Uzależnienie od biegania: gdy biegasz, bo nie możesz przestać

Uzależnienie od biegania: gdy biegasz, bo nie możesz przestać

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2019

Czym jest uzależnienie od biegania? Zwykle trzeba trochę czasu i wysiłku, aby zacząć ćwiczyć. Wymaga to wiele samokontroli i dużej siły woli, aby przyzwyczaić się do ćwiczeń. Kiedy tylko wyrobimy ten nawyk, może stać się niezastąpionym hobby w naszym życiu. Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści, w tym lepszy stan fizyczny i lepszy wygląd, a także bardziej pozytywne emocje.

Ale czy ćwiczenia mogą stać się szkodliwe? Tak, oczywiście. W rzeczywistości, jeśli ćwiczenia stają się celem naszego życia, mogą stać się obsesją. Przykładem tej obsesji jest właśnie uzależnienie od biegania. Ćwiczenia nigdy nie będą wystarczające, aby nas zadowolić, a my będziemy ciągle pragnąć więcej i więcej.

Korzyści z biegania

Ćwiczenia przyczyniają się do poprawy zdrowia. Z jednej strony pomagają zapobiegać problemom sercowo-naczyniowym i innym chorobom przewlekłym. Zmniejszają również ryzyko przedwczesnej śmierci. Ćwiczenie poprawia także nastrój i sprzyja pozytywnym emocjom. Ponadto wpływa na jakość snu. Ale jakie są szczególne zalety biegania?

“Bieganie długo i ciężko jest idealnym antydepresantem, ponieważ ciężko jest biegać i użalać się nad sobą w tym samym czasie.”

-Monte Davis-

Uzależnienie od biegania

Ta aktywność może wywołać euforię zwaną euforią biegacza. Euforia biegacza jest fenomenem, który naukowcy badali długo. To neurologiczna nagroda, która pojawia się po pokonywaniu długich dystansów. Jej efekty są jasne. Poprawia nastrój i daje dobre samopoczucie, a także zmniejsza odczuwanie bólu.

Kiedy pojawia się uzależnienie od biegania?

A więc w jaki sposób bieganie, tak korzystne zachowanie staje się uzależniające i szkodliwe? W rzeczywistości bieganie wiąże się z szeregiem czynników fizjologicznych, psychologicznych i socjo-kulturowych, które przyczyniają się do uzależnienia.

“Wprowadzanie kilometrów do codziennego treningu jest jak wkładanie pieniędzy do banku. Zyskasz natychmiastowy zwrot z odsetek. “

-Hal Higdon-

Na poziomie fizjologicznym, gdy biegamy, endogenny układ opioidowy naszego mózgu się aktywuje. Substancje opioidowe są aktywowane, co przyczynia się do efektu przeciwbólowego i zwiększenia dobrego samopoczucia.

Na poziomie psychologicznym czynniki wpływające na ten proces zaczynają się od tego, jak bieg poprawia nasz stan umysłu. Regularne bieganie prowadzi do wzrostu samooceny, wiary w siebie i wzmacnia relacje społeczne.

Ponadto, czynniki społeczno-kulturowe związane z “idealnym” wizerunkiem ciała mają duży wpływ. Widzimy bieganie jako sposób na uzyskanie idealnej sylwetki. Niebezpieczeństwo polega na tym, że bieg staje się narzędziem do osiągnięcia wielu osobistych korzyści, takich jak lepsze ciało.

Dlaczego ludzie uzależniają się od biegania?

Na początku nawyk biegania niekoniecznie jest zły. W rzeczywistości, jeśli masz regularny i zbilansowany plan treningowy, możesz skorzystać z jego pozytywnych aspektów bez szkodzenia sobie.

“Każdy, kto kiedyś biegał wie, że jego najważniejszą wartością jest to, że eliminuje napięcie i uwalnia od innych niepokojących rzeczy, które może przynieść ten dzień.”

-Jimmy Carter-

Uzależnienie od biegania występuje wtedy, gdy nie ćwiczymy dla przyjemności. Raczej staje się to obowiązkiem, obsesją, która rządzi naszym nawykiem. Dlatego tracimy zdolność kontrolowania tego zachowania. Zwiększa to nasze szanse na doznanie kontuzji i uczucie dyskomfortu.

Bieganie

Ponadto, jeśli już wystąpiło u nas uzależnienie od biegania, nasze zachowanie jest generalnie zmienione, ponieważ czujemy, że musimy ćwiczyć. Z tego powodu stajemy się bardziej zaniepokojeni i rozdrażnieni w innych obszarach naszego życia. Te inne obszary można odłożyć na bok, podczas gdy bieganie zajmuje czołowe miejsce. Nasze życie społeczne, rodzinne i zawodowe może zostać osłabione, ponieważ naszym głównym celem jest bieganie, nawet jeśli oznacza to odłożenie na na drugi plan rzeczy, które wcześniej były dla nas ważne.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Seth Macey, Steven Lelham i Emmy Simpson.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chapman, C. L., & De Castro, J. M. (1990). Running addiction: Measurement and associated psychological characteristics. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness. https://doi.org/10.1007/s00442-005-0222-l
  • Kanarek, R. B., D’Anci, K. E., Jurdak, N., & Mathes, W. F. (2009). Running and Addiction: Precipitated Withdrawal in a Rat Model of Activity-Based Anorexia. Behavioral Neuroscience. https://doi.org/10.1037/a0015896

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.