Niektóre sytuacje pogłębiają nasze uczucie niepokoju i mogą stanowić prawdziwe wyzwanie dla naszej zdolności do jego kontrolowania. Pomyśl o rozmowach kwalifikacyjnych, dużych prezentacjach, egzaminach lub pierwszym dniu gdy zaczynasz coś nowego. Niemal każdy z nas potrzebuje w takich sytuacjach dodatkowej dawki pewności siebie, ale czasami nie możemy jej znaleźć.
Wśród niektórych ludzi takie sytuacje powodują po prostu dodatkowe napięcie ale radzą sobie z nim stosunkowo łatwo. Innych wytrącają z równowagi i ciężko jest im ją odzyskać.
Niektórzy postrzegają te epizody jako stresujące, graniczące z traumatycznymi. Prawda jest taka, że prawie każdy denerwuje się przed ważnymi chwilami w swoim życiu.
Pewien stopień strachu jest nieunikniony, gdy stajemy w obliczu ważnej sytuacji. Istnieje jednak pewna sztuczka, a raczej metoda, która może pomóc nam w tym, by uczucie niepokoju nie przejęło nad nami kontroli.
Została stworzona przez ekspertów z Uniwersytetu Harvarda, przetestowana i sprawdzona. Poniżej dowiecie się, co to jest.
Uczucie niepokoju. Test kontroli lęku
Metoda ta została opracowana przez psychologów z Harvard Business School. Zaprojektowali ją na podstawie badań przeprowadzonych na temat tymczasowych kryzysów. Zgodnie z ich ustaleniami, to, co powinniśmy robić w takich przypadkach, to rytuał, sekwencja działań o wielkiej symbolicznej wartości.
Eksperci wykazali, że kiedy dana osoba tworzy, a następnie wykonuje rytuał, aby pomóc sobie poradzić z uczuciem niepokoju, na ogół odnosi to bardzo dobry skutek.
Aby zweryfikować swoją teorię, przeprowadzili ciekawy eksperyment. Potrzebowali grupy bardzo zdenerwowanych ludzi. Powiedzieli więc grupie, że będą musieli zaśpiewać trudną piosenkę przed dużą publicznością, a na przygotowania mają zaledwie kilka minut.
Zauważyli, że wielu uczestników miało podobny rodzaj rytuału. Większość z nich mówiła na głos: “Uspokój się” lub “Nie jest tak źle”, lub klasyczne “Możesz to zrobić”.
Robili to z zamiarem zredukowania niepokoju, jaki odczuwali. Działania te nie okazały się jednak bardzo skuteczne.
Naukowcy wybrali kilka osób z tej grupy i zastosowali inną strategię. Poprosili ich o wykonanie rysunku, który miał pokazać, jak się czuli w danej chwili. Potem kazali go rozerwać i wyrzucić do kosza. Ci, którzy wykonali to proste ćwiczenie, byli w stanie lepiej zarządzać swoim lękiem.
Kontrolowanie lęków w trudnych momentach
Psycholodzy mówią, że przypominanie sobie, że musisz być spokojny, nie jest w rzeczywistości najlepszym sposobem na zachowanie spokoju. Wskazują, że jest to tak samo nieskuteczne, jak mówienie komuś kto bardzo się zdenerwował, by się uspokoił.
Czasami możemy osiągnąć coś wręcz przeciwnego: jeszcze bardziej zirytujemy tę osobę. To samo dzieje się z naszym własnym lękiem. Mówisz sobie “uspokój się”, ale jesteś tylko bardziej zdenerwowany, ponieważ na dodatek musisz poradzić sobie z własną frustracją.
To co powoduje uczucie niepokoju przed ważnymi zdarzeniami jest tak naprawdę utratą kontroli. Brak wiedzy na temat tego co się stanie ani jak kontrolować zmieniającą się sytuację może prowadzić do negatywnych wyników.
Dlatego automatyczny rytuał, jak sugeruje to badanie, pomaga nam przestać przewidywać utratę kontroli nad tym, co ma nadejść. A jeśli sekwencja podejmowanych działań ma dla ciebie szczególne znaczenie, będzie jeszcze bardziej efektywna.
Stwórz rytuał
Podsumowując, stworzenie i wykonanie rytuału przed sytuacją stresową może zmniejszyć uczucie niepokoju. Jednak będzie on rytuałem tylko wtedy, jeśli zawsze odbywa się w ten sam sposób.
Piosenkarze czasami po prostu rozgrzewają gardło przed występem. Piłkarze dotykają trawy na boisku, żegnają się krzyżem lub wybiegają na boisko w określony sposób. Niektórzy gospodarze programów telewizyjnych piją herbatę lub robią sobie pięciominutową drzemkę przed rozpoczęciem programu na żywo.
Oto kilka przykładów skutecznych rytuałów. Wykonaj serię ćwiczeń oddechowych przypominając sobie chwile, w których byłeś silny lub popatrz na zdjęcia ludzi, którzy cię inspirują. Może to być nawet twoje zdjęcie w jakimś innym momencie twego życia.
Jeśli jest to twoje własne zdjęcie, najlepiej, jeśli przypomni ci moment podobny do tego, przez który masz zamiar przejść teraz. Prawdopodobnie przeszedłeś już kiedyś podobne wyzwania, w których nie miałeś pełnej kontroli, ale mimo to potrafiłeś sobie z nimi poradzić. Dobrym pomysłem jest zapisanie na kartce papieru największego lęku, przeżucie go, a następnie wyplucie.
To nie jest żadna magia. Tego typu rytuały mają na celu zbudowanie w sobie świadomej i nieświadomej siły. Bez względu na to, jak to zrobisz, stwórz własny symboliczny rytuał. Nawet jeśli będzie wydawał się szalony, w końcu okaże się świetnym sposobem na powstrzymanie niepokoju i negatywnych myśli, które go karmią.