Ukryta depresja jest stanem, w którym osoba na to cierpiąca nie przejawia typowych objawów depresji, lecz inne wzorce i cechy, pod którymi ją ukrywa. W rzeczywistości pierwszym, który przeoczył tę sytuację jest ten, kto cierpi z tego powodu. Robi to, by zepchnąć swój ból na drugi plan.
Ten proces usiłowania chowania lub upiększania objawów depresji jest nieświadomy lub przedświadomy. Nie chodzi o to, że taka osoba celowo chce udawać, że czegoś nie czuje. Ukrywanie jest sposobem obrony przed bólem, z którym być może nie czuje się w stanie poradzić, cierpiąc na stan określany jako ukryta depresja.
Ukrywanie swoich problemów przed sobą i innymi nie jest wcale pozytywne. Wręcz przeciwnie, czasami to tylko pogarsza problemy. Oto pięć charakterystycznych oznak, że osoba cierpi na ukrytą depresję:
1. Ukryta depresja może powodować, że chorzy są obsesyjnie towarzyscy
Ludzie z ukrytą depresją nie chcą być sami, ponieważ nie lubią spędzać czasu w samotności. Jeśli nie mają wokół siebie ludzi, łatwiej jest odczuć ich silne uczucie smutku.
To jest powód, dla którego są obsesyjnie towarzyscy. Zawsze szukają sposobów na organizowanie spotkań i innych imprez towarzyskich. A jeśli im się to nie uda, po prostu zadzwonią do krewnych, przyjaciół lub kolegów. Po prostu nie chcą być sami, ponieważ samotność zmusza ich do myślenia.
2. Nadmiernie podkreślają swoje dobre samopoczucie
To przesadne zachowanie jest zazwyczaj próbą zrekompensowania faktu, że czują się zupełnie okropnie. Ukryta depresja to między innymi skłonność do chwalenia się swoim rzekomym zdrowiem. Jeśli zapytasz ich jak się mają, nie powiedzą “dobrze”, ale zamiast tego „świetnie” lub „fantastycznie”.
Jak zauważyliśmy, jest to nieświadoma forma ukrywania swojej depresji. Nie tylko to, ale to prawie próba przekonania siebie i innych o tym jak „cudownie” taka osoba się czuje. To zasłona dymna chroniąca przed dyskomfortem i utrzymująca depresję w ukryciu.
3. Rozmawiają wielokrotnie o przeszłości
W ukrytej depresji, jak w każdej formie depresji, przeszłość odgrywa wiodącą rolę. Dlatego ludzie z ukrytą depresją często mówią o przeszłych problemach z innymi. Chociaż mogą żartobliwie odnosić się do tych kwestii, robią to często.
Brak pozostawienia przeszłości w przeszłości jest wskaźnikiem, że mają nierozwiązane problemy. Ta przeszłość mogła być pozytywna lub negatywna, to nie ma znaczenia. Chodzi o to, że wciąż przeżywają to czego już doświadczyli za każdym razem, gdy o tym mówią. Są mocno przywiązani do swojej przeszłości i nie są w stanie jej porzucić.
4. Ukryta depresja może wpływać na zaburzenia odżywiania
Zaburzenia te są zawsze wskaźnikami pewnego rodzaju dyskomfortu emocjonalnego, zwłaszcza jeśli zmiany apetytu nie są przemijające ale trwałe, a nawet stają się bardziej widoczne w miarę upływu czasu. Nawyki te to jedzenie mniej niż normalnie, częściej niż normalnie lub jedzenie w pewien określony sposób.
Czasami ludzie z ukrytą depresją nie przerywają jedzenia ani nie jedzą więcej, ale zamiast tego okazują wstręt do niektórych potraw lub mają częste problemy z trawieniem. Niektórzy ludzie z ukrytą depresją mają obsesję na punkcie jedzenia czegoś w szczególności lub jedzenia w określony sposób.
5. Nie mogą spać spokojnie
Podobnie jak w przypadku jedzenia, ludzie z ukrytą depresją przedstawiają anomalie snu, które mogą manifestować się na różne sposoby. Zazwyczaj albo nie śpią wystarczająco, albo śpią za dużo.
Czasami inne zachowania, takie jak pozostawanie obudzonym do późna, trudności z zasypianiem w łóżku w pozycji poziomej i przejawiające się przerywane sny.
Wszystkie te wskaźniki muszą być dokładnie ocenione. Ukryta depresja to coś więcej niż stan smutku lub ukrytego zaprzeczenia. Dlatego jest to zaburzenie, które musi zostać ocenione przez dobrze wyszkolonych specjalistów.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lidice, J., Valdés, Y., Quevedo, C., & Torres, V. (2007). Depresión oculta en sujetos que laboran en condiciones complejas. Rev Cubana Med Milit, 36(2), 1-6.