“Wszystko zaczyna się silnym bólem głowy…” Większość pacjentów, którzy przeszli udar mózgu, opisuje objawy zaczynając właśnie tym zdaniem. Co oznacza z kolei, że większość odczuwa silny ból głowy, zanim nastąpi udar mózgu – druga z kolei najczęstsza przyczyna śmierci na świecie.
Oczywiście możesz przeżyć udar mózgu, ale jakość życia po udarze nie zawsze jest najlepsza. Występują efekty uboczne, między innymi zdolność mowy bądź ruchu mogą zostać zaburzone.
Życie nie zawsze jest sprawiedliwe, ani też nie zawsze otrzymujemy to, na co zasłużyliśmy. Ale to sami musimy włożyć wysiłek w to, by zapamiętać czynniki, które mogą pomóc nam uniknąć udaru mózgu. Jeżeli tylko istnieje cień szansy by tego uniknąć, to zawsze warto spróbować.
Co roku 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jego celem jest ukazanie w świetle dziennym choroby, która zabiera życie tysiącom ludzi każdego roku. W wyniku tego mamy zniszczone rodziny i to jest najlepszy hołd jaki możemy im oddać.
Przypominanie i wypunktowanie sytuacji, w których mogą nastąpić nagłe zaburzenia obiegu krwi w mózgu, dają szansę uniknięcia udaru mózgu. Wiadomo, że niczego nie można uniknąć w 100% i jest wiele młodych osób, które umarły w wyniku udaru mózgu. Jednakże, możemy zrobić wszystko co w naszej mocy, by temu zapobiec. (https://www.drpaulsonline.com/) Dlatego nie ma nic lepszego, by być uważnym i dobrze poinformowanym.
Czym jest udar mózgu?
Udar mózgu to nagły problem krążenia krwi w mózgu. Może być charakteryzowany jako uszkodzenie naczyń krwionośnych lub redukcję ilości dostarczanego tlenu. Wszystko to powoduje nieodwracalny efekt: śmierć komórek mózgowych, spowodowaną brakiem tlenu lub składników odżywczych.
Udar mózgu może spotkać młodych ludzi, ale najczęściej występuje u osób w wieku zaawansowanym. Wśród osób, u których wystąpił udar mózgu, wskaźnik śmiertelności wynosił 30%. Ponadto w ciągu ostatnich lat wskaźnik ten zaczął wzrastać, w wyniku występowania udaru mózgu u kobiet.
Co więcej, wyróżniamy dwa rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny. Udar niedokrwienny jest bardziej powszechny, z kolei udar krwotoczny jest bardziej niebezpieczny i częściej powoduje śmierć.
Jesteśmy pewni, że znasz kogoś, kto przeszedł udar mózgu, albo nawet stracił przez niego swoje życie. To jest bolesna strata w naszym życiu, ale kiedy osoba przeżyje, musi ponownie przystosować się do życia. W końcu to jest trauma zarówno dla pacjenta jak i dla rodziny, gdy zdają sobie sprawę, że przez tak mały okres czasu ich mózg został po prostu… zmieniony. Jak nagłe przeciążenie, iskierka z tragicznymi konsekwencjami.
Czynniki ryzyka
Obecnie żyjemy w świecie “przesyconym” informacjami. Każdego dnia wiele badań, zaleceń i porad dotyczących naszego zdrowia trafia do nas w sieciach społecznościowych, z okładek magazynów i programów telewizyjnych.
Istotne jest jednak, by ustalać sobie jakieś priorytety, z każdym dniem odrobinę więcej. Nie ma znaczenia, jak szybko świat zmierza do przodu, liczą się nasze zobowiązania, pośpiech i zmartwienia… Zatrzymaj się na sekundę i wsłuchaj się w swoje ciało, w swój umysł, w swój mózg. One wymagają, byś dbał o siebie chodź trochę bardziej.
Naprawdę, to nie zabiera naszej energii. Tylko odrobinę czasu. Zatrzymaj się i po prostu zacznij oddychać. Bycie świadomym samego siebie, to już wielki krok do zdrowszego życia. Jesteś ważny, zarówno dla siebie jak i dla innych. Ale ceną tego jest to, że musisz o siebie dbać.
Z tych względów, warto jest poświęcić kilka minut, by zapamiętać te czynniki, które zwiększą Twoje szanse uniknięcia udaru mózgu.
Możemy walczyć z naszym przeznaczeniem, nawet z całkiem dobrym skutkiem. To już zależy od Ciebie.
- Czy palisz papierosy? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że jest bardzo duża szansa, że w pewnym momencie swojego życia będziesz miał udar mózgu. Ustaw sobie za cel, że dzisiaj przerwiesz ten zły nawyk.
- W ostatnich latach prawdopodobieństwo udaru zmienia się w zależności od płci. Na przykład w Hiszpanii udar mózgu dotyka częściej kobiet, szczególnie gdy paliły, cierpiały na nadciśnienie lub przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne.
- Jeżeli wśród Twoich krewnych występował udar mózgu, to powinieneś często wykonywać badania kontrolne.
- Bądź ostrożny z nadciśnieniem, cholesterolem i cukrzycą – one są czynnikami ryzyka.
- Siedzący tryb życia i otyłość stanowią realne niebezpieczeństwo i powinny być trzymane w ryzach, kiedy próbujesz zmierzyć się z udarem mózgu bądź inną chorobą.
Skąd mam wiedzieć, że cierpię na udar mózgu?
Na samym początku wpisu wspominaliśmy o silnych bólach głowy. U pacjentów, którzy cierpieli na udar mózgu, często w historii medycznej pojawiają się migreny. Jednakże, pierwszy ból jest opisywany jako zupełnie inny rodzaj bólu – bardziej intensywny i wyczerpujący.
Tak też zapamiętaj sobie następujące sygnały ostrzegawcze:
- Paraliż jednej części Twojego ciała – ręki i nogi po tej samej stronie.
- Problemy z wymawianiem słów, a nawet z ich rozumieniem.
- Zawroty głowy, niestabilność i brak koordynacji.
- I ból głowy, najsilniejszy jaki w życiu poczułeś…
Zwróć uwagę na te oznaki i zapamiętaj, by nadać im większy priorytet dla swojego własnego dobra. Zrób to też dla ludzi, których kochasz. Zadbaj o siebie, w końcu dla siebie Ty sam powinieneś być na pierwszym miejscu. Tak też weź swoje zdrowie w swoje własne ręce.