Kiedy Paulo Coelho pisał: „spokojna miłość nie istnieje. Zawsze towarzyszą jej udręki, ekstaza, intensywna radość lub głęboki smutek” – zapomniał o kilku jej cechach. Bez wątpienia możemy wyróżnić wiele sympatycznych skutków tego stanu. Przekonajmy się, jakie jeszcze są efekty uboczne zakochania.
Intensywne emocje i namiętność, których doświadcza się podczas zakochania, powodują również konkretne zmiany u doświadczających ich osób. Występują one zarówno na poziomie behawioralnym, jak i fizycznym.
Efekty uboczne zakochania
Miłość to złożona emocja. W rzeczywistości jest w stanie zmienić nasz sposób widzenia rzeczywistości. Tak potężna jest jej moc. Dlatego właśnie wiele badań naukowych skupiało się na analizie zmian zachodzących w mózgu i ogólnie w ludzkim ciele, gdy człowiek znajduje się w tym wyjątkowym stanie.
W rzeczywistości, jak za chwilę się przekonamy, niektóre z tych zmian są naprawdę osobliwe, dziwne, a nawet urocze!
Upośledzona koncentracja
Pierwszy z efektów ubocznych zakochania, o którym mówimy, odkrył Henk van Steenbergena z Uniwersytetu w Leiden w Holandii.
Według tego badacza ludziom głęboko zakochanym trudno jest wykonywać zadania wymagające skupienia i uwagi. Efekt ten jest szczególnie widoczny na początku relacji, kiedy duża część zasobów poznawczych wykorzystywana jest do myślenia o kochanku.
Wprawia nas w pełną euforię
Według Lucy Brown, neurologa z Albert Einstein School of Medicine w Nowym Jorku, co potwierdzają dane uzyskane w rezonansie magnetycznym, kiedy jesteśmy zakochani, jesteśmy również szczególnie podekscytowani.
Zatem w naszym mózgu występuje efekt podobny do konsumpcji substancji psychotropowych. Nasze sieci neuronowe interpretują to w ten sposób. To stan, w którym możemy nawet stracić poczucie rzeczywistości i czasu.
Mniejsza wrażliwość na ból
Psycholog Arthur Aron ze Stony Brook University w Nowym Jorku potwierdza, jak wiele obszarów mózgu jest aktywowanych przez intensywną miłość. Niektóre z tych regionów są aktywowane także, gdy stosuje się leki zmniejszające odczuwanie bólu.
Czasami osiągnięcie tego efektu może okazać się bardzo proste – wystarczy trzymanie za rękę ukochanej osoby. Ciekawe, prawda?
Zakochanie się sprawia, że spowalniasz
Przejdźmy do jednego z najprzyjemniejszych skutków ubocznych zakochania. Czy to możliwe, że jesteśmy tak szczęśliwi, iż nie chcemy, aby płynął czas? Tak czy inaczej, szczególnie dotyka to mężczyzn.
Rzeczywistość, według badań, jest bardziej prozaiczna. Dzieje się tak po prostu dlatego, że mężczyźni, gdy idą w parze, dostosowują swoje tempo chodzenia do ukochanej osoby.
Brak i czas są niczym, kiedy kochasz
Bicia serc kochanków harmonizują się
Ten efekt uboczny jest naprawdę romantyczny. Chodzi o to, że według różnych badań naukowych bicie serca ma tendencję do synchronizacji, gdy kochankowie są razem.
Tandeta czy prawdziwe piękno? Twój pogląd na ten efekt może zależeć od stopnia zauroczenia, nieprawdaż?
Głos wyostrza się
Wielu zakochanych czuje się, jakby byli młodsi. Może właśnie dlatego ich głos staje się wyższy? Prawda jest taka, że nie. Według badań kochankowie mają tendencję do naśladowania głosów swoich bliskich – to oznaka uczucia, szacunku i wspólnej tożsamości.
Miłość nas zaślepia
Nie bój się, nie przestaniesz widzieć, bez względu na to, jak ślepa jest miłość. Jednak osoba, która dużo myśli o swojej ukochanej, nieświadomie odwraca wzrok od innych osób uważanych za atrakcyjne. To zjawisko ma nawet swoją nazwę – to nieświadome nastawienie uwagi.
Rozszerzone źrenice
Nauka mówi również, że kiedy jesteśmy zakochani, nasze źrenice wydają się rozszerzone. Zjawisko to jest związane z emocjonalnym stanem ogromnej intensywności. Zatem na wczesnych etapach związku nasze oczy będą zwierciadłem duszy, jak się powszechnie mówi.
Stajesz się odważniejszy… i lekkomyślny
Miłość pozwala nam ślepo wierzyć w drugą osobę. W rzeczywistości, według badań, szczególnie mężczyźni wykazują duże predyspozycje do podejmowania ryzyka w celu podbicia i oczarowania partnerki lub potencjalnego kochanka.
Miłość nigdy nie ma powodów, podobnie jak brak miłości. Wszystko jest cudem.
-Eugene O ’Neill-
Znasz już wiele efektów ubocznych zakochania, które są naprawdę ciekawe i urocze. Jeśli masz już swoją miłość, pozwolą ci bardziej się nią rozkoszować. A jeśli nie, wiesz już, czego możesz się spodziewać!