Cudze oczekiwania - nie żyję po to, by je spełniać

Cudze oczekiwania - nie żyję po to, by je spełniać

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2017

Cudze oczekiwania. Dla kogo żyjesz? Dla męża? Dla dzieci? Cudze oczekiwania często wbijają nas w pewne schematy myślowe. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko można zapomnieć o najważniejszej osobie i przestać żyć przede wszystkim dla samych siebie.

Aby dobrze czuć się we własnej skórze, żyć pełnią życia, powinniśmy spełniać oczekiwania, które względem naszej osoby mamy my sami. Nikt inny nie powinien od nas oczekiwać, że będziemy naszym życiem realizować jego idee czy pomysły.

Być może wydaje Ci się wręcz cudowne to, że inna osoba jest Ci tak bliska, że chcesz stanowić cząstkę jej życia i być może realizować jakieś jej pomysły Twoimi własnymi zasobami. W rzeczywistości jednak nie jest to dobry pomysł. 

Choć może Ci się to wydawać pozornie złe, czasem trzeba być trochę egoistą – jednak w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli spełniasz cudze oczekiwania to zatrzymaj się na chwilkę, weź głęboki wdech i pomyśl spokojnie. Jakie swoje marzenia i oczekiwania, które kiedyś miałeś względem siebie porzuciłeś?

Przeczytaj również podobny artykuł: Zasługujesz na to, czego w głębi duszy pragniesz

Dlaczego do tego doszło? Odpowiedź jest oczywista. Z powodu problemów z poczuciem własnej wartości. Podświadomie porzuciłeś własne dążenia jako te mało znaczące, tylko po to, by zadowolić błyskotliwe oczekiwania innych. Teraz więc zadbaj o poczucie własnej wartości i dąż do spełnienia swoich własnych oczekiwań.

Zwalcz cudze oczekiwania ustalając własne

Choć wydaje się to zaskakujące, większość ludzi pracuje ciężko nad tym, aby spełniać cudze oczekiwania, choć w większości przypadków nie zdaje sobie z tego sprawy. Choć nie ma to nic wspólnego z tym, co w rzeczywistości chcieliby robić, poświęcają czas na wypełnianie określonych zadań, na pewien powszechnie uznawany styl życia.

Biorąc pod uwagę, że istnieją różne okoliczności, których czasem nie sposób uniknąć, musimy mieć silnie utwierdzone własne oczekiwania względem naszej osoby. Tylko wtedy będziemy pewni, że możemy się zadowolić tym, co posiadamy.

Tak więc jeśli przy pomocy pamięci cofniemy się w czasie, do pierwszych lat dorosłego życia, odnajdziemy tam różne cele. Odnajdziemy oczekiwania, jakie mieliśmy względem siebie – te najprawdziwsze, a także te cudze, które zawiodły nas aż do sytuacji obecnej.

Cele obierane w życiu są niczym reflektory, które pozwalają nam odnajdywać drogę przez ciemności tak zmiennego życia

-Anonim-

Co jednak z innymi? – zapytasz. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby inne osoby udzielały Ci wsparcia, służyły dobrą radą, czy nawet nas czasem korygowały – jeśli im na to pozwolimy. Pamiętaj jednak o tym, że to Ty masz mieć ostatnie słowo. Tylko wtedy cudze oczekiwania nie będą kierowały Twoim życiem.

Podejmuj swoje własne, świadome decyzje. Bądź świadomy na co masz ochotę, co chciałbyś w życiu robić, jakie osiągać cele i marzenia. Podejmuj decyzje, a następnie działaj z determinacją, aż wprowadzisz je w życie. Nikt inny nie może zrobić tego za Ciebie.

W obronie własnych oczekiwań

Oczywiście kiedy już ustalisz własne oczekiwania, natychmiast znajdzie się ktoś, kto zacznie je podkopywać, oceniać i próbować ponownie zaszczepić Ci swoje własne spojrzenie – oczekiwania. Musisz przygotować się do obrony. Cudze oczekiwania raz odparte, będą bowiem powracać. Czy się im przeciwstawisz?

Przeczytaj również podobny artykuł: Być kimś wielkim – nie osiągniesz sukcesu nie szanując innych

Sukces osiąga się stawiając każdy krok tak, aby przybliżał nas do obranego celu, każdy zaś cel powinien stanowić kolejny krok na naszej drodze

-Brian Tracy-

Obrona własnych oczekiwań i celów sprawia, że stajemy się za każdym razem silniejsi. Rośniemy w siłę, nabieramy poczucia pewności siebie i ostatecznie jesteśmy jeszcze bardziej przygotowani, by już zawsze odpierać cudze oczekiwania broniąc własnych.

Powinniśmy oddzielić się tez od tych, którzy stale nas oceniają i po prostu nie wierzą w nasze siły. Trzymanie się blisko takich osób jedynie osłabia nasze działania i chęć spełniania własnych oczekiwań.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rozwiń skrzydła, wykorzystaj cały swój potencjał!

Słowa innych mogą być cenne

Słowa wypowiadane przez innych mogą stanowić doprawdy praktyczne rady. Zdarza się, że stanowią czasem światełko w tunelu, którego jak dotąd nam brakowało. Ślepota czasem karmi się naszymi nierozważnymi krokami. Warto więc słuchać dobrych rad.

Przyjaciółki

Nigdy nie zakładaj, że dana osoba nie ma nic wartościowego do powiedzenia. Tym bardziej, jeśli rady chce Ci udzielić osoba dobrze do Ciebie nastawiona, która szuka Twojego dobra. Wysłuchaj jej uważnie. Może się okazać, że usłyszysz dokładnie to, czego potrzebujesz albo rada naprowadzi Cię na rozwiązanie danego problemu.

Nie ma nic złego w tym, aby inni poznali nasze oczekiwania. Nie warto jednak zapoznawać z nimi jakiejkolwiek osoby. Nikt bowiem nie przyszedł na świat, by spełniać Twoje oczekiwania. Ty również nie przyszedłeś na świat, by spełniać cudze…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.