Chwilowa ucieczka od rzeczywistości może okazać się naprawdę świetnym sposobem na uzyskanie odpowiedniej perspektywy. Pozwoli Ci także na krótkoterminowe odejście od tych wszystkich rzeczy, które są Ci bliskie, ale czasami Cię przytłaczają. Pomoże Ci podejmować lepsze decyzje i wyjaśnić przed samym sobą swoje myśli, pragnienia i emocje.
Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ jesteśmy przywiązani do naszej bezpośredniej rzeczywistości. Jednak naprawdę warto spróbować i poczuć korzyści, jakie może dać Ci tymczasowa ucieczka od otaczającego Cie świata.
Oto fakt, który uważamy za interesujący: ludzie są ekspertami w tworzeniu dystansu w niemal każdej chwili naszego życia. Ale to często prowadzi do przejścia w stan nadpobudliwego, rozproszonego umysłu.
Jest to rodzaj tego stanu emocjonalnego, który przypomina gubienie się w labiryncie swoich zmartwień, natłoku uporczywych myśli i wspomnień. Tego rodzaju procesy umysłowe nie pomagają Ci uzyskać spokoju wewnętrznego. Nie są w żaden sposób przydatne. Co więcej, mogą z łatwością zacząć Cię wyczerpywać fizycznie oraz psychicznie.
Ucieczka według Daniela Golemana
W swojej książce zatytułowanej „Skupienie” (oryg. Focus) amerykański psycholog Daniel Goleman mówi nam o sposobie, w jaki musimy ćwiczyć naszą uwagę. I choć może to zabrzmieć dosyć dziwnie, jednym ze wspaniałych sposobów na dotarcie do celu jest zapewnienie sobie określonego dystansu od wszystkiego.
Takiego, w którym Twój mózg może całkowicie zakotwiczyć się w miejscu pozbawionym tego całego bezsensownego hałasu mentalnego i przenieść się do spokojnego, cichego miejsca wypełnionego szumem morza. Chodzi tutaj o miejsce, w którym możesz skupić się na tym, co jest dla Ciebie ważne.
Przeczytaj dalszą część naszego dzisiejszego artykułu, aby odkryć kroki, które pomogą Ci uzyskać ten właśnie stan spokoju emocjonalnego. Potrzebna do tego celu będzie po prostu chwilowa ucieczka od rzeczywistości. To naprawdę nie jest trudne zadanie!
„Podporządkowanie sobie emocji w jakimś konkretnym celu jest niezbędne do skupienia swojej uwagi, poprawienia motywacji i opanowania oraz stymulowania kreatywności. Emocjonalna samokontrola opóźniająca zaspokojenie i dusząca wręcz impulsywność leżą u podstaw wszelkiego rodzaju osiągnięć. ”
-Daniel Goleman-
Ucieczka przed perspektywą jest kluczem do lepszego podejmowania decyzji
Jednym ze sposobów na złagodzenie lęku i skontaktowanie się ze swoim najprawdziwszym sobą i Twoimi własnymi i w pełni rzeczywistymi potrzebami jest uzyskanie dystansu do wszystkiego. Ale nie musisz wsiadać do samolotu, aby ten efekt uzyskać. Czasami wszystko, czego potrzebujesz, aby się uspokoić i „ujrzeć wszystko w zupełnie nowym świetle”, to długi spacer w samotności.
W świecie psychologii jakiś czas temu pojawił się zupełnie nowy termin. Nosi on nazwę „dystansowania się”. Jest to fascynująca koncepcja związana z takimi rzeczami, jak poprawa radzenia sobie ze stresem i lękiem. Częściowo wiąże się ona także z podejmowaniem lepszych decyzji i tworzeniem nowych przestrzeni do eksploracji przez proces twórczy.
Istnieje kilka naprawdę interesujących badań na ten temat. Specjaliści z wydziałów psychologii ważnych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych pracujący wspólnie nad tym zagadnieniem opublikowali wyniki przeprowadzonych przez siebie badań w 2018 r.
Dr Michael Duckworth i dr Al Kross stwierdzili wprost, że prosta z pozoru czynność polegająca na spojrzeniu przez kilka minut na relaksujący, przyciągający wzrok krajobraz za oknem może pomóc Ci uciec od bezpośredniej rzeczywistości i połączyć się z samym sobą.
Innymi słowy, ucieczka przed perspektywą niekoniecznie oznacza, że musisz spakować swoje torby i wyjechać na drugi koniec świata. Nie musisz nawet oddalać się od domu na choćby kilometr, żeby się fizycznie oddalić od codziennego życia i otoczenia. W większości przypadków wystarczy nauczyć się dystansować w formie mentalnej. Może to mieć mnóstwo nieoczekiwanych korzyści dla każdego z nas.
Ucieczka od rzeczywistości, a sztuka oglądania świata z perspektywy trzeciej osoby
Jeśli jest jakaś jedna rzecz, o której dużo mówimy z punktu widzenia psychologii to to, jak ważne jest nauczenie się bycia zawsze obecnym i świadomym. Koncentrujemy się również na tym, jak ważna jest synchronizacja myśli i potrzeb. W niektórych przypadkach przybiera to formę ucieczki gdzieś z dala od normalnej codzienności, w celu uzyskania odpowiedniej perspektywy. Jednym ze sposobów na uzyskanie tego efektu jest próba ujrzenia siebie i otaczającego Cię świata z punktu widzenia trzeciej osoby.
Być może zastanawiasz się, jaki jest tego sens. Ogólnie rzecz biorąc jest to świetny sposób na obniżenie poziomu hałasu emocjonalnego. Oznacza to także możliwość rozmowy z samym sobą w sposób życzliwy, ale jednocześnie bezpośredni. Pozwala także obiektywnie, spokojnie i uważnie przeanalizować swój wewnętrzny świat.
Czy jest jakiś lepszy sposób na uzyskanie tego efektu, niż udanie się do jakiegoś spokojnego miejsca? Oto kilka wskazówek dotyczących dialogu, które mogą Ci pomóc w tym zadaniu:
- Co Cię dręczy w chwili obecnej?
- Jak myślisz, jaka jest teraz najlepsza opcja dla Ciebie?
- Co możesz zrobić, aby rozwiązać ten palący problem?
- Pamiętaj: zasługujesz na szczęście, ale musisz być odważny. Wszystko będzie w porządku.
Samodystansowanie się jest sposobem na chwilowe wyłączenie swojego egocentrycznego monologu wewnętrznego. Gdy już Ci się to uda, możesz zacząć oceniać swoje życie ze spokojniejszego miejsca. W pełni wyciszonego emocjonalnie i oddzielonego od swojego ego.
Dystans psychologiczny jako narzędzie odnowy biologicznej
Jak widać, nie będzie Ci potrzebna ucieczka oddalająca Cię od codzienności się o wiele setek kilometrów, abyś mógł uzyskać odpowiednią perspektywę. W wielu przypadkach nawet przejście na drugi koniec świata nie pomoże Ci uniknąć Twoich typowych zmartwień i problemów. To prosty i doskonale znany fakt. Ale tym, co naprawdę może Ci pomóc, jest nauczenie się tego, jak stworzyć sobie dystans psychologiczny do codzienności.
„Dystans psychologiczny” to termin poparty już wynikami różnych badań naukowych. Dr Yaacov Thope, profesor psychologii z Uniwersytetu Nowojorskiego (oryg. New York University), przeprowadził swego czasu interesujące badanie na ten temat. Oto skrócone informacje, które dzięki temu odkrył:
- Czasami musisz przenieść się poza „tu i teraz”. Oznacza to przeniesienie umysłu do spokojnego miejsca, w którym możesz być bardziej obiektywny w chwilach stresu. Jest to również odpowiedni sposób na powstrzymanie określonych okoliczności, zachowań i bodźców przed zbytnim oddziaływaniem na Ciebie.
- Dystans psychiczny może także pomóc w nawiązaniu zdrowszego dialogu z samym sobą. Oznacza to powiedzenie sobie takich rzeczy, jak: „Nie pozwolę, aby miało to na mnie wpływ”, „Muszę pomyśleć o tym, co jest dla mnie najlepsze”, i „Wybiorę to, co jest dobre dla mojego samopoczucia”.
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, ważne jest to, aby zrozumieć, jak duży wpływ na codzienną perspektywę może mieć Twój stan psychiczny. Ćwiczenie oparte o mentalną ucieczkę może pomóc Ci w znacznie lepszym radzeniu sobie z codziennym stresem. Ponadto nie możemy zapomnieć także o tym, że prawdziwy dystans fizyczny, taki jak udanie się w długą podróż także może być również bardzo terapeutycznym i satysfakcjonującym doświadczeniem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Trope, Yaacov, Liberman, Nira (2010) Construal-level theory of psychological distance. Psychological Review, Vol 117(2), Apr 2010, 440-463 https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fa0018963
- White, R. E., Kuehn, M. M., Duckworth, A. L., Kross, E., & Ayduk, Ö. (2018). Focusing on the future from afar: Self-distancing from future stressors facilitates adaptive coping. Emotion. Advance online publication.