Momenty zwrotne w życiu pozwalają odkryć wewnętrzną siłę

W życiu następują momenty zwrotne. Wówczas wystawieni jesteśmy na próbę, co pozwala nam odkryć wewnętrzną siłę. Dzięki niej udaje nam się pokonać strach i trudności.
Momenty zwrotne w życiu pozwalają odkryć wewnętrzną siłę
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Cytując pisarkę Dorothy Parker, ci, którzy nudzą się w czasach spokoju, nie znajdą czasów burzyDziwnym trafem, trudne momenty, gdy przeznaczenie wystawia nas na próbę, pozwalają nam odkryć wewnętrzną siłę. Etap egzystencjalnej podróży budzi w nas moc.

Do tego momentu ograniczamy się do improwizowania. Temat ten jest nieskończenie interesujący. Parę lat temu amerykański ośrodek badawczy Gallup przeprowadził sondę dotyczącą mocnych stron wśród populacji. Polegała ona na ankiecie, w której należało samemu się ocenić.

Nieco później, psychologowie Nick Epley i David Dunning skomentowali ten temat. W większości nie zdajemy sobie sprawy z naszej wartościNiektórzy się przeceniają, inni – nie doceniają. Najlepszą metodą na odkrycie wewnętrznej siły jest odwrócenie lustra i spytanie innych, co o nas sądzą.

Innym sposobem jest wystawienie się na próbę. Prędzej czy później przyjdzie moment, gdy nasza wartość rozkwitnie, odsłaniając naszą wewnętrzną siłę.

Widok na dolinę

Są w życiu chwile, które pozwalają odkryć wewnętrzną siłę

W 2004 roku Martin Seligman i Chris Peterson opublikowali książkę Character Strengths and Virtues. 

Była ona antytezą dla Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń i jej celem było podkreślenie talentów, zdolności i wartości, jakie ludzie w sobie noszą.

Wspomniana książka była obiektem krytyki wśród naukowców. Nazywanie cech takich jak uprzejmość, hojność czy radość siłami, zamiast stanowić badanie psychologiczne, ocierało się o moralizowanie.

Być może dlatego w 2014 roku, pracownicy uniwersytetu w Kalifornii, Laura King i Louis Trent, zaoferowali nowe podejście, które zamiast o “wartościach” mówi o “mocnych stronach ludzkiej osobowości”.

Podejście to koncentrowało się na wartościach umożliwiających nam przystosowywanie się do zmian i wyzwań. To emocjonalna i psychiczna tkanka odpowiedzialna za dobre samopoczucie, podejmowanie decyzji czy nawet naszą zdolność do realizowania naszego potencjałuPrzyjrzyjmy się temu bliżej.

Odkryć wewnętrzną siłę oznacza lepiej radzić sobie z czasami spokoju i burzy

Czasami następuje coś niespodziewanego: utrata pracy, bolesne rozstanie….Takie wydarzenie wystawiają nas na próbę – cierpimy, stoimy w miejscu. Jednak przezwyciężenie ich pozwala odkryć wewnętrzną siłę.

Charakter pozwala odkryć wewnętrzną siłę

Dociera do ciebie, że są w tobie cechy, których nie znałeś. Uczysz się panować nad emocjami, zarządzać bólem, karmić nadzieję i motywację…

Odkrycia te rozszerzają pole widzenia. Wówczas zaczynasz lepiej sobie radzić zarówno w czasach spokoju, jak i w czasach burzy. Dzieje się tak, bo znasz swoje cele, wiesz, czego chcesz, a twoja osobowość jest dobrze skalibrowana.

Każdy ma “mocne strony” które powinien pielęgnować

Wiele z nas trwa latami w strefie komfortuW stabilnej sytuacji, gdzie wszystko da się kontrolować i przewidzieć. Aż nagle, pojawia się rysa, a nasze bezpieczne miejsce zawala się. W konsekwencji odkrywamy nasze mocne strony.

Gdy odkrywasz swoją wewnętrzną siłę, dostrzegasz, że jesteś silniejszy, bardziej kreatywny i proaktywny, niż myślałeś.

Chociaż czasami okoliczności zmuszają nad do zareagowania w odpowiedni sposób, nie zawsze się to powtarza. Innymi słowy, możliwe, że pewnego dnia słusznie podejdziemy do popełnionego błędu.

Jednak możliwe, że w kolejnej trudnej sytuacji podejmiemy fałszywe decyzje. Co to oznacza? Kiedy odkryjesz swoją wewnętrzną siłę, musisz ją pielęgnować.

Im więcej będziesz z niej korzystać, tym bardziej rozwijać się będzie w różnych aspektach życia. Jeśli byłeś w stanie poradzić sobie z trudną sytuacją w pracy, możliwe, że nabyte zdolności przełożą się na inne scenariusze w przyszłości.

Trzy komponenty siły: czuć, myśleć, działać

Gdy odkrywasz swoją wewnętrzną siłę, zmieniasz swoją rzeczywistość. By do tego doszło, muszą zbiec się trzy siły, trzy procesy, które wiodą nas ku spełnieniu i postępowi, które pomagają pokonać strach i trudności. Mowa o emocjach, myśleniu i działaniu.

Siła pochodzi od emocji, od tego uczucia, które zachęca nas do przezwyciężenia trudności i strachu. W życiu następują momenty zwrotne. Wówczas wystawieni jesteśmy na próbę, co pozwala nam odkryć wewnętrzną siłę. Dzięki niej udaje nam się pokonać strach i trudności.

Moc jest także w przestawieniu się na paliwo motywacji i zaufania do samego siebie. Tylko w ten sposób możemy pokonać paraliżujący strach i niepewność.

Zaufajmy sobie, by wesprzeć nasz wewnętrzny rozwój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • King, L. A., & Trent, J. (2013). Personality strengths. In H. Tennen, J. Suls, & I. B. Weiner (Eds.), Handbook of psychology: Personality and social psychology (p. 197–222). John Wiley & Sons Inc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.