Czytanie nadaje sens mojemu istnieniu

Czytanie nadaje sens mojemu istnieniu

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2017

Czytanie jest formą szczęścia, które jest możliwe do osiągnięcia przez każdego o otwartym umyśle. Przez tych wszystkich, zdolnych odrzucić swoje codzienne zmartwienia, by poprzez czytanie móc zagłębić się w ogrom wiedzy, pasji i tajemnicy.

Jestem kimś, kto uczy się żyć z ludzkością, wzbogacając siebie każdego dnia. Jestem również kimś, kto podąża skomplikowanymi ścieżkami zwanymi egzystencją, kto próbuje uczyć się na popełnianych błędach, ale też wyciąga wnioski z sukcesów…

Otaczam się moimi ukochanymi ludźmi, doceniam to co jest tu i teraz. Pozwalam sobie robić różne rzeczy, poddaje się moim humorom i zderzam rzeczywistość z moją własną siłą. Z kolei nocą delektuję się czytaniem, bo wtedy mogę żyć innym życiem, mogę postawić się na czyimś miejscu. Bo książki też są częścią mojego istnienia.

Ci, którzy kochają czytać, lubią zapach książek, i kończą ostatnią stronę z niewielkim uczuciem smutku. Jednak ten ból nie jest trwały. Z każdą skończoną książką czeka na nas tysiące innych światów umieszczonych na milionach stron.

Jesteś tym czego doświadczasz i tym co czytasz

Dziewczyna czyta w kubku na łące

Czy kiedykolwiek w to zwątpiłeś? Jako zapalony miłośnik książek nie mogłeś mieć wątpliwości, że Twoja osobowość jest formowana przez wszystkie Twoje doświadczenia. Godziny czytania rzeźbiły Ciebie, zanim uformowały autentyczną osobę, którą jesteś teraz.

Czytanie jest jak pałac z wieloma oknami. Ci, którzy są ciekawscy i odważą się wyjrzeć na zewnątrz, otrzymają życiową lekcję, która nie pozostawia bólu, ale ślad wiedzy.

Jeżeli jest coś, co powinieneś trzymać w swojej pamięci, to na pewno droga jaką “odkryłeś” książki. Może zainteresowałeś się nimi, ponieważ widziałeś je w domu, bo Twoi rodzice byli Twoimi mentorami. Jest również możliwe, że zostałeś wciągnięty przez jakiś szczególny tytuł, który otworzył Ci drzwi do niezaprzeczalnej przyjemności jaką jest czytanie.

Faktem jest, że bardzo często wspominamy nasze pierwsze, dziecięce lub nastoletnie książki z wyjątkową tkliwością. To są niezapomniane odkrycia, które tworzą część nas samych. Wiadomo, że lubimy czytać. Wtedy nasz dom staje się malutki w porównaniu do tych książkowych wież, ale… Czy przestałeś myśleć co książki dla Ciebie robią?

  • Czytanie jest formą codziennej wolności, która oferuje nam schronienie przed stresem i zmartwieniami.
  • Czytanie jest bardzo efektywną drogą do akumulowania poznanych zasobów. Jutro nasz umysł będzie pełen połączeń, silnych niczym najlepsze z naszych mięśni. Taki rozwój naszego umysłu pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia demencji.
  • Przyjemność z czytania to najlepsze dziedzictwo jakie możemy zaoferować naszym dzieciom.
  • Książki przynoszą nam łzy, uśmiech, a nawet wypełniają nas uczuciem strachu… Jednakże doceniamy wszystkie te silne uczucia, bo to też jest jakaś droga życia, część naszego istnienia.
  • Wiele osób uważa, że Ci którzy spędzają swoje dnie na czytaniu, próbują uciec od rzeczywistości. To nie jest prawdą. To ludzie, którzy nie czytają są więźniami swoich własnych ograniczeń.
Dziewczyna czyta książke idąc

Czytanie jest wspaniałą, codzienną terapią

Wszyscy czujemy pustkę. Wszyscy przechodzimy przez ciężki czas. Wszyscy doświadczamy egzystencjalnych wątpliwości, które nie zawsze mogą być rozwiane przez otaczających nas ludzi. Książki mogą odpowiedzieć na wiele naszych pytań i mogą działać dla nas jako terapeutyczne narzędzie.

Jeżeli masz wątpliwości, jeżeli chcesz nabyć wiedzę to nie ograniczaj się do poznania odpowiedzi na swoje pytanie tylko z jednej książki. Przeszukaj wszystkie te, które masz w zasięgu ręki i ulepsz swoją krytyczną świadomość. Czasem nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ale gdzieś jest ta jedna, której w danym momencie potrzebujesz.

Czytanie jest drogą, do zadawania sobie pytań. Czasem postawienie się w czyjejś sytuacji pomaga nam lepiej spojrzeć na daną sytuację, skomentować i zmienić nastawienie.

Życie oferuje nam zarówno doświadczenia, jak i lekcje. Aczkolwiek książki są dziennymi magazynami wiedzy, z których możemy gromadzić informacje i dane, ale przede wszystkim emocje.

Wszystkie doświadczenia emocjonalne, które przeżywamy podczas czytania, zostają wyryte w naszym umyśle i są zdolne do pozostania w nim na zawsze. One uczą, wstrząsają, a czasem nawet zmuszają do spojrzenia na rzeczywistość pod innym kątem.

Czytanie jest również zaproszeniem do życia. I tutaj właśnie jest jeden z ich terapeutycznych cudów. One mogą odciągnąć nas od naszych codziennych smutków, poprzez zaciekawienie nas rzeczami, o których wcześniej nie myśleliśmy.

Książki pomagają dzieciom dojrzeć, a dorosłym ponownie stać się dzieckiem. Są prostym kluczem, który możemy trzymać w naszej kieszeni, kiedy idziemy na autobus. Są naszymi przyjaciółmi w samotne noce. Są też doskonałymi kompanami nocnych udręk.

Dziewczyna czyta na drzewie

Czytanie otwiera oczy, wpływa na Twoje myśli i powoduje wibracje Twojego serca. To jest najwybitniejsze dziedzictwo, które stworzyła ludzkość. To jest ekscytująca przygoda, która nigdy się nie kończy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.