Przeszłość: jak ją przezwyciężyć i żyć w teraźniejszości

Przeszłość: jak ją przezwyciężyć i żyć w teraźniejszości

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2018

Mówi się, że przeszłość ciągle postępuje. To znaczy, że nasza przeszłość żyje w nas tak czy inaczej i jest to nieuniknione. Jednak jeśli nie zapomnimy o negatywnych sytuacjach, które miały miejsce w naszej przeszłości, utkniemy w wewnętrznym chaosie.

Miguel Hernandez w swoim wierszu mówi: “Wszystko przychodzi i wszystko pozostaje, ale musimy iść dalej”. To właśnie mamy na myśli. Niemożliwe jest, aby całkowicie uciec przed przeszłością lub śladami jakichkolwiek złych doświadczeń, które przeżyliśmy. Dlatego należy iść dalej, nie patrzeć na przeszłość.

Jedynym sposobem, aby zapomnieć o przeszłości jest stawienie jej czoła i dogłębne przeanalizowanie. Musimy pomyśleć jak na nas wpłynęła i wyciągnąć z tego wnioski. Jeśli nasza przeszłość nie zostanie przeanalizowana, a zamiast tego zapomniana, będzie nadal nas ograniczać.

Nasza przeszłość jest niezmienna

Jednym z czynników, który uniemożliwia zapomnienie o przeszłości, jest to że nie potrafimy zaakceptować wydarzeń, które miały miejsce i tego, że nie ma od nich odwrotu. To może wydawać się oczywiste, ale ludzie potrafią być nierozsądni. Mimo, że narzekanie na jakiekolwiek negatywne wydarzenie w naszym życiu nie pomaga, czasami i tak to robimy.

Kobieta patrząca na zachód

Dzieje się tak, gdy nie przeanalizujemy uczuć po jakimś złym zajściu, które nas prześladuje. Możliwe, że w grę wchodzi pewien stopień poczucia winy. Kiedy indziej przechodzimy ciężki okres, chcąc wybaczyć obrazę, krzywdę lub czyn przeciwko nam. Oprócz tego, że nie potrafimy wybaczyć innym, czasami nie jesteśmy w stanie wybaczyć samym sobie. Świadomie czy nieświadomie winimy siebie za zrobienie czegoś co wydaje nam się być złe.

Przeszłość i myślenie o niej stawiają nam jedno pytanie: czy da się to wszystko jeszcze naprawić? Odpowiedź brzmi: jeśli wciąż jest coś co można zrobić, aby rozwiązać problem, zacznij działać. Zamiast patrzeć na wyrzuty sumienia i żal, zrób to co musisz, aby naprawić problem. Jeśli jest to już niemożliwe, powinieneś to przeboleć, wyciągnąć wnioski i iść przed siebie.

Aby przezwyciężyć przeszłość, zaakceptuj ją i zapomnij o niej

Gdy przeszłość nie daje nam spokoju, widzimy wszystko w czarnych barwach. Ciągle zadajemy sobie pytania: “A co by było gdyby…” lub “A co jeśli zrobiłbym inaczej?”. Takie myślenie tylko nas przytłacza. Fantazjujemy o możliwym rezultacie i pragniemy życia, jakiego nie mamy. Nieważne jak dużo rozmyślamy, nasza rzeczywistość się nie zmienia. Pozostajemy tylko z irytacją i ponowną frustracją.

Zaakceptowanie przeszłości oznacza przyznanie, że nic nigdy nie będzie już takie, jakie było. Nie ma znaczenia co robimy, nawet jeśli uda nam się odwrócić szkody lub konsekwencje. Żadna nasza czynność nigdy nie cofnie nas do momentu, który przeminął i już nie istnieje.

Aby przezwyciężyć przeszłość, zaakceptować ją i zapomnieć o niej, potrzebujesz odwagi. Zapominanie o przeszłości nie jest łatwym procesem. Potrzeba do tego wiele pracy, wytrwałości i pewności siebie. Kiedy myślimy o przeszłości, w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy musimy zostawić to co było za nami.

Naucz się żyć tu i teraz

Czasami trudno nam rzec: “Od teraz będę żył tu i teraz” i po prostu to zrobić. Musimy uczynić coś więcej niż tylko to powiedzieć. Powinniśmy otaczać się w środowisku, które sprowadza nas do teraźniejszości. Potrzebujemy otoczenia, które postawi nas tu i teraz, otoczenia które wymaga naszego zaangażowania. Czasami konieczne jest zbudowanie nowej teraźniejszości, aby pokonać przeszłość.

Kobieta w trawie

Aby odnaleźć się w teraźniejszości musimy odciąć nasze powiązania z przeszłością. Przynajmniej musimy spróbować wyeliminować ich tyle, ile potrafimy.Mówi się, że najlepszym sposobem na zapomnienie sytuacji jest niepatrzenie wstecz.

Dlatego właśnie tak ważnym jest pozbycie się wszystkiego, co sprawia, że chcemy patrzeć wstecz. Raczej powinniśmy otwierać się na teraźniejszość i przyszłość. To daje nam większą wolność i pozwala nam myśleć o przeszłości bez poczucia zła i frustracji.

Przez to tak ważne jest wypełnianie naszego życia nowymi rzeczami. Nowi znajomi, nowe hobby i nowe zainteresowania. Jest to dobry czas, aby odnowić siebie i zmienić swoje życie na lepsze. Na początku możemy nie mieć tyle entuzjazmu.

Coś w środku może powstrzymywać nas od nowych doświadczeń. Walczmy z tym impulsem i pozwólmy, aby życie nas zaskakiwało. Jednakże jeśli nadal masz ciężki czas, próbując wyrwać się z przeszłości, możesz spróbować poszukać pomocy u specjalisty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.