Ten wewnętrzny spokój, który teraz odczuwasz pokazuje, że podjąłeś właściwą decyzję. Dla innych ludzi może ona nie być właściwa ani nawet logiczna. W rzeczywistości może nawet nie być najlepsza. Jasne jest jednak, że jest to rozwiązanie, które czyni cię szczęśliwym, łączy twoje wartości, esencję i uczucia…
Zygmunt Freud mawiał, że podjęcie decyzji jest jak jazda na koniu wyścigowym. Zwierzę reprezentuje naszą emocjonalną stronę, instynktowną, niemal szaleńczą. Potem mamy jeźdźca – on jest tym, który trzyma wodze władzy, oraz prowadzi, hamuje i kieruje. Który z nich wygrywa bitwę?
W większości przypadków to nasza fascynująca emocjonalna konstrukcja jest silniejsza jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. I właśnie tu będą miały miejsce każdego dnia setki wyścigów… Po to by na końcu osiągnąć wewnętrzny spokój.
Nie jesteś dla nikogo “opcją”, jesteś priorytetem. Dlatego też kiedy podejmujesz jakąkolwiek decyzję, słuchaj swojego serca. Ponieważ nie ma właściwej ścieżki, jest tylko ścieżka, która czyni cię szczęśliwym.
Życie jest pełne wyborów. W rzeczywistości spędzamy większość czasu ćwicząc sztukę podejmowania decyzji: kawa czy herbata, winda czy schody, zadzwonić nie zadzwonić, złapać ten pociąg lub pozwolić mu odjechać… Podjęcie decyzji może sprawiać wrażenie skoku w pustkę. A kiedy naprawdę musimy to zrobić, potrzebujemy wielkich dawek odwagi i odpowiedzialności.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej…
Właściwy wybór nie istnieje, istnieje tylko pragnienie bycia szczęśliwym
Henry James napisał wyjątkową historię zatytułowaną “The Jolly Corner” ( “Radosny zaułek”). Przedstawił w niej Spencera Brydona, młodego człowieka, który po osiągnięciu sukcesu i zdobyciu fortuny w Stanach Zjednoczonych powrócił do rodzinnej Anglii.
W samotności swojego pustego domu zaczyna się zastanawiać, czy dobrze wybrał i czy pozostawienie swoich korzeni i rodziny było właściwą decyzją. Pośród wszystkich tych wątpliwości jego alter ego nagle wychodzi na wierzch, jego “inne ja”, które pokazuje mu, krok po kroku, co by się z nim stało, gdyby nie podjął takiej decyzji.
Pytanie, czy dokonaliśmy właściwego wyboru, czy też nie jest czymś, co zawsze pozostanie z nami. Teraz, jak uczy nas Henry James , aby podjąć decyzję, najpierw powinniśmy użyć serca, ale zaraz po nim również i odpowiedzialności. Wykorzystujemy nasze emocje, potem rozum, a przede wszystkim obowiązek bycia architektami ścieżek, którymi chcemy podążać.
Nie zawsze są to właściwe wybory lub ścieżki z neonami pokazującymi nam, gdzie codziennie znajdziemy drogę do szczęścia. Najmądrzejszą decyzją jest ta, która oferuje nam spokój, idący w parze z naszym sumieniem i zachęca nas do dalszego podejmowania spójnych decyzji w oparciu o te elementy.
Sztuka podejmowania mądrych decyzji sercem
Wiemy już, że gdy decydujemy pomiędzy jedną a drugą opcją, nasze emocje są niczym gwiazdy wśród oceanu wątpliwości. Dobrze jest również wiedzieć, że struktura mózgu, która najbardziej promieniuje w tym procesie światłem to ciało migdałowate.
Pragnienie niczego nie zmienia, ale decyzja zaczyna wszystko.
Ciało migdałowate ma setki połączeń w mózgu; jest to idealnie dostrojona i fascynująca struktura, która działa niczym strażnik, zdolny do oceny wszelkich bodźców, świadomego lub nieświadomego myślenia, doświadczenia lub zdarzenia. Po analizie całej sytuacji ciało migdałowate wydaje wyrok – decyzję, która zostanie później starannie przeanalizowana przez naszą korę czołową.
Ponieważ wiemy już, że wiele naszych decyzji jest podejmowanych w ramach emocjonalnych kanałów, teraz zobaczymy, jak te decyzje mogą stać się odrobinę mądrzejsze, dokładniejsze i bardziej odpowiedzialne.
Wewnętrzny spokój – sposoby podejmowania decyzji
Aby być szczęśliwym, trzeba umieć podejmować decyzje i wyjść poza barierę strachu. To prawda, że czasami jest to bardzo trudne, ponieważ decydując się na robienie różnych rzeczy, musimy jednocześnie zdecydować się na pozostawienie wielu rzeczy za sobą.
- Kiedy nasze serce prosi, abyśmy wkroczyli, a następnie pojawia się strach, musimy go zracjonalizować i spróbować zrozumieć. Po strachu przechodzimy do rozsądku, ponieważ jest to logiczne i świadome postępowanie, które mówi nam byśmy byli odważni i zburzyli mury naszych lęków.
- Kiedy emocje każą ci podążać określoną ścieżką, zadaj sobie pytanie, czy jesteś realistą. Jest to pytanie, które należy zadać sobie i nikomu innemu. Jeśli uważasz, że jest to wykonalne, sprawia ci szczęście i wierzysz, że jest możliwe nie pozwól nikomu ani niczemu stanąć na twojej drodze.
- Zaakceptuj możliwość niepowodzenia. Pogódź się z tym, że sprawy mogą nie iść zbyt dobrze, ale jednocześnie musisz zrozumieć, że aby znaleźć drogę do szczęścia, jedna opcja nie wystarczy. To tylko drzwi, które pokazują wiele możliwych ścieżek.
Sztuka bycia szczęśliwym to umiejętność podejmowania decyzji każdego dnia, wsłuchanie się w głos naszego serca, akceptowanie błędów i stopniowe odnajdywanie naszych najlepszych ścieżek, ścieżek na których znajdziemy wewnętrzny spokój.