Uczenie się poprzez zabawę: niezawodny sposób nauczania dzieci

Uczenie się poprzez zabawę: niezawodny sposób nauczania dzieci
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Pravine Hurbungs powiedział kiedyś: “Uśmiechanie się jednej osoby może zmienić świat; może nie konkretnie cały świat, ale na pewno jej świat “. Jedno wydaje się jednak być jasne – uczenie się poprzez zabawę może nie zmienić całego społeczeństwa, ale może mieć znaczący wpływ na nasze dzieci.

Naukowcy z całego świata przeprowadzili wiele badań naukowych, które wykazały wartość śmiechu i zabawy na wszystkich poziomach rozwoju dziecka. Czy to na poziomie psychologicznym, czy też fizycznym, uczenie się poprzez zabawę i sprawianie dziecku przyjemności jest świetnym sposobem na stymulowanie jego rozwoju.

Ponadto uczenie się poprzez zabawę jest także aktywnością o cechach naturalnego lekarstwa. Ten pozorny paradoks wynika z faktu, że przyjemność, jaką odczuwa w jego trakcie dziecko aktywuje uwalnianie dopaminy i serotoniny, i promuje tym samym zdrowie oraz dobre samopoczucie. Zatem jeśli dobra zabawa jest przydatna w walce ze stresem lub depresją, dlaczego nie użyjemy jej do nauczania naszych dzieci i zmniejszenia ich poziomu lęku?

“Najbardziej zmarnowane i przygnębiające ze wszystkich dni są te, w którym nie śmialiśmy się ani przez chwilę.”
-Sébastien Roch Nicolas de Chamfort-

Według naukowców uczenie się poprzez zabawę pomaga dzieciom się lepiej rozwijać

Wyniki najnowszego badania naukowego przeprowadzone przez psychologów z paryskiego Uniwersytetu Zachodniego Nanterre La Défense (oryg. Université Paris Ouest Nanterre La Défense) pozwalają na potwierdzenie rezultatów wszystkich poprzednich badań. Łącznie udowadniają one po raz kolejny i tak już powszechnie znaną ogromną i niezwykle istotną wartość, jaką prezentuje sobą śmiech.

Matka uczy dziecko

Według tej grupy psychologów śmiech jest wspaniałym lekarstwem dla całego ciała. Ale nie tylko w ten sposób można wykorzystać jego wspaniałe właściwości. Jest on także doskonałym rozwiązaniem na potrzeby edukacji naszych dzieci. W rzeczywistości, zgodnie z uzyskanymi danymi, dzieci osiągają lepsze efekty poprzez uczenie się przez zabawę. Czyli nowa wiedza najszybciej zostaje przez nie przyswajana kiedy się podczas tego procesu śmieją i dobrze bawią.

Uczenie się poprzez zabawę zmienia mózg dziecka w pozytywnym sensie

Nie przedstawiono jasnego wyjaśnienia uzyskanych efektów. Jednak jednym z pomysłów jest to, że śmiech może zmienić procesy chemiczne zachodzące w mózgu. Poprzez generowanie zabawnych i pozytywnych emocji wzrasta poziom dopaminy wytwarzany przez ludzki organizm.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem zaangażowanym w procesy poznawcze mózgu. Według badań jest on wrażliwy na zmiany w korze przedczołowej, szczególnie dzieci. W ten sposób uczenie się poprzez zabawę wpływa stymulująco na neurony kory przedczołowej na poziomie komórkowym. Promuje także pobudzenie najgłębszych warstw umysłu, stymuluje sam proces uczenia się i ułatwia dobrą regulację procesów poznawczych.

Co więcej, należy pamiętać, że niskie poziomy dopaminy, zgodnie z wynikami wielu badań, wpływają niekorzystnie na naszą pamięć. Brak dopaminy jest wyraźnie negatywnym zjawiskiem pod wieloma różnymi względami.

Uczenie się poprzez zabawę jako sposób na skupienie uwagi i poprawę koncentracji

Oczywiste jest, że uczenie się poprzez zabawę jest świetnym rozwiązaniem. Z pewnością wszyscy rodzice zresztą podświadomie wiedzą o tym doskonale prowadząc taką formę edukacji w praktyce. W rzeczywistości jednak, na Sam Houston State University w rezultacie badania przeprowadzonego przez multidyscyplinarny zespół naukowy, badacze wykazali, że uczniowie pamiętali o wiele więcej z prowadzonych zajęć, gdy nauczyciel wzbogacał lekcję i wykłady poprzez żarty podczas procesu edukacji.

Wydaje się zatem dość oczywiste, że uczenie się poprzez zabawę jest niezastąpioną techniką nauczania dzieci. W tym sensie tworzenie zrelaksowanego i intymnego środowiska, z dala od źródeł lęku i stresu, sprzyja dziecięcej zdolności do zwrócenia uwagi na to, czego chcemy nauczyć nasze dziecko. Co więcej, w ten sposób dziecko skuteczniej opanuje technikę koncentrowania się na zadaniu i nauczy się skupiać uwagę na konkretnym celu.

Zabawa z ojcem

Nie więc choćby cienia wątpliwości, że kiedy dobrze się bawimy, uczenie się i zwracanie uwagi jest znacznie łatwiejsze. W rzeczywistości wydaje się, że metoda ta doskonale nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

“Dzieci uczą się uśmiechać od swoich rodziców”
-Shinichi Suzuki –

Nawet przez chwilę się nad tym nie zastanawiaj. Po prostu rozpocznij uczenie się swoich dzieci poprzez zabawę jeszcze dziś. Jako dorośli, nauczyciele, instruktorzy, pedagodzy lub po prostu istoty społeczne, jeśli sprawimy, że cały proces zacznie być zabawny i przyjemny, to łatwiej będzie się uczyć innym, zarówno dzieciom i dorosłym.

Zróbmy to razem!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.