“W moim sercu” to książka Jo Witka, która daje głos emocjom naszych dzieci. Jej piękne ilustracje i prostota słów sprawiają, że jest to wspaniałe narzędzie dla najmłodszych. Opisuje ich uczucia na wiele sposobów i w wielu barwach.
Radość, smutek, spokój, gniew, strach. Wszystkie te emocje są ujęte w tej pięknej opowieści zatytułowanej “W moim sercu”. Nie ulega wątpliwości, że są to uczucia wspólne wszystkim dzieciom.
Są tam zwroty typu “Moje serce jest jak dom. Tak wiele rzeczy dzieje się wewnątrz… Są dni deszczowe i hałaśliwy śmiech, wielcy źli ludzie, zabawa i gry. Dzisiaj otworzę drzwi mego serca i zaproszę Cię do środka. ”
Jak widać, jest to świetne narzędzie. Uczy dzieci nazywać swoje emocje i należycie je rozpoznawać. Dzięki temu rozwija się u nich inteligencja emocjonalna.
W moim sercu – emocje dzieci muszą być wyrażone
Aby dzieci mogły bawić się, wyrażać i werbalizować swoje emocje w tym samym czasie, pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zbudowanie ich umiejętności interpersonalnych. Możemy myśleć, że to zbyt trudne zadanie. Często sami nie jesteśmy w stanie radzić sobie z własnymi emocjami. Prawda jest jednak taka, że pracując z dziećmi mamy możliwość nabycia tej umiejętności. Niewątpliwie warto.
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie jakie emocje mają nasze dzieci. W tym celu możemy wykorzystać dziecięce rysunki. Następnie możemy zapytać nasze dzieci, co czują postaci przedstawione na obrazkach. Możemy również poprosić ich o narysowanie twarzy osoby, która doświadcza jakiejś emocji. Wymyślanie i opowiadanie historii związanych z różnymi emocjami jest bardzo korzystne i edukacyjne.
Gdy dzieci dowiedzą się, jak i kiedy inni wyrażają emocje, możemy pomóc im rozpoznać różne sposoby prawidłowego wyrażania uczuć. Możemy również nauczyć je, jak unikać dodatkowych negatywnych emocji poza tymi, które już istnieją. Warto pomóc dzieciom, pokazując im, jak prowadzić dziennik ich emocji. Z książką nauczą się identyfikować z balonem, kiedy się gniewają. Ponadto dowiedzą się jak można się zrelaksować oddychając. Dzięki temu łatwiej będzie im myśleć pozytywnie.
W moim sercu – niezbędne umiejętności
To jednak nie wszystko.Istnieją jeszcze inne niezbędne umiejętności związane z emocjami dzieci. Pozwalają one najmłodszym odnosić się należycie do innych ludzi i wzmacniać poczucie własnej wartości. Dzieci muszą wiedzieć, że mają prawo do odmowy, gdy coś im się nie podoba. Co więcej, muszą pamiętać, że nie jest dobrze szerzyć pogłoski. Po trzecie należy wpoić im, że zawsze muszą starać się postawić w sytuacji drugiej osoby. Pomoże im to rozwinąć empatię.
Myśląc o emocjach dzieci, nie wolno nam zapomnieć o ich osobistych umiejętnościach. To są właśnie te, które pozwalają dzieciom zarządzać własnym życiem. Dziecko musi wiedzieć, jak podkreślić swoje dobre strony i zidentyfikować te, które powinno poprawić. Ponadto, najmłodsi muszą wiedzieć jak sobie dogadzać, kochać siebie i dbać o siebie.
Właśnie dlatego pamiętniki, pudełka pamięci i gry są tak użyteczne, a wielu powiedziałoby, że nawet zasadnicze. Pomagają one dzieciom w nauce szacunku do samych siebie i zrozumienia dlaczego przyjaźń jest jak kwiat, o który powinny dbać obie strony. Co więcej, wpajają one najmłodszym wartości.
Pozwoli to naszym dzieciom dorastać w pełni samo-zrozumienia i z proaktywnym podejściem do zadań, które będą musiały wykonać. Najmłodsi powinni żyć z umysłem pełnym miłych wspomnień i otoczeni wspaniałymi ludźmi. W ten sposób na pewno będą żyć pełnią życia. A wszystko to zaczyna się od zrozumienia, co dokładnie jest “w ich sercu”.