Wczesnym rankiem masz najwięcej siły - na co warto ją spożytkować?

Wczesnym rankiem masz najwięcej siły - na co warto ją spożytkować?

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2018

Nie wszyscy mają w zwyczaju wstawać z łóżka wczesnym rankiem. Niektórzy z nas najzwyczajniej w świecie wolą spędzić ten czas pod kołdrą. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie wczesnym rankiem nasz organizm posiada najwięcej sił i może zdziałać o wiele więcej, niż mogłoby się nam wydawać.

Przeszkadza nam w tym jednak nie tylko chęć spędzenia kilku dodatkowych minut w łóżku. Inną przeszkodą, która nie pozwala nam wczesnym rankiem działać na naszą korzyść jest to, że poranną zmianę z powodu stresu i niepokoju zaczynamy w zupełnym pośpiechu.

Z tego powodu mamy dla Ciebie kilka praktycznych rad, które pozwolą Ci funkcjonować inaczej, szczególnie wczesnym rankiem. Zobacz więc co możesz zrobić, by lepiej spożytkować czas przed godziną 9 rano.

Dlaczego tak ważne jest posiadanie dobrych nawyków związanych z wykorzystaniem czasu, który mamy do dyspozycji przed rozpoczęciem rannej zmiany? Ponieważ to właśnie te poranne nawyki sprawiają, że mamy lepszą dyspozycję i pozytywne nastawienie. To z kolei bezpośrednio przekłada się na naszą produktywność i równowagę całego dnia.

5 rzeczy, które powinieneś zrobić zanim wyjdziesz z łóżka: podziękuj za kolejny dzień życia, pomyśl o planach, które masz na dzisiaj, weź pięć głębokich wdechów, uśmiechnij się bez powodu i wybacz sobie błędy dnia wczorajszego.

-Anonim-

Co powinieneś robić wczesnym rankiem

To, co powinieneś zrobić wczesnym rankiem sprowadza się do pięciu czynności: do posiadania zwyczaju regularnego wykonywania ćwiczeń, odpowiedniego odżywiania, medytowania, porządkowania swojej przestrzeni oraz układania planu dnia. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

1. Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne to w rzeczywistości jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy wykonywać wczesnym rankiem. To najlepszy czas na wysiłek fizyczny. Nie tylko doskonale wpływa na nasz stan zdrowia, ale doskonale odbija się również na kondycji umysłowej.

Ćwiczenia poprawiają nastrój, ponieważ pobudzają krążenie, usprawniają działanie mięśni i stawów, a także, co najważniejsze, mózgu. Udowodniono wręcz, że wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na pracę mózgu. To właśnie czyni go najlepszą rutyną, jaką warto wykonywać z samego rana.

Ćwiczenia fizyczne - skłon

2. Odpowiedni sposób odżywiania

Lekarze i dietetycy uznają śniadanie za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednakże wiele osób pozostaje głuchych na tę wiadomość. Zamiast pozwolić sobie na dobrze przygotowane odżywcze śniadanie, zadowalają się kawą w połączeniu z jakąś lekką przekąską.

Zafundowanie sobie deficytu kalorycznego na samym początku dnia nie stanowi jednak dobrego pomysłu. Zamiast tego powinniśmy jeść śniadanie zapewniając sobie na to odpowiednią ilość czasu. Bez pośpiechu powinniśmy dostarczyć organizmowi dokładnie tyle wartości odżywczych ilu tan potrzebuje. Tylko w ten sposób możemy odpowiednio zadbać o dobry początek dnia.

3. Pięć minut medytacji

Tak jak pokarm żywi ciało, tak medytacja odżywia ducha. Zaledwie pięć minut poświęconych na medytację wczesnym rankiem może się okazać decydującym czynnikiem, który sprawi, że będziesz się cieszyć dobrym samopoczuciem. Ten czas spędzany z samym sobą czyni naprawdę dużą różnicę.

Medytować znaczy oddychać, czuć ciało i oczyścić umysł. Przepracowywanie tych negatywnych emocji i myśli, które zatruwają nasz umysł i prowadzą do braku równowagi. To prawdziwy dar, który składasz w ofierze własnej osobie, aby w spokoju i harmonii zacząć dzień pełen pracy.

Medytacja

4. Porządkowanie przestrzeni

Porządkowanie otaczającej nas przestrzeni wiąże się ze spełnianiem wielu drobnych domowych obowiązków. Pranie, sprzątanie czy wyprowadzanie psa na spacer. Jeśli czynności tych nie wykonujemy systematycznie, potrafią zamienić się w prawdziwy problem. Z tego względu porządkowanie otaczającej nas przestrzeni powinniśmy uczynić naszym stałym zwyczajem.

Jeśli stale odkładasz wszystko na później, całkiem możliwe, że w ciągu dnia stale myślisz o tym, co jeszcze masz do zrobienia. Staje się to przyczyną zamartwiania i złego samopoczucia. Stale masz wrażenie, że tak wiele jest jeszcze do zrobienia i że z niczym się nie wyrabiasz. Jeśli nauczysz się więc pracować nad nimi już wczesnym rankiem, Twój umysł będzie o wiele pozytywniej nastawiony na ważniejsze zadania.

5. Umiejętne planowanie

Umiejętne planowanie to sztuka niezwykle użyteczna zwłaszcza na początku dnia. Warto usiąść na chwilkę z kalendarzem w ręku i zanotować to, co jest na dziś do zrobienia. Takie działanie pozwala dobrze organizować umysł i dzielić czas, którym dysponujesz. Dzięki dobremu planowaniu możesz zrobić o wiele więcej, niż mogłoby Ci się wydawać.

Kobieta - planowanie

Jednym z najważniejszych aspektów przekonujących do przygotowania dobrego planu jest możliwość uniknięcia stresu. Chyba najbardziej niepokoi nas sytuacja, w której mamy wiele zadań do wykonania, ale nie mamy na to dobrego planu, ani nawet kolejności. Zaczynasz więc robić wiele rzeczy na raz, gubisz rachubę i poświęcasz czas na to, co nie jest tak ważne. Dobry plan powinien więc ustalać również priorytety.

Ostatecznie warto wziąć pod uwagę, że pięć czynności, które wymieniliśmy w tym artykule stanowią element strategii dbania o własną osobę. To takie małe kroki w pielęgnacji miłości własnej, które pozytywnie wpłyną nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale również umysłowe. To z kolei przekłada się na pozytywne nastawienie. Warto więc zadbać o siebie wprowadzając odpowiednią rutynę wczesnym rankiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.