Pieszczoty ukochanej osoby mają moc, by wzmacniać naszą duszę. Są niczym ciepły szum oceanu, tworzący najprzyjemniejsze uczucia, pokonując strach, znajdujący zakamarki ukrytych niepewności, niszcząc granice i zbliżając nas do siebie nawzajem. Pamiętaj, że są pieszczoty, które mogą leczyć, i są ręce, które pieszcząc skórę docierają do duszy.
Sztuka pieszczenia wymaga od nas przede wszystkim bycia dobrymi rzemieślnikami świata emocji. Ponieważ bez względu na to, czy w to wierzymy, czy nie, źródłem muzyki zmysłu i przyjemności jest mózg.
To właśnie mózg mówi nam, która osoba ma prawo nas pieścić, oraz wyznacza, które dokładnie pieszczoty ulepszają nasze samopoczucie. Pieszczoty, przytulenia i spojrzenia osób, których kochamy mają takie samo znaczenie dla naszego życia, jak korzenie dla drzew. Bez nich powoli byśmy usychali.
Ciekawostką, o której powinniśmy ciągle pamiętać, jest to, że nasze DNA wydaje się być zaprogramowane na potrzebę kontaktu fizycznego, abyśmy mogli przetrwać jako gatunek.
Na przykład noworodek nie może się rozwijać w sposób zdrowy bez przytuleń i uścisków. To samo dotyczy nas wszystkich. Gdy stajemy się dorośli, potrzebujemy gestów miłości, by wzmacniać więź z ukochaną osobą.
Pieszczoty pełnią rolę nie tylko fizycznej przyjemności. Są aktem umocnienia i przynależności. Jest to więź pochodząca z naszych zmysłów w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszego mózgu. Jest to bez wątpienia kwestia, nad którą warto się zastanowić.
Twój mózg woła o codzienne pieszczoty
W jednym artykule czasopisma “Psychology Today” miłość została zdefiniowana w bardzo lakoniczny sposób: jest to poszukiwanie bezpieczeństwa i wzbogacającego połączenia z drugą ludzką istotą. Dzięki temu ludzie łączą się emocjonalnie, aby się żywić, uspokajać obawy i wzajemnie się chronić.
Każdy od urodzenia ma potrzebę zbudowania stabilnych związków, w których oznaki miłości są niepodważalną charakterystyką istniejących uczuć. To właśnie w takich relacjach pieszczota jest zawsze postrzegana jako zupełnie inny, potężny język, który potrafi wykraczać poza zwykłe słowa oraz przebijać skórę i zmysły.
W ten sposób opisana więź się wzmacnia, a mózg dostarcza nam sporą dawkę endorfin. Więc, co się dzieje na poziomie nerwowym, gdy ludziom brakuje pieszczot lub kontaktu fizycznego z bliską osobą? Możemy to określić w dwóch bardzo wyrażnych pomysłach:
- Gdy brakuje wyrazistości emocjonalnej, gdy partner nie otrzymuje żadnych oznak miłości, pieszczot lub przytuleń, pojawia się “odłączenie” i mózg doświadcza pewnego rodzaju paniki.
- Brak więzi wyrażony w kontakcie fizycznym oraz emocjonalnych słowach, generuje uczucie samotności, a z kolei złożoną stresową sytuację, którą mózg najpierw traktuje jako zagrożenie. Brak ludzkiego dotyku jest postrzegany jako brak potwierdzenie występowania miłości. Jest to uczucie głębokiej pustki w duszy, co powoduje w mózgu stres.
Pieszczoty to prawdziwa sztuka
Mózg to strażnik, który przekazuje przyjemność ludzkiego dotyku, i który tęskni za tym niczym za jedzeniem. Nie wystarczy po prostu “dotknąć”. Konieczne jest, aby wiedzieć, jak stworzyć i podtrzymywać tą więź.
Kontakt fizyczny, powodujący dobre samopoczucie, uczucie przyjemności oraz bezpieczeństwo, musi być zaoferowany przez kogoś, kto ma dla nas duże znaczenie. Kogoś, kto jest prawdziwym artystą świata emocji.
Pieszczoty skóry czasami doprowadzają do wzbudzenia pragnienia. Skóra jest niczym minowe pole połączone pięcioma milionami zakończeń nerwowych.
To fascynująca prawda, gdyż otwiera się nam nowa mapa do zbadania, do załatwienia i do aktywacji. Jesteśmy pewni, że chcielibyście zrozumieć, na czym polegają te mechanizmy. Układy, które są w stanie kreować najprzyjemniejsze pieszczoty ożywiające naszą duszę.
Fascynująca mapa na skórze, która połączona jest z naszymi emocjami
Mózg reaguje na ludzki dotyk w sposób niesamowity. Jest to coś tak czystego, instynktownego i niemal magicznego. Coś, co pozwala nam jeszcze w czasach dzieciństwa zrozumieć fakt, że gdy ktoś płacze, to wystarczy go po prostu przytulić.
Zmartwienia mogą być złagodzone poprzez pieszczoty, a poklepanie po ramieniu lub plecach zapewnia bliskość i wsparcie.
Według artykułu opublikowanego w “The Journal of Neuroscience” pieszczoty są niczym muzyka dla naszego mózgu, a w zależności od tego, kto je oferuje i w jakim kontekście, spowodują te czy inne emocje.
Najbardziej przyjemne pieszczoty dla kochanków to te, które są oferowane na odległość 1,3 lub 10 cantymetrów na sekundę. Jest to subtelny i doskonały poziom aktywujący tak zwane “mechanoreceptory”, które wysyłają do mózgu komunikat: przesłanie przyjemności.
Mózg pozwala nam się łączyć z ludźmi poprzez dotyk. Pieszczota to również emocjonalny detektor strachu, pragnienia lub smutku. Powodem tego jest wyspa – głęboki obszar w mózgu, który jest kluczem do emocjonalnego wszechświata każdej osoby.
Tak więc, podsumowując, jest to wspaniały temat przypominający nam o znaczeniu codziennego ćwiczenia tej “nauki”, do której nie jest Ci potrzebny żaden dyplom. Mistrzostwo w sztuce pieszczot jest czymś, co zawsze znajduje się na wyciągnięcie ręki.