doświadczeń lub uprzedzeń dotyczących znaków i sygnałów, które można wykryć u drugiej osoby?

Nigdy nie jest za późno, aby zmienić sposób robienia rzeczy i znaleźć dla siebie najlepszą osobę.

Wreszcie, nie zapomnij się dobrze bawić. Spotkanie z ludźmi może być ścieżką pełną wyzwań, niespodzianek i nowych doświadczeń. Daj ludziom, których spotkasz uczciwą szansę. Przede wszystkim uważaj na negatywne lub nierealistyczne oczekiwania. Jeśli pozwolisz im się kontrolować, przegrasz zanim nawet zaczniesz grać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.